Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny
Czas czytania: 12 min
Jest kilka wersji scenariusza wprowadzenia szczeniaka do domu, w zależności od sytuacji. Niemniej do przyjęcia psa należy przygotować się szczególnie, jeśli w domu mieszka już dziecko.
UWAGA NA DZIECIĘCE ZABAWKI
Dzieci mają pokoje pełne zabawek, a szczeniak nie rozróżnia tego czy to są jego zabawki czy nie. Pamiętajmy, że szczeniaka swędzą dziąsła i zęby, co powoduje, że będzie on gryzł maskotki oraz klocki, najchętniej te drewniane. Najbardziej niebezpieczne są małe części jak klocki lego. Nieco większa wersja DUPLO dla psów małych ras jest bardziej bezpieczna, ale nadal stanowi duże zagrożenie.
Pies może porwać lalkę, która ma włosy i je zjeść. Szczególnie niebezpieczne jest połknięcie małych elementów. Uważajcie na niespodzianki z popularnych słodyczy, modelinę i plastelinę. Wszystko to może przyczynić się do tragedii. Dlatego przed przyjęciem szczeniaka najlepiej jest przejrzeć pokój dziecięcy i pochować wszystko, co może stanowić zagrożenie. Warto też wyrzucić podarte papiery, pourywane/ zepsute części, zwłaszcza od małych „resoraków”.
Pluszowe misie mogą wydawać się bezpieczne. Ale czy na pewno? Otóż nie. Zabawki te mają plastikowe guziki, nosy, oczy czy przywieszki. Są one równie niebezpieczne co wymienione wcześniej elementy. Uporządkowanie zabawek będzie więc zadaniem dla całej rodziny.
POROZMAWIAJ Z DZIEĆMI NA TEMAT SZCZENIAKA
W związku z obecnością dzieci i psa w jednym domu, w pierwszej kolejności wytłumaczmy dzieciom, dlaczego niektóre zabawki są niebezpieczne dla nowego domownika. Prześledźmy wspólnie z nimi różne scenariusze. Co mogłoby się stać, gdyby piesek połknął taką zabawkę. Należy cierpliwie i z dużą starannością wytłumaczyć dziecku, co jest dozwolone, a co zabronione. Pamiętajmy, aby przestrzec dzieci, by nie podawały psom czekolady i nie dzieliły się smakołykami ze swoim przyjacielem. Działa to w dwie strony.
Należy przestrzec dzieci, aby nie wyjadały karmy suchej ani mokrej z psiej miski. Kolejną istotną sprawą jest zabronić dzieciom wrzucania zabawek do wody przeznaczonej dla psa. Najlepiej aby zabawa odbywała się z dala od miejsca, w którym nasz czworonożny przyjaciel przyjmuje posiłki. Idealne miejsce, w którym pies będzie jadł musi być z dala od ciągu komunikacyjnego domowników. Często dzieci maja różne pojazdy jak pchacze, auta, hulajnogi, deskorolki. Wszystko to powinno być wystawione do garażu, albo pokoju dziecka i używane ze szczególną ostrożnością, aby pies nie został potrącony.
Wytłumaczmy dzieciom, że póki są małe, a piesek jest młody, to należy unikać podnoszenia go i przenoszenia z miejsca na miejsce. Zabawa, w której dziecko siada na psie jak koniu, jest zabroniona i niebezpieczna. Bądźmy ostrożni również wtedy, kiedy rodzeństwo się kłóci albo skacze po łóżku czy na kanapie. Pilnujmy, żeby piesek nie został uderzony przez przypadek zabawką albo żeby dzieci nie bawiły się w weterynarza bez naszej obecności.
Przysmaki, schowajmy w miejsce niedostępne dla dzieci, aby nie częstowały pupila zbyt często. Ze szczeniakami podobnie jak z dziećmi, to jest pieluchy, karmienie, siusiu, kupa, spać i tak w kółko. Plus przewidywanie zdarzeń, aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków.
INNE ZAGROŻENIA DLA SZCZENIAKA
My także powinniśmy uważać na rzeczy, które mamy w domu. Zwróćmy uwagę na drobne pieniądze, ostre przedmioty, zabezpieczmy nasze najbardziej ukochane meble i buty. Młody piesek odczuwa silną potrzebę gryzienia. Dlatego skupmy jego uwagę na specjalnych zabawkach i przysmakach. Kiedy przytulamy szczeniaka, uważajmy na biżuterię, zwłaszcza kolczyki. Pieski uwielbiają je zdejmować, co może grozić połknięciem!
Przygotowując dom, nie zapominajmy o zabezpieczaniu kabli, zwłaszcza na stałe podłączonych do prądu. Zamykajmy klapę od toalety, żeby szczeniak dużej rasy nie pił wody z muszli. Uważajmy na gorące przedmioty, świece, detergenty, baterie, śrubki, igły. Sprawdźmy również kuchnię. Czy w zasięgu wzroku psa nie znajdują się przyprawy, makarony, słoiki i inne ciekawe dla niego znaleziska. Ogólnie musimy zadać sobie pytanie, czy nasz dom jest bezpieczny?
Pamiętajmy, że piesek małej rasy jest mniejszy niż 2,5-letnie dziecko i może, np. wypaść z balkonu! Kolejnym zadaniem na liście nowego właściciela jest sprawdzenie, kiedy wyjeżdżamy z domu, czy piesek na pewno jest w środku, a gdy wracamy warto zadzwonić do domowników czy nasz czworonożny przyjaciel nie bawi się beztrosko w ogrodzie. Wtedy musimy zwrócić uwagę, aby przypadkowo nie uciekł z posesji. Szczeniaki dopiero po czasie reagują na swoje imię, a ich chęć wycieczek poza dom może przyprawić nas o siwe włosy.
Zabezpieczenie ogrodu, załatanie dziur oraz sprawdzenie możliwych dróg ucieczki to podstawa! Na świeżym powietrzu mogą czekać na naszego psa także inne zagrożenia. Należy zwrócić uwagę na to, jakie rośliny posiadamy w ogrodzie i czy któreś z nich nie są trujące i czy ich zjedzenie w konsekwencji może powodować biegunkę, a nawet zgon.
Nie stosujmy oprysków i nawozów, kiedy psy korzystają z trawnika. Nawet przy prostych pracach ogrodowych jak koszenie trawy, zwróćmy uwagę na zachowanie naszego pupila. Może on traktować gonienie kosiarki jako zabawę. Dlatego cały czas trzeba go mieć na oku. Jeśli jesteś posiadaczem automatycznego robota do koszenia trawy, albo odkurzania domu, nie zdziw się, jeśli pies będzie siadał na nim i traktował taki obiekt jako środek transportu.
O CZYM JESZCZE WARTO PAMIĘTAĆ?
Jeśli jesteśmy posiadaczami oczka wodnego, studni, basenu lub innych zbiorników wodnych, należy te miejsca odpowiednio zabezpieczyć. Chociaż pies posiada naturalny instynkt i zapewne dobrze radzi sobie w wodzie, to nagłe wpadnięcie do akwenu może spowodować szok, a w konsekwencji utonięcie. Jeśli nie możemy być obok psa za każdym razem kiedy wychodzi do ogrodu, lepiej odpowiednio odgrodzić niebezpieczne tereny. Pamiętajmy, aby takie ogrodzenie nie było wykonane z miękkiej siatki ani takiej, którą pies szybko sforsuje. Zwróćmy również uwagę kiedy dzieci korzystają z placu zabaw w obecności szczeniaka. Beztroska zabawa na huśtawce może skończyć się niechcianym kopnięciem.
KILKA RAD DLA ŚWIEŻO UPIECZONYCH WŁAŚCICIELI SZCZENIĄT
Zanim nauczymy pieska załatwiać swoje potrzeby tylko na dworze, pamiętajmy, aby przygotować w domu w widocznym miejscu maty do nauki siusiania. Ponadto należy je zmieniać dość rzadko, ponieważ piesek łatwiej trafi na podkład jeśli poczuje swój mocz. Nauczmy więc też dzieci żeby nie bawiły się takim podkładem i nie dotykały go, ani nie przekładały na inne miejsce. Nie zapomnij o przeglądaniu legowiska i pilnowaniu tego, czy szczeniak nie wniósł sobie czegoś zakazanego. Szczenięta kochają gryźć buty i kapcie. Jeśli nie chcesz żeby się do tego przyzwyczaił już od pierwszych dni, nie dawaj mu do tego okazji, chowając wszystkie do szafy.
W JAKIM WIEKU DZIECKO JEST GOTOWE NA SZCZENIAKA?
Na pewno dziecko musi mieć z tego radość i powinno w tym uczestniczyć, czuć że przyczyniło się do wyboru rasy, umaszczenia, imienia dla psa. Co do wyboru imienia dla psa ważne jest, aby dziecko umiało to imię wymówić i zapamiętać.
Nie ma konkretnego wieku dobrego na zakup czy adopcję psa. Są dzieci w wieku kilku lat, które czują potrzebę bliskości ze zwierzętami domowymi. Na pewno najmniej odpowiednim momentem jest kupno lub adopcja szczeniaka, kiedy jesteśmy w ciąży lub kiedy mamy dziecko, które jest w wózku lub jeszcze nie potrafi stabilnie chodzić. Podczas ciąży, pies to dodatkowy obowiązek i odpowiedzialność, więc trudno się na nim skupić w momencie wicia gniazda i przygotowywania się na przyjście nowego członka rodziny.
Trudny jest też etap, kiedy dziecko leży w wózku. To, że co chwilę ktoś zerka i nosi małe zawiniątko powoduje, że pies może czuć się zazdrosny i odrzucony. Kolejny etapem rozwoju dziecka, który wedle moich obserwacji jest nieodpowiedni na przyjęcie pierwszego psa, to raczkowanie. Kiedy dziecko pełza po podłodze może nadepnąć na szczenię, które w obronie i ze strachu zareaguje agresją, np. złapie zębami albo uderzy łapą. Takie małe dzieci nie mają potrzeby posiadania psa i wiele stracą nie mając umiejętności uczestniczenia w jego życiu. Bezcenna jest więź dziecka z psem, kiedy razem się wychowują i dorastają oraz pies uczestniczy we wszystkich najważniejszych chwilach całej rodziny. Należy też dobrze znać swoje dziecko, żeby ocenić czy ono nie stanowi dla psa zagrożenia, np. nie weźmie na ręce i zrzuci, nie będzie ciągnęło za łapki, ogon, główkę i czy nie da czegoś nieodpowiedniego do zjedzenia.
PROPOZYCJA OBOWIĄZKÓW DLA DZIECKA PRZY OPIECE NAD SZCZENIAKIEM
- Mycie zabawek
- Sprzątanie zabawek pieska
- Pomoc przy karmieniu
- Podawanie smakołyków
- Zabawa, zabawa i jeszcze raz zabawa
- Mycie miseczek i nalewanie świeżej wody
- Wspólne leniuchowanie
- Nauka podstawowych komend
- Wspólna aktywność fizyczna.
Kiedy dziecko jest już bardziej samodzielne i chodzi do szkoły, może wyprowadzać pieska na spacer i sprzątać po nim odchody do specjalnych woreczków na kupy. Trzeba się jednak upewnić czy okolica jest bezpieczna i czy sąsiedzi nie maja groźnych psów na swoich posesjach oraz czy nikt nie puszcza psów luzem. To bardzo ważne!
Zanim zdecydujemy się na puszczenie dziecka samego należy sprawdzić wszystkie możliwe scenariusze. Musimy mieć pewność, jak pies zachowuje się w sytuacjach stresujących oraz jak zareaguje na nie dziecko. Do naszych obowiązków należy także uczulić pociechę, aby nie pozwalała psu jeść niczego, co spotka na swojej drodze. To z pewnością ważny obowiązek każdego opiekuna psa.
O tym, że pies stymuluje rozwój dziecka zarówno emocjonalny, jak i w kierunku rozmaitych aktywności, wiemy już od dawna. Dowiedziono, że dzieci, które wychowują się z psem lub kotem są bardziej otwarte i łatwiej im podejmować wyzwania. Są także bardziej odpowiedzialne a nawet obserwuje się u nich mniej zachowań agresywnych. Często dzieci odkrywają swoje zainteresowania związane ze zwierzakami i próbują swoich sił na przykład treningami agility czy obedience. Taka wspólna aktywność z pewnością sprawi, że więź między dzieckiem a psem stanie się jeszcze silniejsza. Ciekawym zadaniem, w którym dobrze sprawdzi się pomoc dziecka, jest nauka podstawowych komend. Jest to znakomita lekcja cierpliwości, zarówno dla psa, jak i dla dziecka.
JAKIE SĄ KORZYŚCI Z POSIADANIA PSA PRZEZ DZIECKO?
- Dzieci u boku psów uczą się szacunku i miłości do zwierząt, empatii i wrażliwości
- Psy mają działanie terapeutyczne i bezcenny wpływ na emocje
- Psy uczą systematyczności i obowiązkowości
- Ludzie, którzy posiadają w rodzinie psa, są weselsi i mniej pedantyczni
- Jest mnóstwo zajęć, jakie można robić z psami. Dzieci mogą się zainteresować nowym hobby jak behawiorystka, obedience, wystawy psów, szkolenia, agility
- Dzieci, które mają psy, spędzają więcej czasu w ruchu. Głównie podczas spacerów i wspólnej zabawy
- Często mieszkanie razem z psem pomaga uniknąć rozwoju alergii, ponieważ organizm dziecka przyzwyczaja się do alergenów od najmłodszych lat (naturalna szczepionka)
- Dziecko zdobywa bezinteresownego i najlepszego przyjaciela na lata
- Umiejętność oswajana niczym w książce „Mały książę” powoduje, że dziecko staje się odpowiedzialne
- Dzieci przebywające ze zwierzętami często są wrażliwe, ale też odważne i przebojowe.
Sara Przytulska – project manager w firmie Hobby. Redaktor Naczelna kwartalnika „Pets World” oraz Prezes Fundacji Pets World. Behawiorystka psów. Prywatnie szczęśliwa mama dwójki przedszkolaków, a także posiadaczka 2 psów i kota. Z branżą zoologiczną związana od ponad 10 lat.
Powyższy artykuł pochodzi z 12. wydania papierowego kwartalnika „Pets World”. Cały magazyn możesz pobrać bezpłatnie tutaj.
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Jak często zmieniać psu legowisko?
Na czym polega antropomorfizacja?
ABC opieki nad zwierzętami domowymi
Szczeniak w domu. Jak, gdzie i dlaczego?
Dlaczego Twój pies niszczy zabawki (podcast)?
Wybrane dla Ciebie
Samookaleczanie papug
Skubanie piór oraz samookaleczanie się papug to problem, który może być spowodowany różnymi przyczynami, takimi jak stres, nuda, czy problemy zdrowotne.
czytajKrólik czy kawia? Poradnik zakupowy
Gryzonie i zajęczaki stają się coraz popularniejszymi domowymi pupilami. Królik czy świnka morska – które zwierzę wybrać? I na jakie zakupy trzeba być gotowym?
czytajJak urządzić idealne miejsce do życia dla królika?
O lokum królika powinniśmy pomyśleć jeszcze przed przygarnięciem nowego domownika. Ważne jest wszystko, od jego umiejscowienia, po wielkość i wyposażenie. W tym artykule dowiesz się, jak zapewnić królikowi komfortowe warunki.
czytajObrona zasobów u psów: Zrozumienie i zarządzanie problemem behawioralnym
Obrona zasobów to coraz częściej spotykany problem behawioralny, który dotyka wielu psów. Występuje, kiedy zwierzę wykazuje agresywne zachowania, aby bronić przedmiotów lub osób, które uważa za swoje. Jak pracować z tym problemem?
czytaj