Żywienie papug – jak to robić dobrze?

Każdy kto ma lub miał choćby papużki faliste czuje się ekspertem od żywienia tego typu podopiecznych. Tymczasem sprawa wcale nie jest prosta, bo co papuga, to inne wyzwanie dla opiekuna. Zacznijmy więc po kolei.
AUTOR: Andrzej Kruszewicz

Kilka słów o …

Papugi zamieszkują tropiki Ameryki, Azji, Australii i Afryki. Kilka gatunków zamieszkuje także europejskie miasta, ale to nie jest ich naturalne miejsce występowania. Lasy tropikalne są jednak rozmaite, bo np. amazońska dżungla nijak się ma do zadrzewień w półpustynnych regionach Afryki czy Australii. A papugi można spotkać nawet na afrykańskiej sawannie (nierozłączki) i australijskim odludziu (papużki faliste). Te papugi które stale lub czasowo wędrują przez suche tereny mogą nawet latami jeść tylko ziarno, jak choćby wspomniane już papużki faliste i nierozłączki, a także nimfy i niektóre konury (np. patagonki i mnichy). Dieta papug zamieszkujących tropikalne, wilgotne dżungle w Ameryce, Azji i Afryce lub przybrzeżne lasy Australii jest niezwykle bogata. W jej skład, poza szeroką paletą dojrzałych w słońcu owoców, wchodzą także pyłki i nektary kwiatów, pączki, młode listki, orzechy i owady. Papugi potrafią splądrować gniazdo jakiegoś małego ptaszka lub atakować owce, co w górskich regionach Nowej Zelandii robiły Kee. Nie znaczy to jednak, że mając pod opieką papugę mamy jej regularnie oferować mięso lub jaja.

O czym musimy pamiętać:

Zanim dokonamy dietetycznego przeglądu niektórych grup papug wypada przypomnieć kilka uniwersalnych prawd o pokarmach zakazanych, a jest ich sporo. Dla przykładu uważane za zdrowe w naszej diecie awokado jest dla papug śmiertelnie niebezpieczne. A na dodatek zdradliwe, bo nie zabija od razu, ale dopiero gdy w papuziej wątrobie skumulują się pewne, zawarte w tym zakazanym owocu toksyny. Znam duże hodowle papug, gdzie pracownicy mają zakaz wnoszenia awokado, nawet w kanapkach. W papuziej diecie zakazane są także wędliny, twarde sery (ale twaróg jest polecany), czerwone mięso (ale kość z pieczonego kurczaka może być), czekolada, sól, mleko (ale odrobina jogurtu jest polecana), tzw. nowalijki (chyba że bio lub eko) i prażone orzeszki ziemne. Te ostatnie także są zdradliwe, bo opiekunowie papug widzą je w profesjonalnych mieszankach dla tej grupy ptaków, ale nie mają wiedzy, że te przeznaczone dla papug są surowe a nie prażone. Podobnie wyglądające orzeszki ziemne w łupinach można kupić w supermarketach, ale skoro są przeznaczone dla ludzi to muszą być prażone. Obowiązuje zakaz sprzedaży surowych orzeszków jako pokarmu dla ludzi z powodu częstego ich porażenia pewnym bardzo szkodliwym dla nas grzybem.

Dobra dieta

Wyobraźmy sobie amazonkę – oczywiście papugę. Jeżeli dorosła to jest w parze lub ma pod opieką potomstwo. Rodzinna grupa amazonek rusza rankiem na żer i odwiedza znane sobie miejsca z dojrzałymi w tropikalnym słońcu owocami kilkudziesięciu gatunków drzew, pnączy lub krzewów. Ptaki przy okazji spijają nektar z kwiatów które znają, rozdziobują i zjadają zastane w nich drobne owady, ze znalezionego gniazdka kolibra zjedzą maleńkie jajeczko. Potem czas na sjestę do popołudnia. Nieznośny upał i tak zniechęca do jakiejkolwiek aktywności. Po odpoczynku nastąpi przelot nad brzegiem rzeki, gdzie w stromej skarpie jest złoże bogatej w minerały gliny. Po poskubaniu zbocza nastąpi kąpiel i ugaszenie pragnienia, a następnie znów zbiorowe żerowanie na owocach i ewentualnie orzechach. Przebogata dieta z natury ma być przez nas zastąpiona suchym ziarnem, suszonymi owocami, kwaśnym jabłkiem, niedojrzałym bananem i chemicznie zaimpregnowanymi winogronami. Tymczasem jest wokół nas mnóstwo owoców, warzyw i orzechów. Jeśli przez 3 kolejne dni jedlibyśmy brukselkę, to czwartego nikt nas do tego zdrowego warzywa nie zmusi. Tak samo z papugą. Jej dieta musi bogata i różnorodna. Każdego dnia! A wtedy upierzenie amazonki będzie pachnieć miodem. Naprawdę!

Podobnie bogatą dietę mają w naturze kakadu, lory i lorysy, rozelle, żako i ary. Te ostatnie potrafią rozłupać niezwykle twarde orzechy macadamia, brazylijskie i palmowe. Po drugiej stronie wymagań dietetycznych są papużki faliste, nierozłączki, nimfy i niektóre świergotki. Te mogą latami jeść tylko suche ziarno, ale niech to będzie mieszanka przynajmniej kilku gatunków prosa, z domieszką kanaru i słonecznika, a do tego nie może zabraknąć plasterka marchewki (nie nowalijkowej), listków mniszka czy gwiazdnicy, kawałka jabłka, dojrzałej jagódki, czy własnego winogrona.

Pamiętajmy także, że młode papugi uczą się od rodziców co można zjadać, a czego należy unikać. Pomyłka w dżungli może kosztować życie. Dlatego papugi są tak nieufne do nowych pokarmów. Trzeba je do nich stopniowo przekonywać. Gdyby mi ktoś dzisiaj zaoferował banana, to być może bym odmówił, ale to nie musi oznaczać, że do końca życia mam nie dostawać bananów! Bądźmy dla swoich papug wyrozumiałymi przyjaciółmi i wczujmy się w ich życie, a wtedy i nam i im będzie razem o wiele przyjemniej.

Wybane dla Ciebie

ABC… papugi falistej

Papużki faliste (Melopsittacus undulatus) to małe ptaki z rodziny papug. W naturze zamieszkują Australię. Długość ciała wynosi około 20 cm, zaś waga średnio 28-32 g. W naturze papużka jest zielona, natomiast wszystkie inne kolory zostały stworzone przez człowieka łącząc w pary różne osobniki, o odmiennych odcieniach barwnych. Obecnie jest około 30-35 różnych odmian barwnych papużek falistych

czytaj

7 rzeczy, których nie wiedziałeś o legwanach

Na pewno wiecie, że Legwan Zielony (Iguana Iguana) to duża, roślinożerna, nadrzewna jaszczurka, która coraz częściej staje się domownikiem wielu rodzin na całym świecie, ale czy (…)

czytaj

Pogona vitticeps, czyli agama brodata w Twoim domu!

Pogona vitticeps, czyli agama brodata jest jednym z najpopularniejszych gadów hodowanych w domach. Jaszczurka ta doskonale nadaje się na początek przygody z terrarystyką. Jednak jak każde zwierzę wymaga odpowiedniego przygotowania i uzupełnienia wiedzy!

czytaj

Krewetki w domu, czemu nie!

O czym należy pamiętać? Decydując się na założenie krewetkarium  należy zaopatrzyć się w odpowiedni zbiornik i utrzymywać optymalne parametry wody. Co ważne, dla niektórych takie krewetkaria są zazwyczaj nieduże. Ich wielkość mieści się w przedziale 10-30L, co jest całkowicie wystarczające do hodowli tych ciekawych zwierząt. Najbardziej popularne krewetki to te z rodzaju Caridina i Neocardina. […]

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz