Zmęczony pies, to szczęśliwy pies

Zapewne niejednokrotnie słyszeliście lub czytaliście to zdanie. A czy kiedykolwiek zadaliście sobie pytanie co tak naprawdę oznacza w tym przypadku „zmęczony”? Czy pies, któremu po długim bieganiu za rowerem zwisa język do ziemi jest szczęśliwy?
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 4 min

A może pies, który całe swoje życie „męczy się” biegając w kółko za patykiem? Otóż… nie zawsze. W tym artykule podpowiemy Wam jak poprawnie męczyć psa, aby był naprawdę zadowolony i szczęśliwy, a jego potrzeby zaspokojone.

DŁUGI SPACER JAKO PODSTAWOWA FORMA AKTYWNOŚCI

Długi spacer, to pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl większości opiekunów, jeśli chodzi o zmęczenie zwierzęcia. Jest to dobre posunięcie, jednak pod warunkiem, że podczas spaceru zostanie spełnionych kilka warunków.

Sam trucht na krótkiej smyczy może zmęczyć łapy, ale nie głowę. To właśnie dlatego często po powrocie ze spaceru pies pije wodę, kładzie się na 10 minut i jest z powrotem gotowy na kolejne wyjście, chociaż Ty nie masz już totalnie na to siły. Taka kolej rzeczy jest oznaką, że zmęczyłeś psa fizycznie (na krótko), lecz jego głowa nie doznała absolutnie żadnego wysiłku.

Czasami szybciej zmęczymy psa powolnym spacerem niż joggingiem. Psy lubią węszyć i jest to ich naturalna potrzeba. Podczas węszenia pies zbiera informacje z otaczającego go środowiska. Dzięki temu wie, że może poczuć się bezpiecznie lub zupełnie odwrotnie – jest w stanie zwęszyć potencjalne zagrożenie. Węszenie jest bardzo ważną potrzebą behawioralną psa i nie można mu tego odbierać.

JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ SPACER Z PSEM?

Podczas spaceru warto także pozwalać psu poznawać świat, ludzi i inne zwierzęta. Oczywiście za zgodą osób trzecich, które mają w tym uczestniczyć. Kontakty z innymi psami, zabawa, wspólne gonitwy bywają bardzo ważnym elementem życia psowatych. Dlatego należy to uwzględnić w naszych tygodniowych zajęciach z pupilem. Nie musisz tego robić codziennie. Jeśli deszcz leje się z nieba, nie masz nastroju czy jesteś chory – nie musisz na siłę zadowalać siebie i psa długimi spacerami z atrakcjami. Możesz wybrać wtedy aktywności domowe i odpuścić na kilka dni.

Zabawa z psem

ZABAWA I NAUKA JAKO ALTERNATYWA DLA SPACERU

W domu świetnym sposobem na zmęczenie psiej głowy będą zabawki edukacyjne, lickmaty, maty węchowe czy różne zabawy związane z chowaniem przedmiotów. W tych zajęciach Twój zwierzak także musi używać nosa i zmęczy głowę podobnie jak podczas spaceru na świeżym powietrzu.

Warto zaznaczyć, że psy uwielbiają się uczyć. Korzystając z ich naturalnych umiejętności warto przeobrażać część zwykłego spaceru w naukę. Zatrzymaj się w fajnym miejscu, poćwicz z psem przychodzenie do nogi czy kilka komend z zakresu posłuszeństwa. Twój przyjaciel zmęczy umysł, a Tobie przyda się zwiększona kontrola nad zachowaniem własnego psa. Nie zapominaj o super nagrodach, także tych w postaci smakołyków. Spacer musi być dla psa czymś przyjemnym. Ćwicz, baw się oraz nagradzaj, a szybko zauważysz różnicę w jakości dotychczasowych spacerów.

Węszący pies

NIECH SPACER Z PSEM BĘDZIE PRAWDZIWĄ PRZYGODĄ

Podczas spacerów zmieniaj trasę. Nie ma nic gorszego dla psa niż wąchanie stale tej samej przestrzeni, doznawanie bez końca tych samych bodźców i spotykanie cały czas tych samych ludzi i zwierząt. Jeśli w tygodniu nie jesteś w stanie zniwelować rutyny, to poświęć na to weekend. Dłuższy wypad za miasto pomoże zrelaksować się nie tylko psiakowi, ale także Tobie samemu.

Pamiętaj, że samo bieganie, rzucanie piłki czy patyka często może jedynie nakręcić zwierzę i zamiast go zmęczyć przyprowadzisz do domu nakręconą, tykającą bombę, która może wybuchnąć i pochłonąć Twoje buty, meble oraz ściany.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Tlenoterapia dla psów

Spacery eksploracyjne z psem

Dlaczego psy nie mają zawałów?

Jesienne i zimowe spacery z psem

Czy długi spacer z psem jest zawsze lepszy od krótkiego?

Pies, kot oraz żadne inne zwierzę nie jest lekiem na depresję

Jak nauczyć psa ignorować inne zwierzęta podczas spacerów?

Zmysł węchu na pierwszym planie, czyli aktywności z wykorzystaniem psiego nosa

Wybrane dla Ciebie

Czy aby na pewno mruczący kot to szczęśliwy kot?

Kocie mruczenie jest uznawane za jeden z najbardziej relaksujących dźwięków na świecie. Mruczą nie tylko koty domowe, ale także duże, dzikie gatunki. Każdy gatunek wytwarza trochę inny dźwięk, co wynika z różnic anatomicznych. To, co my nazywamy mruczeniem to niskiej częstotliwości wibracje.

czytaj

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz