
5 rzeczy, których nie wiedziałeś o chomikach
Czas czytania: 4 min
CHOMIKI MAJĄ SŁABY WZROK
W naturze chomiki prowadzą nocny tryb życia i istotną część dnia spędzają w podziemnych tunelach. W tych warunkach dobre widzenie nie było tak przydatne, jak silnie rozwinięte zmysły zapachu, słuchu i dotyku. Doskonały słuch umożliwia chomikom rozpoznanie zagrożenia nawet z dużych odległości, a wibrysy na głowie pomagają w zbadaniu najbliższego otoczenia. Dzięki tym supermocom, niewidome chomiki nie odstają znacznie od swoich zdrowych kolegów.
Niestety słaby wzrok chomików ma też swoje wady, szczególnie odczuwalne w warunkach stworzonych przez człowieka. Popularne piętrowe klatki i wiszące akcesoria mogą być przyczyną urazów u tych zwierzaków. Chomiki nie potrafią poprawnie ocenić odległości, jaka dzieli je od podłoża i skaczą nawet z dużych wysokości, co jest dla nich bardzo niebezpieczne.
GRUCZOŁY ZAPACHOWE CHOMIKÓW SĄ WYRAŹNIE WIDOCZNE
Chomiki wyznaczają granice swojego terytorium zapachem, który zostawiają poprzez ocieranie się o przedmioty. Jest to możliwe dzięki dobrze rozwiniętym gruczołom zapachowym, których część możemy zobaczyć gołym okiem. Popularne chomiki syryjskie mają parzyste gruczoły umieszczone na biodrach, często ciemno zabarwione i delikatnie wypukłe.
U przedstawicieli karłowatych gatunków dostrzeżemy pojedynczy gruczoł na brzuchu, szczególnie odznaczający się u samców. Należy pamiętać o kontrolowaniu zdrowia tych okolic u naszych chomików. Posklejane futro, zaczerwienienie, wysięk lub obrzęk gruczołu są wskazaniem do wizyty u lekarza weterynarii.

SIEKACZE CHOMIKA ROSNĄ PRZEZ CAŁE JEGO ŻYCIE
Chomiki posiadają 4 widoczne siekacze oraz 12 trzonowców ukrytych za workami policzkowymi. Zdrowe siekacze dorosłych chomików są koloru żółto-pomarańczowego, z dolną parą znacznie dłuższą niż górna. W odróżnieniu od naszych zębów, siekacze chomików stale rosną i muszą być regularnie ścierane. Odbywa się to poprzez tarcie zębów o siebie, a nie kontakt z innymi twardymi materiałami. Oznacza to, że kostki wapienne, często polecane w sklepach zoologicznych, nie są chomikowi potrzebne.
Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn siekacze są zbyt długie. Jeśli zaobserwujemy przerastanie tych zębów, nie powinniśmy przycinać ich samodzielnie. Obcięcie zęba cążkami to ryzyko jego pęknięcia i poważnych komplikacji. Lekarz weterynarii specjalizujący się w leczeniu gryzoni, skróci zęby w bezpieczny sposób, używając przeznaczonych do tego narzędzi.
CHOMIKI MIESZKAJĄ W POLSCE NA WOLNOŚCI
Tak, to nie żart, na polskich polach możemy spotkać chomiki. Nie są to jednak chomiki syryjskie czy karłowate, powszechne w naszych domach, a chomiki europejskie. To najwięksi przedstawiciele podrodziny chomików i rozmiarem bliżej im do świnek morskich niż do ich oswojonych krewnych. W odróżnieniu od gatunków hodowanych od pokoleń w niewoli, chomiki europejskie charakteryzują się bojowym nastawieniem do człowieka. Znane z odważnego bronienia swoich terytoriów, nie nadają się na zwierzę domowe.
Niestety jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Obecnie kolonie chomików europejskich znajdują się w południowo-wschodniej części kraju oraz w okolicy Jawora na Dolnym Śląsku. Prowadzony jest program hodowli i reintrodukcji tego gatunku.

CHOMIKI MOGĄ MIEĆ PŁASKIE PYSZCZKI
Ta cecha, najbardziej kojarząca się nam z psami takimi jak buldożki czy mopsy, występuje również u innych gatunków zwierząt. Brachycefalia, czyli skrócenie czaszki, jest wpisana we wzorzec niektórych ras kotów i królików miniaturowych. W przypadku chomików płaski pyszczek jest wynikiem losowej mutacji genetycznej, a nie cechą pożądaną przez hodowców. Ta wada wstępuje u niewielkiego procenta chomików syryjskich, nie obserwuje się jej w przypadku chomików karłowatych. Jeśli nasz chomik ma nietypowy kształt głowy, wystający język lub braki w uzębieniu, konieczna będzie konsultacja ze specjalistą.
Chomiki brachycefaliczne wymagają specjalnej opieki, często zmagają się z wypadającymi zębami, schorzeniami oczu, zatok i układu oddechowego. Skrócenie czaszki może występować razem z wodogłowiem, czyli gromadzeniem się płynu wewnątrz komór mózgu.
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Zabawki dla szczura. Co wybrać?
21 ciekawostek ze świata zwierząt
Kot i szczur to najlepsi przyjaciele?
Co Twój chomik próbuje Ci przekazać
Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj