Rasy psów w XXI wieku, czyli jak ludzie zmienili rasy psów w ostatnim stuleciu

Gatunek Canis familaris, czyli pies domowy to najbardziej zróżnicowany gatunek na świecie. Od małego mopsa, do ogromnego doga niemieckiego. Aż ciężko uwierzyć, że należą one do jednej grupy organizmów.
AUTOR: Aleksandra Rybicka

Czas czytania: 5 min

Jeszcze bardziej zdumiewający jest fakt, że ta różnorodność jest efektem działalności człowieka, a największe zmiany nastąpiły w ostatnim stuleciu.

RASY PIERWOTNIE UŻYTKOWE

Zwierzęta udomowione często były wtłaczane w konkretne ramy wyznaczające ich użytkowość. Nie ominęło to również psów. Pierwotnym celem doboru sztucznego było wzmocnienie konkretnych cech, tak aby zwierzęta efektywniej spełniały wymagania nałożone przez człowieka. Mnogość obecnych ras jest odzwierciedleniem szerokiego zakresu, w jakim wykorzystywaliśmy czworonogi.

Obecnie ciężko może być nam zauważyć w jamnikach skutecznych łowców zajęcy czy borsuków, a shiby nieczęsto są posądzane o bycie niezastąpionymi tropicielami w japońskich górach. Nie bez powodu trudno nam doszukać się w dzisiejszych psach ich pierwotnego przeznaczenia. Ostatnie stulecie zdecydowanie zmniejszyło presję na użytkowość rasy, a uwaga hodowców i opiekunów przeniosła się w stronę estetyki.

Rasy psów w XXI wieku

WYGLĄD WSPÓŁCZESNYCH PSÓW RASOWYCH

W dzisiejszych czasach psy coraz częściej zajmują miejsce członka rodziny. Przy wyborze rasy zazwyczaj kierujemy się preferencjami estetycznymi lub staramy się dopasować wymagania zwierzęcia do naszego trybu życia. W ostatnich latach obserwujemy niepokojącą tendencję w zmianach wyglądu rasowych psiaków. Niestety hodowcy dążą do radykalizacji wyglądu zwierząt. Dzieje się tak za sprawą zainteresowania opiekunów konkretnymi cechami.

Ludzie pragną mieć zwierzęta wyjątkowo małe, duże, chude, grube, z fałdkami, gładkie. Lista nigdy się nie zamyka. Idealnie widać to na najbardziej popularnych rasach, których zdjęcia lub opisy sprzed stu lat są dostępne do porównania z dzisiejszymi osobnikami.

Szczególnie rzucają się w oczy różnice w budowie czaszki buldogów czy w ustawieniu kończyn owczarków. Gdy uwaga hodowców przeszła z cech użytkowych, które miały na celu zwiększyć zdolności zwierząt, na cechy bez czysto estetyczne, nikogo nie dziwi fakt, że ucierpiało zdrowie i sprawność czworonogów. Nie oznacza to, że kiedyś ich budowa nie była wątpliwa pod względem komfortu ich życia. Cechy ówcześnie sprawiające dyskomfort, teraz zostały uwypuklone, a ich negatywny wpływ na ciało i samopoczucie czworonoga znacznie się zwiększył.

Rasy psów w XXI wieku

KONSEKWENCJE ZDROWOTNE RASOWYCH CZWORONOGÓW

Obecne zmiany nie są bez znaczenia dla naszych czworonogów i dla ich zdrowia. Wiele psów ras dużych, szczególnie owczarki niemieckie, boryka się z problemami stawów. Mimo zaleceń, by hodowcy eliminowali z rozrodu psy z predyspozycją do dysplazji stawów biodrowych, czy innych możliwych do przewidzenia schorzeń, często spotykamy zwierzęta z tymi problemami.

Nie jest to także obojętne dla psów brachycefalicznych, czyli tak zwanych „psów z płaskim pyskiem”. W tym przypadku szczególnie narażone są buldogi i mopsy. Budowa ich czaszki uniemożliwia im prawidłowe oddychanie i zwiększa ryzyko infekcji. Problemy mogą sprawiać również ich oczy, które poprzez swoje umiejscowienie w czaszce są skłonne do zakażeń i uszkodzeń. Lista problemów ciągnie się w nieskończoność, ponieważ ile ras na świecie tyle schorzeń dla nich charakterystycznych.

Jeśli utrzymamy obecne tendencje do radykalizacji wyglądu naszych pupili, skażemy je na cierpienie, a właścicieli na trud życia z psami z niepełnosprawnościami i dodatkowe wydatki na wizyty w lecznicach weterynaryjnych.

CO PRZYNIESIE PRZYSZŁOŚĆ?

Odpowiedź na pytanie o to, jaką przyszłość czeka psy rasowe, leży w naszych, ludzkich rękach. Czy damy się ponieść chęci posiadania psów, które od urodzenia skazujemy na cierpienie? Część decyzji być może podejmie za nas rząd i prawodawstwo. W wielkich krajach wprowadzono projekty zakazujące rozmnażania osobników, które są obciążone różnego rodzaju patologiami.

Jednakże w Polsce brakuje nam takich pomysłów. A dyskusja na ten temat nadal ograniczona jest do specyficznych środowisk aktywistów i hodowców. Problem pogłębia dodatkowo nielegalny handel psami z hodowli niezarejestrowanych przez Polski Związek Kynologiczny, który ustanawia normy i wytyczne dotyczące hodowli poszczególnych ras. Aby pomóc w tej trudnej sytuacji, warto zastanowić się nad naszymi osobistymi decyzjami.

Nie chodzi o to, by teraz wyrzucać sobie zakup każdego psa rasowego, tylko o wyrobienie w sobie nawyku dbania o ich potrzeby ponad nasze preferencje. Być może warto uznać, że nasz następny pupil nie będzie musiał mieć rodowodu i zachwyci nas urok jedynego w swoim rodzaju kundelka.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Psy w innych kulturach

Operacje plastyczne u psów

Obcinanie uszu i ogona u psów (kopiowanie)

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Zwierzęta albinosy – przyczyny, ciekawostki, opieka

Jakie zwierzęta najczęściej wybieramy na domowe pupile?

Jak działa psi słuch, czyli dlaczego Twój pies wybrałby Beethovena zamiast Sanah?

Wybrane dla Ciebie

Królik i kawia domowa – czy mogą żyć w jednej klatce?

Króliki mieszkające w jednej zagrodzie z kawiami domowymi są częstym widokiem w sklepach zoologicznych. Jest to zestawienie międzygatunkowe powielane w polskich domach od lat. Wraz ze wzrostem wiedzy na temat opieki nad tymi zwierzętami, stało się jasne, że jest to połączenie nietrafione.

czytaj

Jak zadbać o formę zwierzaka w okresie zimowym? Rozmowa z zoofizjoterapeutką Weroniką Suwińską-Stańkowską (podcast, zdjęcia)

Kim jest fizjoterapeuta zwierząt i z jakich metod korzysta w codziennej pracy? Jak możesz pomóc swojemu pupilowi w walce z nadwagą? Jak oczyścić łapki zwierzaka z soli drogowej? Posłuchaj rozmowy z zoofizjoterapeutką Weroniką Suwińską-Stańkowską, która była gościem 26. odcinka Pets World Podcast.

czytaj

Dlaczego koty uwielbiają kartonowe pudełka?

Chyba każdy koci opiekun doświadczył frustrującego momentu, kiedy rozpakowując nową zabawkę dla swojego pupila, zauważył, że cieszy się ona mniejszym zainteresowaniem niż… pudełko, w którym przyszła owa kosztowna zabawka.

czytaj

Samookaleczanie papug

Skubanie piór oraz samookaleczanie się papug to problem, który może być spowodowany różnymi przyczynami, takimi jak stres, nuda, czy problemy zdrowotne.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz