Tlenoterapia dla psów

Tlen to absolutna podstawa życia. Bez jedzenia można przeżyć kilka tygodni, bez picia kilka dni. W przypadku niedotlenienia życie każdego organizmu będzie jednak o wiele krótsze. Tlen stanowi aż dwadzieścia jeden procent naszej atmosfery ziemskiej. Nie tylko ludzie cierpią w przypadku niedostatecznej ilości tlenu, ale także nasze zwierzęta.
AUTOR: Natalia Młodnicka

Czas czytania: 4 min

JAKIE SĄ PRZYCZYNY NIEDOTLENIENIA?

Niedotlenienie może być spowodowane brakiem dostatecznej ilości ruchu. Psy genetycznie przystosowane są do przemierzania dość sporych odległości. Siedzący tryb życia właścicieli spowodował znaczne zmniejszenie wysiłku u naszych zwierząt. Należy natomiast pamiętać o tym, że podczas ruchu do organizmu trafia zwiększona ilość tlenu. Jest to konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Kolejnym powodem niedotlenienia może stać się stres. Powoduje on wzrost napięcia mięśniowego, co skutkuje skurczem naczyń krwionośnych, wzrostem ciśnienia i zaburzeń w ukrwieniu (i następnie niedotlenieniu) organizmu.

Niedotlenienie bardzo często związane jest z modyfikacjami genetycznymi. Występuje u wielu popularnych ras psów. Dotyka ono często rasy brachycefaliczne czyli wszystkie te, które mają skrócone kufy. Również yorkshire teriery cierpią często na zapadanie się tchawicy, a w konsekwencji na niedostateczny dopływ tlenu do organizmu.

Pies pod tlenem

CZYM JEST TLENOTERAPIA?

Tlenoterapia jest jedną z metod mających na celu dostarczyć do organizmu dostateczną ilość tlenu. Każdy pies, który ma problemy z oddychaniem, powinien zostać poddany takiemu zabiegowi. Tlen można podać za pomocą maski tlenowej, wąsów tlenowych oraz poprzez umieszczenie zwierzęcia w namiocie tlenowym.

Efekty tego zabiegu są widoczne tak naprawdę już po kilku minutach. Zwierzę zaczyna być ożywione oraz bardziej interesuje się otoczeniem. Tlenoterapia wpływa również bardzo pozytywnie na gojenie się ran. Można ją także stosować w przypadku potrzeby regeneracji organizmu po zabiegach i operacjach. Tlen, bardzo często podawany jest razem z narkozą. Można też podawać go w czasie wybudzania się ze znieczulenia ogólnego.

TLENOTERAPIA U ZDROWYCH ZWIERZĄT

Zdarza się, że temu zabiegowi poddawane są całkowicie zdrowe zwierzęta. Ma on na celu podniesienie wydolności oddechowej. Zwierzę po zabiegu ma być ożywione oraz chętne do podejmowania wszelkich aktywności.

W przypadku zdrowych psów o wiele lepiej natomiast sprawdzi się po prostu zwykły spacer dostosowany do kondycji. Umieszczanie zwierzęcia w komorze tlenowej czy zakładanie na głowę  maski to generowanie niepotrzebnego stresu. Psy nie rozumieją co się dzieje i mogą w związku z tym czuć się niepewne i zagrożone.

TLENOTERAPIA DOMOWA

Można zabieg tlenoterapii wykonywać również samodzielnie w domu. Przed pierwszą domową tlenoterapią należy ustalić z lekarzem weterynarii przede wszystkim:

  • Jaki przepływ tlenu, czyli ile litrów na minutę (l/min) ustawić na aparacie tlenowym.
  • Ile godzin lub minut na dobę, czy też kiedy stosować tlenoterapię.

Te informacje pozwolą nam bezpiecznie oraz skutecznie wykonać zabieg. Będziemy w tym celu potrzebować odpowiedniego sprzętu. Do wykonania tlenoterapii w zaciszu domowym najczęściej wykorzystuje się koncentrator tlenu. Urządzenie to odzyskuje tlen z powietrza. Potrzebna będzie nam również maseczka tlenowa zakładana na głowę zwierzęcia lub komora tlenowa.

Terapia domowa dla psa

CZY WARTO STOSOWAĆ TLENOTERAPIĘ U PSÓW?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna – tak. Jak najbardziej warto zadbać o odpowiednie natlenienie organizmu naszego pupila. Szczególnie w cięższych i bardziej skomplikowanych przypadkach. Należy jednak zadać sobie pytanie czy będzie ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzęcia? Jeśli przypadek jest lekki, warto pomyśleć o zapewnieniu mu regularnego wysiłku fizycznego. Oszczędzimy tym zwierzakowi stresu i zapewnimy zdrową dawkę ruchu wraz z szeregiem pozytywnych bodźców.

Tlenoterapia nie może być też remedium na ludzkie lenistwo i brak chęci do ruszenia się z kanapy. Wybierajmy mądrze i wszystkie decyzje związane z dostarczaniem tlenu do organizmu zwierzęcia, konsultujmy z naszym lekarzem weterynarii.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Czym jest kynoterapia?

Laseroterapia w weterynarii

Zaćma u psa – diagnoza i leczenie

Czy pies może mieć lęk wysokości?

Czy Twój pies może mieć klaustrofobię?

Dogoterapia – czy każdy pies może zostać terapeutą?

Pies, kot oraz żadne inne zwierzę nie jest lekiem na depresję

Wybrane dla Ciebie

Jak opiekować się chomiczym seniorem?

Średnia długość życia chomika to 2-2,5 roku. Chomiki w podeszłym wieku wymagają szczególnej uwagi i wsparcia opiekuna. Jeśli mamy szczęście, nasz pupil zachowa się w dobrym zdrowiu aż do śmierci, częściej jednak zaobserwujemy stopniowe pogarszanie się jego stanu. Warto być na to przygotowanym, by zapewnić chomikowi komfortową jesień życia.

czytaj

Lato w mieście, czyli jak zadbać o dobre samopoczucie naszych psów w upalny dzień?

Lato w Polsce robi się coraz cieplejsze, a Polacy częściej wybierają się na wakacje w południowe kraje. Ludzie są w stanie funkcjonować w bardzo niesprzyjających warunkach, dzięki zdobyczom ewolucji i technologii. Pojawia się natomiast pytanie: a co z psami?

czytaj

Zbliża się kolejna fala upałów. Uwaga na zwierzęta!

Wysokie temperatury są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla zwierząt. Odwodnienie, poparzenia, udar to tylko niektóre z zagrożeń, które wynikają z niewłaściwej opieki nad zwierzęciem latem. Szczególnie w trudnych warunkach są zwierzęta żyjące na uwięzi, pozostawione same sobie, często bez kropli wody zdatnej do picia.

czytaj

W jaki sposób koty przepraszają?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak koty przepraszają? Te tajemnicze stworzenia potrafią być mistrzami w sztuce wyrażania swoich uczuć. Tym razem odkryjemy różne formy przeprosin, dzięki którym koty potrafią wyrazić swoje ubolewanie po popełnionym błędzie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz