Dieta królika: co powinien jeść, a czego unikać?
Czas czytania: 4 min
Pożywienie zbilansowane, zgodnie z biologicznymi potrzebami uszaków, zwiększa szanse, że będą się one cieszyły długim życiem. Co powinniśmy uwzględnić w diecie naszych królików, a co nie powinno się w niej znaleźć?
SIANO TO PODSTAWA KRÓLICZEJ DIETY
Najważniejszym elementem króliczej diety jest dobrej jakości siano. Na jego jedzeniu uszak powinien spędzać dużą część dnia, bo poprzez żucie ściera stale rosnące zęby. Króliki nie mają silnych rytmicznych skurczów przewodu pokarmowego jak psy czy koty. Pożywienie przesuwają dalej poprzez stały napływ nowego pokarmu. Siano, dzięki małej kaloryczności w porównaniu z objętością, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie tego procesu.
Do wyboru mamy różne rodzaje siana, na przykład tymotkowe, łąkowe, czy z nagietkiem. Dla zdrowego królika powinniśmy wybrać siano zielone, z długimi włóknami, nieprzesadnie miękkie. Zdarza się, że wybredny królik zjada jedynie określone rodzaje siana, więc czasem konieczne będzie przetestowanie różnych opcji.
ZIOŁA DLA KRÓLIKA
W zdrowym żywieniu królika nie może zabraknąć zróżnicowanej mieszanki ziół. Mają one odmienne właściwości w zależności od rośliny i różnią się dozwoloną częstotliwością podawania. Poza ziołami neutralnymi, mogącymi stanowić podstawę diety, trzeba wyodrębnić też rośliny potencjalnie szkodliwe przy zbyt częstym spożywaniu. Z tego powodu, jeśli nie mamy wiedzy na temat komponowania zbilansowanych mieszanek, bezpieczniej będzie zaopatrzyć się w gotowy produkt.
WARZYWA I OWOCE
Mimo że królik wielu osobom kojarzy się z marchewką, dieta opierająca się na dużej ilości warzyw nie będzie odpowiednia dla uszaka. Warzywa i owoce są bardziej kaloryczne od siana i jednocześnie mniejsze objętościowo. Przez jedzenie dużej ilości warzyw, królik nie będzie ścierał sobie zębów w wystarczającym stopniu, co prowadzi do chorób stomatologicznych. Z tych powodów warzywa i owoce podawaj z umiarem – jeśli chcemy poczęstować naszego królika bananem, niech będzie to plasterek tygodniowo, a nie cały owoc. Należy też pamiętać, że owoce i warzywa wprowadzamy do diety królika stopniowo, po ukończeniu przez niego trzeciego miesiąca życia.
GRANULAT – KONIECZNY CZY NIE?
Przetworzona karma w formie granulatu nie jest konieczna w zbilansowanej króliczej diecie, ale może ułatwić jej skomponowanie. Granulat podawaj w małych ilościach w celu uzupełnienia diety. Królik, który je go zbyt dużo, jest narażony na problemy z zębami, układem pokarmowym czy otyłość. Na rynku dostępne są granulaty zbożowe lub bezzbożowe, jednak te pierwsze powinny być używane jedynie w uzasadnionych medycznie przypadkach.
NIE DLA PIECZYWA W DIECIE KRÓLIKA
Na wsiach popularny jest widok królika z chlebem w klatce, jednak takie produkty są zakazane w króliczej diecie. Jeśli chcemy, by nasz uszak przeżył z nami wiele lat, nie powinien on dostawać pieczywa. Produkty piekarnicze są wysokokaloryczne, ubogie odżywcze i mogą zawierać szkodliwą dla królików sól.
KARMY ZBOŻOWE
Karmy, które według zapewnień producenta mają być odpowiednie jednocześnie dla królika, świnki morskiej, chomika czy szynszyli, w istocie nie nadają się dla żadnego z tych zwierząt. Poszczególne gatunki różnią się między sobą potrzebami żywieniowymi, dlatego nie jest możliwe stworzenie karmy zaspokajającej wymagania ich wszystkich. Dodatkowo, podawanie zbóż królikowi stwarza u niego ryzyko otyłości, stłuszczenia wątroby, chorób stomatologicznych czy wbicia się ostrego ziarna w jamę ustną.
CZY KRÓLIK MOŻE JEŚĆ CHIPSY?
Wszelkie fast foody są szkodliwe dla zdrowia królika, więc nie powinniśmy ich nigdy podawać. Produkty z dodatkiem soli, ostrych przypraw, smażone lub wysoko przetworzone szkodzą organizmowi królika i mogą prowadzić do problemów z jego układem pokarmowym czy nerkami.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Które króliki rosną najszybciej?
Czym różni się królik od gryzonia?
Królik czy kawia? Poradnik zakupowy
7 rzeczy, których nie wiedziałeś o królikach
Jak urządzić idealne miejsce do życia dla królika?
Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Poznaj historię Lili, czyli najstarszego królika w Polsce (podcast, zdjęcia)
Wybrane dla Ciebie
Niezwykłe papuzie zmysły
Papugi to jedne z najbardziej fascynujących stworzeń w świecie ptaków. Ich zmysły są wyjątkowo rozwinięte, co pozwala im na przetrwanie w różnorodnych środowiskach, od gęstych lasów tropikalnych po suche sawanny.
czytajO szczeniakach spod klosza – błędy w socjalizacji
Socjalizacja szczeniąt to kluczowy etap w rozwoju pupila, który ma znaczący wpływ na ich przyszłe zachowanie i zdolność adaptacji do różnych sytuacji.
czytajOchrona łabędzi i ptaków wodnych w okresie zimowym
Temat pomocy ptakom wodnym powraca każdej zimy. Wraz ze spadkiem temperatur i zamarzaniem zbiorników wodnych, wiele z tych ptaków znajduje się w niekorzystnej sytuacji i potrzebuje ludzkiej opieki. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak odpowiedzialnie pomagać ptakom wodnym podczas zimnych miesięcy.
czytajOpieka nad kocim seniorem. Na co warto zwrócić uwagę?
Dużo słyszy się o odpowiedzialnej opiece nad kociętami, które zapraszamy pod swój dach. A na co powinniśmy zwracać uwagę, mieszkając z kocim seniorem?
czytaj