
Łamanie się paznokci u psów: przyczyny, objawy i sposoby zapobiegania
Czas czytania: 5 min
PRZYCZYNY ŁAMLIWYCH PAZNOKCI U PSÓW
Długość paznokcia u psa
Jedną z głównych przyczyn nadmiernej łamliwości jest zbyt duża długość paznokcia. Jako właściciele jesteśmy zobowiązani do dbania o naszego zwierzaka. Paznokcie są jednym z tych elementów na, który musimy zwracać szczególną uwagę. Zbyt długi pazur będzie się wyginał i łamał podczas chodzenia po twardych powierzchniach. Może utrudniać chodzenie i w konsekwencji powodować poważne zwyrodnienia stawów.
Brak naturalnego ścierania paznokcia u psa
Kolejna przyczyna łamliwości to brak naturalnego ścierania paznokcia u psa. Dotyczy to głównie zwierząt tak zwanych „kanapowych”, które przebywają głównie na miękkich powierzchniach lub są noszone na rękach. Należy pamiętać o tym, że pies powinien być psem. Co za tym idzie, kluczowe jest poruszanie się na własnych łapach po różnorodnych powierzchniach. Psy, które nie mają takiej możliwości, narażone są na szereg urazów. Nie tylko związanych z ewentualną łamliwością pazurów, ale także z brakiem kondycji.
Dieta jako jeden z powodów słabych paznokci u psa
Jeśli zauważymy, że nasz zwierzak zaczyna mieć brzydkie lub łamliwe pazurki, warto zastanowić się nad jego dietą. Przeanalizujmy czy pokarm, który czworonóg otrzymuje, jest pełnowartościowy. Pamiętajmy o tym, aby dobrać dla pupila karmę jak najlepszej jakości. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że pies otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Jeśli natomiast musimy z jakiegoś powodu zdecydować się na karmę z niższej półki, zadbajmy o suplementację. Na rynku obecnie jest cała plejada doskonałych składowo suplementów, które uzupełnią deficyty witaminowe w organizmie psa. Miejmy jednak na uwadze, że każde wprowadzenie suplementów powinno być poprzedzone wizytą u lekarza weterynarii.
Choroby również mogą powodować łamliwość paznokci
Powodem łamliwych i słabych paznokci u psa mogą być także choroby. Wśród najczęściej spotykanych możemy wyróżnić: zakażenia grzybicze oraz infekcje bakteryjne. Przypadłości te mogą znacznie osłabić strukturę paznokcia. Przez to będą się one łamały o wiele częściej.
Tendencja do nierównomiernego obciążenia paznokcia
U niektórych ras psów często spotykana jest także tendencja do nierównomiernego obciążenia paznokcia. Jest to sytuacja kiedy jedna z łap podtrzymuje większy ciężar niż reszta z nich. Przypadłość ta jest niezwykle często spotykana u psów o krótkich i zakrzywionych kończynach takich jak basset hound lub jamniki.
OBJAWY ŁAMLIWYCH PAZNOKCI
Złamanie lub pęknięcie: Do najczęstszych objawów należy pęknięcie lub złamanie paznokcia. Jest to moment gdy koniecznie powinniśmy udać się do lekarza weterynarii, aby sprawdzić czy nie doszło do poważniejszych uszkodzeń.
Ból i dyskomfort: Pies może okazywać oznaki bólu lub dyskomfortu podczas chodzenia, szczególnie jeśli ma pęknięty paznokieć. Każda zmiana w poruszaniu się zwierzęcia, powinna wzbudzić naszą czujność. Również jeśli pies nagle nie chce wstawać lub wychodzić na spacery, należy koniecznie zweryfikować sytuację.
Krwawienie: Złamane paznokcie mogą prowadzić do krwawienia, szczególnie jeśli pękniecie sięga do żywego obszaru paznokcia.
Lizanie lub gryzienie paznokci: Jeśli pies zaczyna nadmiernie lizać lub gryźć swoje paznokcie, może to być znak, że są one podrażnione lub sprawiają mu ból.

SPOSOBY ZAPOBIEGANIA ŁAMANIU SIĘ PAZNOKCI
Regularne przycinanie paznokci: Regularne przycinanie paznokci psa jest kluczowe dla zapobiegania ich łamaniu się. Warto to robić co kilka tygodni, unikając przy tym przycięcia zbyt blisko żywej części paznokcia.
Zachowanie aktywności fizycznej na różnorodnych powierzchniach: Pozwól swojemu psu spędzać czas na różnorodnych podłożach, które pomagają naturalnie ścierać paznokcie.
Zbilansowana dieta: Zapewnij psu zbilansowaną dietę bogatą w składniki odżywcze, które wspierają zdrowie paznokci, takie jak biotyna, cynk i kwasy tłuszczowe omega-3.
Regularne wizyty u weterynarza: Regularne kontrole u weterynarza mogą pomóc we wcześniejszym wykryciu ewentualnych problemów zdrowotnych paznokci i zapobiec ich pogłębianiu się.
Uważność na objawy: Bądź uważny na objawy łamliwych paznokci u swojego psa i reaguj na nie natychmiast, aby uniknąć dalszych komplikacji.
PODSUMOWANIE
Łamanie się paznokci u psów może być problemem, który nie tylko przynosi dyskomfort psu, ale także może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych. Zapobieganie łamaniu się paznokci wymaga regularnej opieki nad nimi, zrównoważonej diety oraz uważności na objawy problemów zdrowotnych. Regularne przycinanie paznokci, zachowanie aktywności fizycznej na różnorodnych powierzchniach oraz regularne wizyty u weterynarza są kluczowe dla utrzymania zdrowych paznokci u psa.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Kiedy zacząć przygodę z wystawami dla psów
Jakie choroby są przenoszone na ludzi przez psy?
Wybrane dla Ciebie
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat
Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.
czytajNajlepsze sposoby na socjalizację szczeniaka
Socjalizacja szczeniaka jest kluczowym elementem w wychowaniu zdrowego, zrównoważonego i szczęśliwego psa. Proces ten polega na wprowadzeniu młodego zwierzęcia w różnorodne sytuacje. Należy socjalizować z tym wszystkim, co pies może napotkać w swoim życiu. Celem socjalizacji jest nauczenie psa radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami.
czytajJak pracuje pies ratowniczy? (wideo)
Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jakie predyspozycje powinien mieć „kandydat” na psa ratowniczego? I wreszcie, jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Zobacz wideo!
czytaj