7 rzeczy, których nie wiedziałeś o…. dokarmianiu zwierząt zimą

Zima już za rogiem. Pierwsze przymrozki odwiedziły już prawie całą Polskę. Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić dla dziko żyjących ptaków? Dokarmiać! Oto 7 rzeczy, których nie wiedzieliście o dokarmianiu zwierząt zimą.
AUTOR: Anna Górska

Czy wiedzieliście, że, karmnik powinien mieć różne poziomy, na których znajduje się jedzenie?

Wiele ptaków żeruje na więcej niż jednym poziomie  wysokości, ale niektóre gatunki mają  określone preferencje. Na najniższym poziomie, czyli przy gruncie spotkamy gołębie, wróble, mazurki, kaczki i łabędzie.
Nieco wyżej, bo na poziomie stołu pokarmu szukają: kardynałowie, zięby i sójki.
Do karmników wiszących przylatują: sikorki i szczygły.
Natomiast na pniach drzew spotkamy dzięcioły, kowaliki i strzyżyki. Warto więc mieć kilka karmników lub dodatkowo rozsypać trochę nasion na ziemi.

Czy wiedzieliście, że, ptaki nie wydalają soli?

Wszystko spowodowane jest przez brak  woreczka żółciowego. Nie można więc podawać ptakom pokarmu zawierającego sól, czyli pieczywa czy słoniny wędzonej i solonej.

Czy wiedzieliście, że, ptaki nie wiedzą, że mogą zaspokoić pragnienie śniegiem lub lodem.

Przy temperaturach poniżej 0°C należy regularnie wstawiać do karmnika naczynie z ciepłą wodą, aby była dla nich dostępna choć przez pewien czas.

Czy wiedzieliście, że szyby mogą być dla ptaków równie niebezpieczne co drapieżniki?

Szyby, które odbijają niebo i drzewa wokół nich lub są przezroczyste, mogą zmylić ptaki, powodując, że widzą wyraźną ścieżkę lotu, a nie przeszkodę. Spłoszony, rozpędzony ptak, który próbuje schronić się w odbijających się w szybach drzewach, często nie przeżywa takiej kolizji. Pamiętaj, aby umieszczać karmnik bezpośrednio na szybie bądź parapecie lub w większej odległości od niej, np. 9 m od okna i nie w linii prostej.

Czy wiedzieliście, że karmnik należy regularnie czyścić?

Ptaki mogą zachorować z powodu resztek nasion i łusek, które spleśniały lub z odchodów nagromadzonych w karmnikach. Posiadając karmnik należy czyścić go mniej więcej raz na dwa tygodnie oraz częściej w okresach intensywnego użytkowania lub w ciepłych i wilgotnych warunkach. Pamiętaj również o grabieniu ziemi pod podajnikiem, aby zapobiec gromadzeniu się odpadów. Spleśniałe lub zepsute jedzenie jest niezdrowe nie tylko dla ptaków, ale także dla zwierząt domowych.

Czy wiedzieliście, że do karmnika można też wkładać owoce?

Ptaki takie jak rudziki, drozdy i jemiołuszki zwykle nie pojawiają się przy karmnikach, ponieważ nasiona nie są głównym składnikiem ich diety. Możesz je zwabić do swojego karmnika oferując owoce.

Czy wiedzieliście, że ptaki w budkach lęgowych szukają schronienia przed mrozem?

W okresie zimy, ptaki bardzo chętnie korzystają z budek lęgowych i innych domków dla ptaków, gdzie szukają schronienia. Warto powiesić lub zostawić po okresie lęgowym dodatkowe miejsca schronienia na chłodniejsze dni.

Wybane dla Ciebie

Rower, a może wspólne bieganie

Lato jest często doskonałą okazją do tego, aby częściej przebywać na świeżym powietrzu. Długie, ciepłe dni zachęcają nas do dodatkowych aktywności fizycznych. Mając czworonożnych przyjaciół możemy zaplanować wspólne wycieczki. Jest mnóstwo aktywności, które są doskonałe dla psów i pomagają im w utrzymaniu kondycji. Do takich sportów należy między innymi bieganie czy jazda na rowerze. Coraz częściej nasi pupile towarzyszą nam w takich aktywnościach. Często jednak zadajemy sobie pytanie jak przygotować siebie i psa do takiej wycieczki. Zanim jednak zaprosisz do takiej aktywności swojego psa, zadaj sobie pytanie czy na pewno jest on przygotowany do takiego spędzania wolnego czasu.

czytaj

Choroby u papug – lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Choroby u papug to bardzo poważny problem. Organizm papugi jest mały i nie zauważenie choroby w początkowym jej stadium daje nam nikłe szanse na wyleczenie. Jako właściciel pupila jakim jest papuga powinniśmy wiedzieć jakie objawy mogą świadczyć o pojawieniu się stanu chorobowego.

czytaj

ABC koszatniczki

Koszatniczki to gryzonie pochodzące z Chile, gdzie mieszkają w naturalnym środowisku. Są one tam uznawane za szkodniki, ponieważ niszczą uprawy. Te niewielkie gryzonie o masie ciała 200-300g posiadają charakterystyczny ogonek z pędzelkiem. Koszatniczki żyją dłużej, niż najbardziej popularne gryzonie – średnia wieku w dobrych warunkach wynosi około 7-9 lat. Udomowione pupile występują w wielu odmianach barwnych m.in.: dzikie, niebieskie, kremowe, piaskowe, czarne. Co ważne, na każdym z tych kolorów mogą dodatkowo występować białe łaty.

czytaj

7 rzeczy, których nie wiedziałeś o rybach słodkowodnych

W kolejnym cyklu pod tytułem 7 rzeczy, których nie wiedziałeś o rybach słodkowodnych, dawka ciekawych informacji, o których pewnie nie wiedziałeś!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz