7 rzeczy, których nie wiedziałeś o…. dokarmianiu zwierząt zimą

Zima już za rogiem. Pierwsze przymrozki odwiedziły już prawie całą Polskę. Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić dla dziko żyjących ptaków? Dokarmiać! Oto 7 rzeczy, których nie wiedzieliście o dokarmianiu zwierząt zimą.
AUTOR: Anna Górska

Czy wiedzieliście, że, karmnik powinien mieć różne poziomy, na których znajduje się jedzenie?

Wiele ptaków żeruje na więcej niż jednym poziomie  wysokości, ale niektóre gatunki mają  określone preferencje. Na najniższym poziomie, czyli przy gruncie spotkamy gołębie, wróble, mazurki, kaczki i łabędzie.
Nieco wyżej, bo na poziomie stołu pokarmu szukają: kardynałowie, zięby i sójki.
Do karmników wiszących przylatują: sikorki i szczygły.
Natomiast na pniach drzew spotkamy dzięcioły, kowaliki i strzyżyki. Warto więc mieć kilka karmników lub dodatkowo rozsypać trochę nasion na ziemi.

Czy wiedzieliście, że, ptaki nie wydalają soli?

Wszystko spowodowane jest przez brak  woreczka żółciowego. Nie można więc podawać ptakom pokarmu zawierającego sól, czyli pieczywa czy słoniny wędzonej i solonej.

Czy wiedzieliście, że, ptaki nie wiedzą, że mogą zaspokoić pragnienie śniegiem lub lodem.

Przy temperaturach poniżej 0°C należy regularnie wstawiać do karmnika naczynie z ciepłą wodą, aby była dla nich dostępna choć przez pewien czas.

Czy wiedzieliście, że szyby mogą być dla ptaków równie niebezpieczne co drapieżniki?

Szyby, które odbijają niebo i drzewa wokół nich lub są przezroczyste, mogą zmylić ptaki, powodując, że widzą wyraźną ścieżkę lotu, a nie przeszkodę. Spłoszony, rozpędzony ptak, który próbuje schronić się w odbijających się w szybach drzewach, często nie przeżywa takiej kolizji. Pamiętaj, aby umieszczać karmnik bezpośrednio na szybie bądź parapecie lub w większej odległości od niej, np. 9 m od okna i nie w linii prostej.

Czy wiedzieliście, że karmnik należy regularnie czyścić?

Ptaki mogą zachorować z powodu resztek nasion i łusek, które spleśniały lub z odchodów nagromadzonych w karmnikach. Posiadając karmnik należy czyścić go mniej więcej raz na dwa tygodnie oraz częściej w okresach intensywnego użytkowania lub w ciepłych i wilgotnych warunkach. Pamiętaj również o grabieniu ziemi pod podajnikiem, aby zapobiec gromadzeniu się odpadów. Spleśniałe lub zepsute jedzenie jest niezdrowe nie tylko dla ptaków, ale także dla zwierząt domowych.

Czy wiedzieliście, że do karmnika można też wkładać owoce?

Ptaki takie jak rudziki, drozdy i jemiołuszki zwykle nie pojawiają się przy karmnikach, ponieważ nasiona nie są głównym składnikiem ich diety. Możesz je zwabić do swojego karmnika oferując owoce.

Czy wiedzieliście, że ptaki w budkach lęgowych szukają schronienia przed mrozem?

W okresie zimy, ptaki bardzo chętnie korzystają z budek lęgowych i innych domków dla ptaków, gdzie szukają schronienia. Warto powiesić lub zostawić po okresie lęgowym dodatkowe miejsca schronienia na chłodniejsze dni.

Wybane dla Ciebie

Czy każdy kot musi mieć towarzysza?

Na samym początku należy rozwiać wszelkie wątpliwości – nie każdy kot musi mieć kociego towarzysza. Istnieją koci jedynacy, którzy żyją samotnie i bardzo sobie to cenią, istnieją też koty, którym bardzo trudno zaakceptować innego kota na swoim terytorium i są to przypadki kiedy nie powinniśmy zmieniać tego stanu, ponieważ kolejny kot może, choć nie musi stać się jedynie źródłem problemów.

czytaj

Sytuacja zwierząt w Turcji – Koci raj na tureckiej ziemi

Przyjeżdżając do Turcji na pierwszy rzut oka zauważa się minarety górujące nad miastami, piękne meczety, kobiety w chustach palmy i… koty! Koty są praktycznie wszędzie, nie ma miejsca, do którego nie wejdą. Psów też znajdziemy całe multum, ale to koty rządzą tym krajem – można zobaczyć to chociażby w słynnym filmie „Kedi – sekretne życie kotów” Ceydy Torun. Dzięki niemu świat dowiedział się, że koty są integralną częścią tureckiego życia!

czytaj

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Kot powinien nauczyć się korzystania z kuwety jak najwcześniej. Najlepiej, jeżeli nauka higieny rozpocznie się pomiędzy 4. a 12. tygodniem jego życia. Kociak uczy się wówczas odpowiednich nawyków, obserwując swoją mamę i zwykle niepotrzebna jest ingerencja człowieka. Niestety, często zdarza się, że kocię nie ma możliwości nauczenia się, jak korzystać z kuwety od matki. Dzieje się tak, kiedy mały zwierzak zostaje od niej zbyt wcześnie odseparowany, lub kiedy kocia mama sama nie korzysta z kuwety (np. jest kotem wychodzącym lub bezdomnym). W takiej sytuacji to my będziemy odpowiedzialni za wyrobienie u kota odpowiednich nawyków związanych z higieną.

czytaj

Sytuacja zwierząt na Bałkanach

Gdyby pominąć kwestie kupna ziemi czy mieszkania, jednym z najczęstszych pytań zadawanych mi przez polskich turystów są… kwestie ekologiczne. Tak! Nie zdarzyła mi się grupa, by ktoś nie zapytał o dzikie wysypiska czy gospodarowanie odpadami i bezdomne zwierzęta. Gdybym stopień zainteresowania ekologią mierzyła w liczbie tych pytań, w kolejnych wyborach prezydenckich powinien zwyciężyć kandydat Zielonych.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz