Choroby u papug – lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Choroby u papug to bardzo poważny problem. Organizm papugi jest mały i nie zauważenie choroby w początkowym jej stadium daje nam nikłe szanse na wyleczenie. Jako właściciel pupila jakim jest papuga powinniśmy wiedzieć jakie objawy mogą świadczyć o pojawieniu się stanu chorobowego.
AUTOR: Eugeniusz Kupczak

Jak wykryć i zapobiegać chorobom?

Do najczęściej występujących objawów chorobowych papugi zalicza się: osowiałość, spanie w ciągu dnia czy zmiany w upierzeniu. Ostatnim stadium jest spanie na dnie klatki czy woliery. Jeśli my, właściciele będziemy dbali o papugi, to choroba nie powinna nam zagrażać. Codzienna zmiana  wody, świeża karma, wyrzucanie nie zjedzonych po jednym dniu owoców, mycie miseczek, usuwanie resztek pokarmu czy owoców z podłoża to obowiązek każdego odpowiedzialnego opiekuna. Podawanie do wody zakwaszacza  jest dobrym sposobem na zabijanie bakterii. Kwasy organiczne zakwaszają wodę przeznaczoną do picia, skutecznie ją konserwują i stabilizują. W ten sposób wyraźnie ogranicza się mnożenie bakterii i pleśni w wodzie. Lekko kwaśne pH wody pobudza procesy trawienne ptaków, stymuluje wydzielanie soków trawiennych i stymuluje apetyt. Zakwaszacz powinno podawać się do wody przez cały rok.  

Odpowiednia suplementacja

Jeszcze parę lat temu nie było witamin czy innych suplementów dla papug. Teraz firmy prześcigają się w  produkcji witamin i suplementów. Chcąc podać swojemu pupilowi suplementy powinniśmy robić to z głową. Najlepiej zapytać o radę naszego lekarza weterynarii. Dobrą opcją jest możliwość podania różnych witamin jednocześnie.

Mam na Ciebie oko!

Bardzo ważną sprawą dla hodowcy jest obserwacja papug. Nie trzeba tego robić codziennie, bo na pewno nie będziemy mieli na to tyle czasu, ale przy każdym karmieniu chwila (5-10 minut) obserwacji to ważna rzecz. Jeśli będzie coś nie tak to na pewno to zauważymy. Kolejną ważną rzeczą jest kwarantanna papug, które przynosimy do naszej hodowli. Szczególnie dotyczy to papug zakupionych na giełdzie. Jeśli zaprosimy je do swojego domu musimy zlecić im obowiązkową kwarantannę od 10 do 14 dni. Czasami ciężko wygospodarować miejsce w innym pomieszczeniu, ale warto o tym pamiętać. Jeśli przywozimy papugi od znajomej hodowli można zrezygnować z kwarantanny.

Inne schorzenia

Papugi często zapadają na choroby psychiczne m.in. depresję – widać to po skubaniu piór. Powodem może być stres związany z, np. źle wyposażoną wolierą. Dla przykładu Lory Wielkie czy Amazonki powinny mieć dostęp do różnych zabawek umilających im czas, np. liny czy łańcuchy albo kółko drewniane. Papugi te lubią takie właśnie otoczenie. Problemem może być też źle zabezpieczony dach woliery. Dzikie ptaki zazwyczaj są roznosicielami różnych chorób ale i temu można zaradzić wieszając sztuczne ptaki, które skutecznie odstraszają nieproszonych gości. Można również zawiesić małą flagę, która przepłoszy wróble i inne dzikie ptaki. Niestety także i w domu mając pupila trzeba bardzo uważać wypuszczając go wolno. W pokoju nie powinny znajdować się żadne kwiaty, a szczególnie takie, które mogą zaszkodzić naszemu pupilowi. Poważnym problemem jest wyjazd i pozostawienie ptaka pod opieka nieznanej mu osoby. Duże ptaki często zaczynają się skubać – co świadczy o problemie z psychiką. Najlepiej wprowadzać takiego opiekuna, który częściej gości w naszym domu, tak, aby nasz pupil się do niego przyzwyczaił.

Ale co jeśli?

Jeśli nasza papuga wykazuje symptomy choroby należy udać się do lekarza weterynarii i nie próbować leczenia na własną rękę. Niestety, znalezienie lecznicy, w której pracuje specjalista od chorób ptaków jest często bardzo trudne. Na szczęście ostatnimi czasy, ze względu na coraz większe zainteresowanie posiadaniem ptaka w domu i rynek specjalistów staje się większy. Pamiętaj, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dbaj o swojego przyjaciela najlepiej jak potrafisz.

Wybane dla Ciebie

Jesień naszych ptaków

Jesień to pora roku, kiedy bujna wegetacja roślin staje się li tylko pięknym wspomnieniem, a drzewa i krzewy pokrywają się ciepłymi barwami ciemnego złota, burgunda i ochry. To pora roku, gdy wiele kręgowców lądowych zaczyna gromadzić zapasy na zimę i szukać ustronnego miejsca, by popaść w stan odrętwienia. Ale jesień to również pora niesłychanie ważna dla ptaków – zarówno dla tych migrujących (przylatujących i odlatujących), jak i dla tych, które pędzą na obszarze naszego kraju osiadły tryb życia.

czytaj

Miejsca przyjazne zwierzętom: Hotel Lake Hill Resort & SPA

Miejsca przyjazne zwierzętom to stała rubryka w której możecie państwo dowiedzieć się, gdzie warto podróżować ze swoim pupilem. Na naszej liście znajdą się hotele, pensjonaty i restauracje z całej Polski. Znasz takie miejsce? Napisz do nas na redakcja@petsworld.com.pl i opowiedz, dlaczego to właśnie wybrane przez Ciebie miejsce powinniśmy opisać w następnym numerze.
Jako następny na naszej liście uplasował się Hotel Lake Hill Resort & SPA położony nad Zalewem Sosnówka. W murach tego pięknego obiektu nie brakuje czworonożnych mieszkańców.

czytaj

Zachowania agresywne u psów

Czym są zachowania agresywne? Jest to określenie wieloznaczne, zależnie od dziedziny czy autora możemy natknąć się różne definicje. Na potrzeby niniejszego artykułu posłużymy się definicją zaproponowaną przez Brendę Aloff, według której zachowania agresywne to groźby i wyzwania, kończące się konfrontacją lub poddaniem się. Podchodząc do zagadnienia funkcjonalnie celem prezentowania przez psy zachowań agresywnych jest zyskanie dostępu do bodźca, uniknięcie go lub ucieczka przed nim. Mogą one przybrać postać fizycznego ataku, lub grożenia.

czytaj

Łysienie u papug ma wiele postaci

Bywa że ktoś do mnie telefonuje i pyta: „Co to za ptaszek, taki mały, żółtawy?”. I wtedy odpowiadam: „Kulczyk, dzwoniec, trznadel, pliszka lub piecuszek, albo świstunka, zaganiacz, a może pierwiosnek”. Tak samo wiele odpowiedzi może być na pytanie o przyczynę łysienia u papug. Na dodatek braki w upierzeniu to nie zawsze musi być łysienie, ale z reguły świadczą one o poważnych błędach pielęgnacyjnych lub groźnej chorobie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz