5 rzeczy, których nie wiedziałeś o chomikach

Chomiki syryjskie, Roborowskiego czy hybrydy potocznie nazywane chomikami dżungarskimi, są jednymi z najpopularniejszych gryzoni w polskich domach. Mogłoby się wydawać, że zwierzęta towarzyszące nam od dziesiątek lat nie skrywają żadnych tajemnic. Okazuje się jednak, że wielu opiekunów nie wie wszystkiego o swoich chomikach.
AUTOR: Rita Andruszkiewicz

Czas czytania: 4 min

CHOMIKI MAJĄ SŁABY WZROK

W naturze chomiki prowadzą nocny tryb życia i istotną część dnia spędzają w podziemnych tunelach. W tych warunkach dobre widzenie nie było tak przydatne, jak silnie rozwinięte zmysły zapachu, słuchu i dotyku. Doskonały słuch umożliwia chomikom rozpoznanie zagrożenia nawet z dużych odległości, a wibrysy na głowie pomagają w zbadaniu najbliższego otoczenia. Dzięki tym supermocom, niewidome chomiki nie odstają znacznie od swoich zdrowych kolegów.

Niestety słaby wzrok chomików ma też swoje wady, szczególnie odczuwalne w warunkach stworzonych przez człowieka. Popularne piętrowe klatki i wiszące akcesoria mogą być przyczyną urazów u tych zwierzaków. Chomiki nie potrafią poprawnie ocenić odległości, jaka dzieli je od podłoża i skaczą nawet z dużych wysokości, co jest dla nich bardzo niebezpieczne.

GRUCZOŁY ZAPACHOWE CHOMIKÓW SĄ WYRAŹNIE WIDOCZNE

Chomiki wyznaczają granice swojego terytorium zapachem, który zostawiają poprzez ocieranie się o przedmioty. Jest to możliwe dzięki dobrze rozwiniętym gruczołom zapachowym, których część możemy zobaczyć gołym okiem. Popularne chomiki syryjskie mają parzyste gruczoły umieszczone na biodrach, często ciemno zabarwione i delikatnie wypukłe.

U przedstawicieli karłowatych gatunków dostrzeżemy pojedynczy gruczoł na brzuchu, szczególnie odznaczający się u samców. Należy pamiętać o kontrolowaniu zdrowia tych okolic u naszych chomików. Posklejane futro, zaczerwienienie, wysięk lub obrzęk gruczołu są wskazaniem do wizyty u lekarza weterynarii.

chomik

SIEKACZE CHOMIKA ROSNĄ PRZEZ CAŁE JEGO ŻYCIE

Chomiki posiadają 4 widoczne siekacze oraz 12 trzonowców ukrytych za workami policzkowymi. Zdrowe siekacze dorosłych chomików są koloru żółto-pomarańczowego, z dolną parą znacznie dłuższą niż górna. W odróżnieniu od naszych zębów, siekacze chomików stale rosną i muszą być regularnie ścierane. Odbywa się to poprzez tarcie zębów o siebie, a nie kontakt z innymi twardymi materiałami. Oznacza to, że kostki wapienne, często polecane w sklepach zoologicznych, nie są chomikowi potrzebne.

Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn siekacze są zbyt długie. Jeśli zaobserwujemy przerastanie tych zębów, nie powinniśmy przycinać ich samodzielnie. Obcięcie zęba cążkami to ryzyko jego pęknięcia i poważnych komplikacji. Lekarz weterynarii specjalizujący się w leczeniu gryzoni, skróci zęby w bezpieczny sposób, używając przeznaczonych do tego narzędzi.

CHOMIKI MIESZKAJĄ W POLSCE NA WOLNOŚCI

Tak, to nie żart, na polskich polach możemy spotkać chomiki. Nie są to jednak chomiki syryjskie czy karłowate, powszechne w naszych domach, a chomiki europejskie. To najwięksi przedstawiciele podrodziny chomików i rozmiarem bliżej im do świnek morskich niż do ich oswojonych krewnych. W odróżnieniu od gatunków hodowanych od pokoleń w niewoli, chomiki europejskie charakteryzują się bojowym nastawieniem do człowieka. Znane z odważnego bronienia swoich terytoriów, nie nadają się na zwierzę domowe.

Niestety jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Obecnie kolonie chomików europejskich znajdują się w południowo-wschodniej części kraju oraz w okolicy Jawora na Dolnym Śląsku. Prowadzony jest program hodowli i reintrodukcji tego gatunku.

chomik europejski

CHOMIKI MOGĄ MIEĆ PŁASKIE PYSZCZKI

Ta cecha, najbardziej kojarząca się nam z psami takimi jak buldożki czy mopsy, występuje również u innych gatunków zwierząt. Brachycefalia, czyli skrócenie czaszki, jest wpisana we wzorzec niektórych ras kotów i królików miniaturowych. W przypadku chomików płaski pyszczek jest wynikiem losowej mutacji genetycznej, a nie cechą pożądaną przez hodowców. Ta wada wstępuje u niewielkiego procenta chomików syryjskich, nie obserwuje się jej w przypadku chomików karłowatych. Jeśli nasz chomik ma nietypowy kształt głowy, wystający język lub braki w uzębieniu, konieczna będzie konsultacja ze specjalistą.

Chomiki brachycefaliczne wymagają specjalnej opieki, często zmagają się z wypadającymi zębami, schorzeniami oczu, zatok i układu oddechowego. Skrócenie czaszki może występować razem z wodogłowiem, czyli gromadzeniem się płynu wewnątrz komór mózgu.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

ABC szczura

Cukrzyca u gryzoni

Jak oswoić szczura?

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

21 ciekawostek ze świata zwierząt

Kot i szczur to najlepsi przyjaciele? 

Co Twój chomik próbuje Ci przekazać

Wybrane dla Ciebie

Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?

Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?

czytaj

Dogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)

Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.

czytaj

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat

Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz