Jak zachowuje się suczka podczas cieczki?

Zachowanie suczki podczas cieczki może zdecydowanie odbiegać od tego, co psiak serwuje nam na co dzień. Nie powinno nas to jednak dziwić. To właśnie w tym czasie nasz pupil gromadzi w sobie burzę hormonów, z którą jak doskonale wiemy, nie zawsze można sobie łatwo poradzić. Niektóre sytuacje mogą nas zaskakiwać, ale dziś obalimy mity i pokażemy, że są one czymś normalnym.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

W OKRESIE RUI ZADBAJ O DOBROSTAN SWOJEGO PSYJACIELA

Absolutnie nie powinniśmy się wściekać, czy złościć, gdy u naszego psiaka występuje krwawienie. Miejmy na uwadze, że to właśnie w tym momencie nasze czworonogie dziecko przechodzi bardzo ciężki czas. A dodatkowy stres w postaci naszego napięcia powoduje niepotrzebny niepokój w już i tak niekomfortowym okresie.

POTRZEBA BLISKOŚCI U PSA

W tym czasie nasz psiak będzie jeszcze intensywniej łaknął bliskości drugiego człowieka. Wszelkie przytulasy, czy spanie tuż obok to chęć nawiązania więzi. Psiaki to bardzo mądre istoty i w momencie złego samopoczucia również szukają sposobu na to, by sobie ulżyć. Jednym z nich jest po prostu ich właściciel i poczucie bezpieczeństwa u jego boku.

Cieczka u psa

BRAK APETYTU U PSA

Nie powinien nas także zdziwić brak apetytu. W tym czasie ostatnie o czym myślą nasze psinki to jedzenie. Zastępują one pokarm piciem dużej ilości wody. Dlatego powinniśmy zadbać oto, by nigdy jej nie zabrakło oraz o częstą wymianę na świeży wodopój.

BRAK POSŁUSZEŃSTWA U NASZEGO ZWIERZAKA

Suczka w tym czasie, można powiedzieć, że “buja w obłokach”. Dlatego jakiekolwiek nasze komendy mogą nagle stać się dla niej obojętne. Tutaj ponownie apelujemy o zachowanie spokoju i niedokładanie do ciężkiej już sytuacji dodatkowego stresu. Nasze zrozumienie może okazać się najlepszym prezentem dla pupila.

MNIEJSZE POCZUCIE WSPÓLNEJ WIĘZI

Pamiętajmy, że w tym okresie nie tylko samce myślą o naszej samicy, ale ona także rozgląda się za potencjalnym amantem. W związku z tym, wyjątkowo podczas rui powinniśmy ograniczyć nasze zaufanie do swojego pupila do minimum. I tak w żadnej sytuacji nie spuszczajmy jej ze smyczy. Dbajmy też, aby podczas pobytu, np. w ogrodzie na pewno nie wydostała się na “wolność”.

Suczka

NIETYPOWE POZY SUCZKI

Suszka w tym czasie oczywiście będzie całą sobą w atrakcyjny sposób wabiła do siebie płeć przeciwną. I w związku z tym, niech nie dziwi nas nagłe nietypowe wyginanie grzbietu, czy chodzenie z ciągle wysoko podniesionym ogonem. Te i inne sytuacje w tym czasie są naturalne i są oznaką niczego innego, jak chęci zaproszenia partnera do kopulacji.

Jeśli nie jesteśmy zarejestrowaną hodowlą, która legalnie planuje rozród psiaków, to pamiętajmy o tym, że suka zawsze powinna być wysterylizowana. Żeby dokonać zabiegu należy poczekać na dojrzałość płciową, a następnie w konsultacji z weterynarzem ustalić termin. Inicjowanie rui psiej bez powodu jest mocno nieodpowiedzialne i prowadzi do wielu chorób. Jeśli przeżywasz aktualnie pierwszą cieczkę swojej suczki lub zapatrujesz się na zostanie hodowcą, to powyższa wiedza powinna posłużyć jako pierwsze koty za płoty.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Cieczka u psa

Pies czy suczka? Co wybrać?

Ciąża urojona u psa – objawy i leczenie

Marylin, czyli towarzyszka życia Joanny Opozdy

Czy suczka powinna mieć chociaż raz szczenięta?

Piesek czy suczka? Różnice pomiędzy płciami u psów

Wybrane dla Ciebie

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat

Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.

czytaj

Najlepsze sposoby na socjalizację szczeniaka

Socjalizacja szczeniaka jest kluczowym elementem w wychowaniu zdrowego, zrównoważonego i szczęśliwego psa. Proces ten polega na wprowadzeniu młodego zwierzęcia w różnorodne sytuacje. Należy socjalizować z tym wszystkim, co pies może napotkać w swoim życiu. Celem socjalizacji jest nauczenie psa radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami.

czytaj

Jak pracuje pies ratowniczy? (wideo)

Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jakie predyspozycje powinien mieć „kandydat” na psa ratowniczego? I wreszcie, jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Zobacz wideo!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz