![](https://petsworld.com.pl/wp-content/uploads/2025/02/7.png)
Flexitarianizm w diecie psów
Czas czytania: 5 min
JAK POTOMEK WILKA STAŁ SIĘ WSZYSTKOŻERCĄ?
Wilki, wbrew wszechobecnym przeświadczeniom, nie jedzą tylko mięsa, chociaż rzeczywiście stanowi ono podstawę ich diety. Mogą one także spożywać leśne owoce, czy grzyby. Wiemy również, że czasem te wielkie drapieżniki spożywają trawę, prawdopodobnie w celu poprawy trawienia. Oczywiście robią to także inne psowate, natomiast nawyki żywieniowe udomowionego psa domowego znacznie się różni od innych gatunków z tej grupy.
Lata wspólnej ewolucji z człowiekiem zmieniły fizjologię naszych pupili. Oczywistym zmianom w wyglądzie zewnętrznym towarzyszyły przemiany charakteru, a także te w obrębie potrzeb tego gatunku. Życie w towarzystwie człowieka sprawiło, że psy zaczęły dzielić z nami dietę. Nie powinno nas to dziwić, przecież każdy z nas chociaż raz spotkał się z sytuacją, w której pies karmiony był jedzeniem prosto ze stołu. Tak też działo się w przeszłości, a czworonogi pełniły funkcję pochłaniaczy resztek. Dzięki tej współpracy pierwotne psy miały co jeść, a człowiek nie miał problemów z psującymi się odpadami, w których lęgły się pasożyty.
Ze względu na fakt, że człowiek jest wszystkożercą, psy karmione były pokarmem różnego pochodzenia, nie tylko mięsem. Tym sposobem ich organizmy zaczęły dostosowywać się do trawienia na przykład skrobi, znajdującej się w produktach zbożowych i roślinnych.
![Flexitarianizm w diecie psów](https://petsworld.com.pl/wp-content/uploads/2025/02/8.png)
KORZYŚCI ZE WZBOGACENIA PSIEJ DIETY W ROŚLINY
Warzywa i owoce są źródłem cennych witamin, kwasu foliowego i minerałów. Zawarty w nich błonnik poprawia pracę jelit i ułatwia wypróżnianie. Są one także niskokaloryczne, co pozwala na zwiększenie objętości posiłku dla psów o nadmiernym apetycie. Być może jest to prosty sposób do walki z otyłością, która jest niezwykle powszechna, a jednocześnie niebezpieczna dla zdrowia naszych czworonogów. Oprócz korzyści zdrowotnych dla zwierzęcia należy wspomnieć o tym, że pozytywnie wpływa to także na środowisko i dobrostan zwierząt hodowlanych. Około 20% mięsa produkowanego każdego roku przeznaczane jest na karmę dla zwierząt towarzyszących, głównie kotów i psów. Ograniczenie spożycia lub zakupu mięsa to pierwszy krok do polepszenia sytuacji na świecie.
JAKIE PRODUKTY WARTO WŁĄCZYĆ DO DIETY NASZEGO CZWORONOGA?
Część roślin nadaje się do spożycia bez obróbki termicznej. Do tej grupy możemy zaliczyć produkty takie jak: marchewka, buraki, dojrzałe pomidory, cukinia, pietruszka (zarówno nać, jak i korzeń). Inne należy poddać procesom termicznym, zanim trafią do miski naszego psa. Tutaj warto wymienić: brokuły czy dynię. W każdym przypadku należy pilnować ilości, w jakiej spożywany jest dany produkt, ponieważ zgodnie ze znanym powiedzeniem „dawka czyni truciznę”.
Dodatkowo każdy pies ma swoje osobiste preferencje, więc poza sprawdzeniem wartości odżywczej i korzyści zdrowotnych powinniśmy po prostu sprawdzić, co zasmakuje naszemu pupilowi najbardziej. Być może podopieczny odkryje silną miłość do marchewki, która zastąpi zazwyczaj stosowane smaczki.
PRODUKTY SZKODLIWE LUB TRUJĄCE
Rośliny kategorycznie odradzane, których spożycie może stanowić zagrożenie zdrowia i życia naszych pupili to na przykład:
- rośliny strączkowe
- czosnek i cebula
- awokado
- winogrona oraz rodzynki
- cytrusy
- orzechy makadamia
Dodatkowo do tej grupy należałoby dodać wszystkie owoce, takie jak brzoskwinie czy mango, bez uprzednio usuniętych pestek. W przypadku zatrucia, którymś z tych produktów należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii.
![Flexitarianizm w diecie psów](https://petsworld.com.pl/wp-content/uploads/2025/02/9.png)
WEGETARIANIZM I FLEXITARIANIZM
Część osób decyduje się na całkowite wykluczenie mięsa z diety swojego psa. Możemy wtedy uznać, że jest on na diecie wegetariańskiej lub flexitarianskiej, jeśli sporadycznie dostaje mięso. Takie zwierzęta spożywają jednak produkty odzwierzęce takie jak nabiał czy jaja. O ile pies nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, nie ma żadnego problemu by żył w pełnym zdrowiu. Należy pamiętać, że niezależnie od tego, czy wybierzemy dietę wegetariańską, czy mięsną, na pierwszym miejscu zawsze jest zdrowie i samopoczucie naszego zwierzęcia. Dbanie o nie to nie tylko wyraz troski, ale także prawny obowiązek każdego opiekuna.
DIETA W PEŁNI ROŚLINNA DLA PSA
Istnieje opcja pójścia o krok dalej. Dla wielu z nas niezwykle zaskakującym może okazać się wiadomość, że psy mogą żyć w zdrowiu na diecie wegańskiej, czyli takiej, która składa się jedynie z produktów pochodzenia roślinnego. Oczywiście badania na ten temat dopiero nabierają tempa, jednakże bazując na tych obecnie dostępnych, nie ma powodu, by sądzić, że dobrze zbilansowana dieta wegańska jest szkodliwa, a być może przynosi pewne pozytywne skutki.
Znana jest na przykład historia Bramble — psa rasy border collie, który na diecie wegańskiej przeżył ponad 25 lat, co w przypadku tej rasy jest niezwykłym wynikiem. Koncerny zajmujące się produkcją karmy także zainteresowały się tym tematem i powoli zaczynają rozszerzać swoje katalogi o produkty roślinne. Dziś, znalezienie w sklepach internetowych suchej karmy na przykład z białkiem grochu, nie stanowi większego problemu.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Dlaczego psy nie mają zawałów?
10 produktów szkodliwych dla psa
Kwasy Omega 3 w diecie psa i kota
Wzmocnienie odporności u zwierząt
Jak dieta wpływa na zachowanie psa?
Czy pies i kot mogą spożywać drożdze?
Które psy żyją najdłużej? Poznaj 6 długowiecznych ras psów!
Ile razy dziennie karmić szczeniaka? Kluczowe zasady i wskazówki
Wybrane dla Ciebie
Królik vs gryzoń – różnice gatunkowe
Króliki są powszechnie nazywane gryzoniami, a jest to błąd. Należą one do rzędu zajęczaków, odrębnego ewolucyjnie od gryzoni. Ten podział nastąpił jednak dopiero na początku XX wieku, wcześniej króliki i ich krewni zaliczani byli do gryzoni. Jakie cechy odróżniają te dwa rzędy?
czytajCzym jest miłość w świecie zwierząt? Rozmowa z Adamem Zbyrytem – biologiem, naukowcem i autorem książek (podcast, zdjęcia)
W jaki sposób zwierzęta okazują uczucia? Jak zbudować z naszym pupilem relację opartą na zaufaniu i poszanowaniu wzajemnych potrzeb? Sprawdź w najnowszym, walentynkowym odcinku Pets World Podcast, którego gościem był Adam Zbyryt – biolog, ornitolog i autor książek o zwierzętach.
czytajPrzemyt papug
Nielegalny handel papugami to globalny problem, który zagraża przetrwaniu wielu gatunków i przynosi ogromne cierpienie milionom ptaków rocznie. Chociaż dokładne liczby mogą się różnić, szacuje się, że setki tysięcy papug są nielegalnie odławiane i przemycane każdego roku.
czytajDieta królika: co powinien jeść, a czego unikać?
Króliki są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych zaraz po psach i kotach, jednak wielu opiekunów nie wie jak je zdrowo żywić. Nieodpowiednia dieta jest często przyczyną problemów, przez które króliki trafiają do gabinetów weterynaryjnych.
czytaj