Dlaczego koty uwielbiają kartonowe pudełka?

Chyba każdy koci opiekun doświadczył frustrującego momentu, kiedy rozpakowując nową zabawkę dla swojego pupila, zauważył, że cieszy się ona mniejszym zainteresowaniem niż… pudełko, w którym przyszła owa kosztowna zabawka.
AUTOR: Aleksandra Rybicka

Czas czytania: 5 min

Kartonowe opakowanie staje się najlepszym gadżetem, a cokolwiek w nim przyszło, ląduje w kącie. Skąd właściwie bierze się ta dziwna fascynacja u naszych kotów? Hipotez jest wiele, a każda z nich ma w sobie dużo sensu.

HIPOTEZA 1: SKUTECZNE POLOWANIE

Koty to drapieżniki, których sposób chwytania ofiary polega na skradaniu i ataku z ukrycia. Taką kryjówką może być właśnie pudełko, które staje się idealnym miejscem do zaczajenia się na zupełnie nieświadomy cel. Choć w warunkach domowych tym celem jest zabawka, inny czworonożny pupil lub stopy opiekuna, polowanie jest nadal świetną zabawą i instynktownie wybieraną formą aktywności.

Pudełka zapewniają także izolację od bodźców zewnętrznych, co gwarantuje poczucie bezpieczeństwa i minimalizuje ryzyko ataku. Nikt przecież nie chce stać się ofiarą, gdy jest urodzonym drapieżcą.

koty uwielbiają kartonowe pudełka

HIPOTEZA 2: KOMFORTOWE SPANIE

Gdy już o poczuciu bezpieczeństwa mowa, nie można nie wspomnieć o spaniu. Koty, z natury są bardzo czujne. Do pełnego relaksu potrzebują pełni swobody. Ukryte w ciasnych czterech ścianach pudełka schowane są przed zagrożeniami, dzięki czemu mogą pogrążyć się w błogim śnie. Pudełka zapewniają także termoizolację, przez co nasz podopieczny może się w nim wygrzewać. Nikogo kto miał do czynienia z kotem, nie trzeba przekonywać, że ciepło działa na koty jak magnes i z pewnością nie przegapią okazji, by się ulokować w najcieplejszej dostępnej przestrzeni.

HIPOPTEZA 3: ADAPTACJA I SAMOIZOLACJA

Część kotów nie czuje się dobrze w dużych grupach, co nie powinno nas dziwić, ponieważ są to zwierzęta żyjące w samotności. Wchodzenie do ciasnej przestrzeni pudełka może być więc sposobem radzenia sobie ze stresem i próbą odizolowania się od stresującego otoczenia. Mechanizm ten jest często wykorzystywany przy adaptacji kotów do nowego środowiska, poprzez izolowanie go i stopniowe wprowadzanie nowych bodźców. Behawioryści najczęściej zalecają zasłanianie kratek lub izolowanie w osobnych pokojach, natomiast koty robią to instynktownie na przykład właśnie dzięki pudełkom.

koty uwielbiają kartonowe pudełka

HIPOTEZA 4: EFEKT NOWOŚCI

Nie możemy wykluczyć, że kartonowy obiekt może po prostu zaciekawić naszego kota. W badaniach psychologicznych mówi się o efekcie nowości. Mechanizm ten sprawia, że to, co nowe jest dla przyjemne, bo daje możliwość eksploracji. Zapewne jest to część wyjaśnienia, ale jak w takim wypadku wyjaśnić brak zainteresowania nową zabawką? Najrozsądniej byłoby założyć, że preferencja kotów do pudełek jest wynikiem współdziałania wszystkich wyżej wymienionych hipotez, przez co obsesja ta jest tak silna i rozprzestrzeniona na większość kotów domowych…i nie tylko.

DUŻE KOTY TEŻ LUBIĄ PUDEŁKA

Nie każdy wie, że nie tylko nasi domowi drapieżnicy uwielbiają kartonowe pudełka. Chętnie korzystają z nich także duże kotowate, takie jak lwy, lamparty, czy tygrysy. Tak prosty i ogólnodostępny przedmiot znajduje zastosowanie w ogrodach zoologicznych. Badania jednoznacznie pokazują, że dostęp dużych kotów do kartonowych pudełek może obniżać poziom hormonów stresu w ich organizmach.

Stanowią one formę wzbogacenia środowiska, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju zwierząt mieszkających w ograniczonych warunkach. Wzbogacenia są niezwykle ważne do motywowania i stymulacji fizycznej, sensorycznej i społecznej, której często brakuje w warunkach wybiegu.

MIŁOŚĆ KOTÓW DO PUDEŁEK, CZY DO CIASNYCH PRZESTRZENI?

Jak widać, zainteresowanie kotów kartonowymi opakowaniami ma wiele prawdopodobnych wyjaśnień, które to nakładają się na siebie i wzajemnie uzupełniają. Być może wcale nie chodzi tu konkretnie o pudełka, a bardziej ogólnie o ograniczone przestrzenie, zapewniające osłonę, ciepło i komfort. Takim miejscem może być także szafa czy kosz na ubrania, gdzie często ukrywają się nasze koty, a jedynym dowodem ich obecności tam jest sierść pozostawiona na naszych ubraniach.

ZASTRZEŻENIA

Nie ma nic złego w zabawie naszych pupili z wykorzystaniem kartonowych pudełek. Jednakże trzeba pamiętać, by dając je kotu zachować ostrożność i mieć oko na to, czy kot nie połyka kawałków kartonu. Gryzienie, czy drapanie jest zupełnie bezpieczne, ale spożycie większej ilości tego materiału może prowadzić do problemów z wypróżnianiem i wymagać interwencji lekarza weterynarii. Zachowajmy zdrowy rozsądek, pilnujmy naszych zwierząt i dajmy im czerpać radość z chwil spędzonych w kartonowych pudełkach.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mowa ciała kota

Ciekawostki o kotach

W jaki sposób koty przepraszają?

21 ciekawostek ze świata zwierząt

Jak złagodzić oznaki stresu u kota?

5 ciekawostek o kotach rasy devon rex

7 rzeczy, które uwielbia Twój kot senior

Jak pomóc kotu w walce z lękiem i stresem?

Jaką rolę pełnią kryjówki u zwierząt domowych?

Pies, kot oraz żadne inne zwierzę nie jest lekiem na depresję

Wybrane dla Ciebie

Samookaleczanie papug

Skubanie piór oraz samookaleczanie się papug to problem, który może być spowodowany różnymi przyczynami, takimi jak stres, nuda, czy problemy zdrowotne.

czytaj

Królik czy kawia? Poradnik zakupowy

Gryzonie i zajęczaki stają się coraz popularniejszymi domowymi pupilami. Królik czy świnka morska – które zwierzę wybrać? I na jakie zakupy trzeba być gotowym?

czytaj

Jak urządzić idealne miejsce do życia dla królika?

O lokum królika powinniśmy pomyśleć jeszcze przed przygarnięciem nowego domownika. Ważne jest wszystko, od jego umiejscowienia, po wielkość i wyposażenie. W tym artykule dowiesz się, jak zapewnić królikowi komfortowe warunki.

czytaj

Obrona zasobów u psów: Zrozumienie i zarządzanie problemem behawioralnym

Obrona zasobów to coraz częściej spotykany problem behawioralny, który dotyka wielu psów. Występuje, kiedy zwierzę wykazuje agresywne zachowania, aby bronić przedmiotów lub osób, które uważa za swoje. Jak pracować z tym problemem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz