Dlaczego psy nie powinny pić wody z ogólnodostępnych misek?

Dziś mamy dla Was bardzo konkretny, wakacyjny wpis. Po krótkiej lekturze poznacie zagrożenie zakażaniem chorobami wywoływanymi przez bakterie i wirusy, czyhające na psa w wodzie z misek umieszczonych w miejscach publicznych.
AUTOR: Jacek Irzyk

Czas czytania: 3 min

SPRAGNIONY PIES

Każdy posiadacz pieska wie, że gdy ten poczuje pragnienie, napije się nawet wody z kałuży. Sklepy, restauracje, centra handlowe itp. często wychodzą naprzeciwko potrzebom psiaków i wystawiają miskę z wodą w łatwo dostępnym miejscu. Jednak czy pozwalanie psu na picie z takiej miski jest bezpieczne?

Miska z wodą dla psa

JAK CZĘSTO WYMIENIAMY WODĘ W OGÓLNODOSTĘNYCH MISKACH?

Nie wiemy jak często woda jest wymieniana. Zagadką jest to, czy psy, które piły wodę przed naszym pupilem, były zdrowe. Nie mamy również wiedzy, skąd pochodzi woda oraz czy nie mają do niej dostępu inne, być może chore, zwierzęta. Jest bardzo dużo niewiadomych, za którymi idą liczne zagrożenia. Poznajmy najważniejsze z nich.

JAKIE ZAGROŻENIA MOGĄ KRYĆ SIĘ W WODZIE?

Choroby zakaźne
Publiczne miski z wodą mogą być źródłem infekcji, gdy używa ich wiele różnych psów. Bakterie, wirusy i inne patogeny mogą przenosić się między psami poprzez wspólne korzystanie z miski.

Zatrucia
Istnieje ryzyko zatrucia, jeśli woda w misce została zanieczyszczona przez substancje toksyczne lub inne niebezpieczne materiały.

Zanieczyszczenia

Woda w publicznej misce może być zanieczyszczona różnymi substancjami, takimi jak pestycydy, chemikalia lub substancje organiczne. Może to prowadzić do problemów zdrowotnych u psa.

Choroby pasożytnicze

Miski z wodą mogą stanowić źródło infekcji pasożytniczych, takich jak giardia czy pierwotniaki. Mogą być one przenoszone przez skażoną wodę.

Pies pije wodę z miski

Alergie i reakcje skórne

Woda w misce może zawierać substancje, na które pies może być uczulony. Może to prowadzić do reakcji alergicznych lub problemów skórnych.

PODSUMOWANIE

Aby zmniejszyć ryzyko powyższych zagrożeń, ważne jest, aby właściciele psów regularnie uzupełniali wodę swoim zwierzętom w bezpiecznych miejscach. Ważne jest również utrzymywanie higieny miseczki poprzez jej regularne mycie i dezynfekcję. Dodatkowo warto monitorować psa pod kątem objawów jakiegokolwiek problemu zdrowotnego po spożyciu wody z publicznej miseczki. To ostatnie zdecydowanie może być pomocne w szybkim wykryciu i leczeniu ewentualnych problemów zdrowotnych.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Problemy skórne u psów

Skuteczne sposoby na pasożyty

Choroby odzwierzęce – fakty i mity

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Jak dieta wpływa na zachowanie psa?

Wzmocnienie odporności u zwierząt?

Czy brzydki oddech u psa może być zagrożeniem dla jego zdrowia?

Bąblowica – groźna choroba, którą możesz zarazić się od swojego psa

Wpływ katastrofy atomowej w Czarnobylu na wybrane gatunki zwierząt

Wybrane dla Ciebie

Bark Air, czyli podniebne, psie podróże

Wakacje to czas planowania urlopów i wyjazdów. Coraz częściej decydujemy się na podróżowanie samolotem. Bez względu na środek transportu, decydując się na wyjazd, pojawia się pytanie: co z naszym psem?

czytaj

Kąpiel papug

Kąpiel odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia papug. Podobnie jak u innych ptaków, regularne kąpiele są niezbędne, aby zapewnić papudze czystość piór oraz zdrową skórę.

czytaj

Kawia domowa – opieka, dieta, komunikacja (PODCAST)

Pamiętasz post na Instagramie, w którym poprosiliśmy Was o zadawanie pytań i propozycje tematów na kolejne odcinki podcastu? Jedną z nich była opieka nad kawią domowa. I właśnie dlatego to sympatyczne zwierzę jest motywem przewodnim dzisiejszego epizodu.

czytaj

5 najczęstszych chorób u psów rasy border collie

Border collie to rasa psów pasterskich. Znane są ze swojej inteligencji oraz zwinności. Są to bardzo aktywne psy, pełne energii. Charakteryzuje je długie futro, zazwyczaj czarno-białe. Świetnie sprawdzają się w pracy na farmach, hodowlach i psich sportach.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz