Żywienie papug – jak to robić dobrze?

Każdy kto ma lub miał choćby papużki faliste czuje się ekspertem od żywienia tego typu podopiecznych. Tymczasem sprawa wcale nie jest prosta, bo co papuga, to inne wyzwanie dla opiekuna. Zacznijmy więc po kolei.
AUTOR: Andrzej Kruszewicz

Kilka słów o …

Papugi zamieszkują tropiki Ameryki, Azji, Australii i Afryki. Kilka gatunków zamieszkuje także europejskie miasta, ale to nie jest ich naturalne miejsce występowania. Lasy tropikalne są jednak rozmaite, bo np. amazońska dżungla nijak się ma do zadrzewień w półpustynnych regionach Afryki czy Australii. A papugi można spotkać nawet na afrykańskiej sawannie (nierozłączki) i australijskim odludziu (papużki faliste). Te papugi które stale lub czasowo wędrują przez suche tereny mogą nawet latami jeść tylko ziarno, jak choćby wspomniane już papużki faliste i nierozłączki, a także nimfy i niektóre konury (np. patagonki i mnichy). Dieta papug zamieszkujących tropikalne, wilgotne dżungle w Ameryce, Azji i Afryce lub przybrzeżne lasy Australii jest niezwykle bogata. W jej skład, poza szeroką paletą dojrzałych w słońcu owoców, wchodzą także pyłki i nektary kwiatów, pączki, młode listki, orzechy i owady. Papugi potrafią splądrować gniazdo jakiegoś małego ptaszka lub atakować owce, co w górskich regionach Nowej Zelandii robiły Kee. Nie znaczy to jednak, że mając pod opieką papugę mamy jej regularnie oferować mięso lub jaja.

O czym musimy pamiętać:

Zanim dokonamy dietetycznego przeglądu niektórych grup papug wypada przypomnieć kilka uniwersalnych prawd o pokarmach zakazanych, a jest ich sporo. Dla przykładu uważane za zdrowe w naszej diecie awokado jest dla papug śmiertelnie niebezpieczne. A na dodatek zdradliwe, bo nie zabija od razu, ale dopiero gdy w papuziej wątrobie skumulują się pewne, zawarte w tym zakazanym owocu toksyny. Znam duże hodowle papug, gdzie pracownicy mają zakaz wnoszenia awokado, nawet w kanapkach. W papuziej diecie zakazane są także wędliny, twarde sery (ale twaróg jest polecany), czerwone mięso (ale kość z pieczonego kurczaka może być), czekolada, sól, mleko (ale odrobina jogurtu jest polecana), tzw. nowalijki (chyba że bio lub eko) i prażone orzeszki ziemne. Te ostatnie także są zdradliwe, bo opiekunowie papug widzą je w profesjonalnych mieszankach dla tej grupy ptaków, ale nie mają wiedzy, że te przeznaczone dla papug są surowe a nie prażone. Podobnie wyglądające orzeszki ziemne w łupinach można kupić w supermarketach, ale skoro są przeznaczone dla ludzi to muszą być prażone. Obowiązuje zakaz sprzedaży surowych orzeszków jako pokarmu dla ludzi z powodu częstego ich porażenia pewnym bardzo szkodliwym dla nas grzybem.

Dobra dieta

Wyobraźmy sobie amazonkę – oczywiście papugę. Jeżeli dorosła to jest w parze lub ma pod opieką potomstwo. Rodzinna grupa amazonek rusza rankiem na żer i odwiedza znane sobie miejsca z dojrzałymi w tropikalnym słońcu owocami kilkudziesięciu gatunków drzew, pnączy lub krzewów. Ptaki przy okazji spijają nektar z kwiatów które znają, rozdziobują i zjadają zastane w nich drobne owady, ze znalezionego gniazdka kolibra zjedzą maleńkie jajeczko. Potem czas na sjestę do popołudnia. Nieznośny upał i tak zniechęca do jakiejkolwiek aktywności. Po odpoczynku nastąpi przelot nad brzegiem rzeki, gdzie w stromej skarpie jest złoże bogatej w minerały gliny. Po poskubaniu zbocza nastąpi kąpiel i ugaszenie pragnienia, a następnie znów zbiorowe żerowanie na owocach i ewentualnie orzechach. Przebogata dieta z natury ma być przez nas zastąpiona suchym ziarnem, suszonymi owocami, kwaśnym jabłkiem, niedojrzałym bananem i chemicznie zaimpregnowanymi winogronami. Tymczasem jest wokół nas mnóstwo owoców, warzyw i orzechów. Jeśli przez 3 kolejne dni jedlibyśmy brukselkę, to czwartego nikt nas do tego zdrowego warzywa nie zmusi. Tak samo z papugą. Jej dieta musi bogata i różnorodna. Każdego dnia! A wtedy upierzenie amazonki będzie pachnieć miodem. Naprawdę!

Podobnie bogatą dietę mają w naturze kakadu, lory i lorysy, rozelle, żako i ary. Te ostatnie potrafią rozłupać niezwykle twarde orzechy macadamia, brazylijskie i palmowe. Po drugiej stronie wymagań dietetycznych są papużki faliste, nierozłączki, nimfy i niektóre świergotki. Te mogą latami jeść tylko suche ziarno, ale niech to będzie mieszanka przynajmniej kilku gatunków prosa, z domieszką kanaru i słonecznika, a do tego nie może zabraknąć plasterka marchewki (nie nowalijkowej), listków mniszka czy gwiazdnicy, kawałka jabłka, dojrzałej jagódki, czy własnego winogrona.

Pamiętajmy także, że młode papugi uczą się od rodziców co można zjadać, a czego należy unikać. Pomyłka w dżungli może kosztować życie. Dlatego papugi są tak nieufne do nowych pokarmów. Trzeba je do nich stopniowo przekonywać. Gdyby mi ktoś dzisiaj zaoferował banana, to być może bym odmówił, ale to nie musi oznaczać, że do końca życia mam nie dostawać bananów! Bądźmy dla swoich papug wyrozumiałymi przyjaciółmi i wczujmy się w ich życie, a wtedy i nam i im będzie razem o wiele przyjemniej.

Wybane dla Ciebie

Skuteczne badanie kotów – kuwetowa skarbnica wiedzy

Sprzątanie kuwety jest niestety przykrym obowiązkiem należącym do opiekunów kotów domowych. Jednak to właśnie tam często można dostrzec pierwsze objawy chorób pasożytniczych układu pokarmowego. Zmieniona konsystencja, drażniący zapach odchodów lub większa częstotliwość wypróżnień jest przyczyną wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Powodem tych objawów mogą być pasożyty układu pokarmowego, które mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych zarówno u młodych jak i dorosłych kotów.

czytaj

Kocimiętka – koci dopalacz

Zmysłowy, mocny zapach obok którego Twój kot nie może przejść obojętnie. Co kryje w sobie ta tajemnicza kocimiętka, że działa tak pobudzająco? Kocimiętka z łacińskiego Nepta to roślina należąca do rodziny jasnotowatych, a sam rodzaj, obejmuje około 250 gatunków. Nazwa łacińska rodzaju pochodzi od starożytnego miasta rzymskiego Nepi, gdzie ówcześni Rzymianie uprawiali ją w ogrodach. Naturalnie, kocimiętkę spotkamy praktycznie na terenie całej Polski. Jest uprawiana w Europie, Azji i niektórych rejonach Afryki.

czytaj

Wielkanoc z pupilem

Już lada chwila zasiądziemy przy Wielkanocnym stole. Pamiętajmy, że nasi podopieczni, również mocno odczuwają tego typu uroczystości. Nie kalendarzowo, a emocjonalnie. Dlaczego? Dlatego, że Święta to często więcej aktywności, stresu, wyjazdów, zapachów czy wizyt rodziny.

czytaj

Zastosowanie fizjoterapii w leczeniu psów

Początki fizjoterapii zwierząt na świecie datuje się od lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku, kiedy zaczęto skutecznie rehabilitować konie, zaś w Europie na dobre ta dziedzina leczenia zagościła w latach 90-tych. W Polsce początki fizjoterapii to początek dwudziestego pierwszego wieku. W 2009 roku założono Polski Związek Zoofizjoterapeutów i od tego czasu rehabilitacja zwierząt, a szczególnie towarzyszących, zaczęła się bardzo dynamicznie rozwijać

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz