7 rzeczy, których nie wiedziałeś o…. dokarmianiu zwierząt zimą

Zima już za rogiem. Pierwsze przymrozki odwiedziły już prawie całą Polskę. Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić dla dziko żyjących ptaków? Dokarmiać! Oto 7 rzeczy, których nie wiedzieliście o dokarmianiu zwierząt zimą.
AUTOR: Anna Górska

Czy wiedzieliście, że, karmnik powinien mieć różne poziomy, na których znajduje się jedzenie?

Wiele ptaków żeruje na więcej niż jednym poziomie  wysokości, ale niektóre gatunki mają  określone preferencje. Na najniższym poziomie, czyli przy gruncie spotkamy gołębie, wróble, mazurki, kaczki i łabędzie.
Nieco wyżej, bo na poziomie stołu pokarmu szukają: kardynałowie, zięby i sójki.
Do karmników wiszących przylatują: sikorki i szczygły.
Natomiast na pniach drzew spotkamy dzięcioły, kowaliki i strzyżyki. Warto więc mieć kilka karmników lub dodatkowo rozsypać trochę nasion na ziemi.

Czy wiedzieliście, że, ptaki nie wydalają soli?

Wszystko spowodowane jest przez brak  woreczka żółciowego. Nie można więc podawać ptakom pokarmu zawierającego sól, czyli pieczywa czy słoniny wędzonej i solonej.

Czy wiedzieliście, że, ptaki nie wiedzą, że mogą zaspokoić pragnienie śniegiem lub lodem.

Przy temperaturach poniżej 0°C należy regularnie wstawiać do karmnika naczynie z ciepłą wodą, aby była dla nich dostępna choć przez pewien czas.

Czy wiedzieliście, że szyby mogą być dla ptaków równie niebezpieczne co drapieżniki?

Szyby, które odbijają niebo i drzewa wokół nich lub są przezroczyste, mogą zmylić ptaki, powodując, że widzą wyraźną ścieżkę lotu, a nie przeszkodę. Spłoszony, rozpędzony ptak, który próbuje schronić się w odbijających się w szybach drzewach, często nie przeżywa takiej kolizji. Pamiętaj, aby umieszczać karmnik bezpośrednio na szybie bądź parapecie lub w większej odległości od niej, np. 9 m od okna i nie w linii prostej.

Czy wiedzieliście, że karmnik należy regularnie czyścić?

Ptaki mogą zachorować z powodu resztek nasion i łusek, które spleśniały lub z odchodów nagromadzonych w karmnikach. Posiadając karmnik należy czyścić go mniej więcej raz na dwa tygodnie oraz częściej w okresach intensywnego użytkowania lub w ciepłych i wilgotnych warunkach. Pamiętaj również o grabieniu ziemi pod podajnikiem, aby zapobiec gromadzeniu się odpadów. Spleśniałe lub zepsute jedzenie jest niezdrowe nie tylko dla ptaków, ale także dla zwierząt domowych.

Czy wiedzieliście, że do karmnika można też wkładać owoce?

Ptaki takie jak rudziki, drozdy i jemiołuszki zwykle nie pojawiają się przy karmnikach, ponieważ nasiona nie są głównym składnikiem ich diety. Możesz je zwabić do swojego karmnika oferując owoce.

Czy wiedzieliście, że ptaki w budkach lęgowych szukają schronienia przed mrozem?

W okresie zimy, ptaki bardzo chętnie korzystają z budek lęgowych i innych domków dla ptaków, gdzie szukają schronienia. Warto powiesić lub zostawić po okresie lęgowym dodatkowe miejsca schronienia na chłodniejsze dni.

Wybane dla Ciebie

Pogona vitticeps, czyli agama brodata w Twoim domu!

Pogona vitticeps, czyli agama brodata jest jednym z najpopularniejszych gadów hodowanych w domach. Jaszczurka ta doskonale nadaje się na początek przygody z terrarystyką. Jednak jak każde zwierzę wymaga odpowiedniego przygotowania i uzupełnienia wiedzy!

czytaj

Krewetki w domu, czemu nie!

O czym należy pamiętać? Decydując się na założenie krewetkarium  należy zaopatrzyć się w odpowiedni zbiornik i utrzymywać optymalne parametry wody. Co ważne, dla niektórych takie krewetkaria są zazwyczaj nieduże. Ich wielkość mieści się w przedziale 10-30L, co jest całkowicie wystarczające do hodowli tych ciekawych zwierząt. Najbardziej popularne krewetki to te z rodzaju Caridina i Neocardina. […]

czytaj

Przysmaki – nie tylko do chrupania

Ciastka, chrupki, przekąski, który psiak na ich widok nie merda żywo ogonem? Chyba nie ma takiego, który odmówiłby smakowitych dobroci. Należy jednak pamiętać, że nie samymi „psiastkami” żyje nasz pupil.

czytaj

Problemy skórne u psów

W okresie powakacyjnym problemy skórne u psów stanowią jedną z częstszych przyczyn wizyty u lekarza weterynarii. A ciepła jesień zachęca nas do długich spacerów, czasami do ostatnich kąpieli w rzece. to niestety sprzyja inwazjom pasożytniczym, takim jak pchły i kleszcze, a także różnorakim podrażnieniom skóry spowodowanych kąpielą z zanieczyszczonej wodzie. Jeśli dodamy do tego wrażliwego psa ze skłonnością do alergii-przepis na chorobę gotowy. Choroby skóry u psów są spowodowane wieloma czynnikami. Należą do nich: infekcje bakteryjne, infekcje grzybicze, pasożytnicze zapalenia skóry, choroby o podłożu alergicznym czy autoimmunologicznym. Część z tych chorób przenosi się z jednego zwierzęcia na drugie, tak jak choroby pasożytnicze, a część nie. Jednak bez względu na przyczynę wszystkie choroby skórne podlegają leczeniu.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz