Gołąb w domu zamiast papugi

Każdy z nas zna gołębie, głównie jako współmieszkańców miast. Towarzyszą człowiekowi od co najmniej 5000 lat i były pierwszymi udomowionymi ptakami. Wobec tego dziwi fakt, że nie są rozważane przy wyborze zwierzęcia do domu.
AUTOR: Rita Andruszkiewicz

Czas czytania: 5 min

W fundacjach i azylach wiele tych ptaków czeka na adopcje. Są to zarówno porzuceni przedstawiciele ras ozdobnych, jak i zagubione gołębie pocztowe oraz gołębie miejskie, które z jakichś powodów nie mogą wrócić na wolność. Wśród miejskich gołębi szukających domu znajdują się ptaki niepełnosprawne, oswojone i przewlekle chore.

CO SPRAWIA, ŻE GOŁĘBIE TO LEPSI KANDYDACI NA ZWIERZĘ DOMOWE NIŻ PAPUGI?

Wielu aspirujących opiekunów papug poszukuje gatunku, który będzie cichy, mało niszczący i nieagresywny. Nie zdają sobie sprawy, że są to cechy opisujące gołębie, a nie papugi. W odróżnieniu od egzotycznych kolegów, gołębie nie są głośne, a gryzienie przedmiotów nie wpisuje się w ich repertuar standardowych zachowań. To zwierzęta, które zazwyczaj wybiorą ucieczkę, zamiast ataku. Miękkimi dziobami nie są w stanie skaleczyć, a co najwyżej uszczypnąć człowieka. Ich dieta jest też prostsza do skomponowania i łatwiej dostępna w porównaniu z wymaganiami żywieniowymi popularnych gatunków papug.

JAKĄ KLATKĘ KUPIĆ DLA GOŁĘBIA?

Najlepszym wyborem w przypadku gołębi będzie klatka szeroka i długa. Standardowo używa się dużych klatek kennelowych z zamontowanymi półkami. Gołębie w środowisku naturalnym żyją na skałach, a nie gałęziach drzew. Z tego powodu nie wspinają się i preferują płaskie powierzchnie. W klatce możemy umieścić zabawki dla ptaków, paski papieru czy małe maskotki.

Gołębie potrafią rozpoznawać swoje odbicie w lustrze i zamontowanie go w klatce nie prowadzi do problemów psychicznych, tak jak dzieje to się w przypadku papug. Nasz ptak będzie też wdzięczny za miękkie gniazdo z materiału, w którym będzie mógł wygodnie odpoczywać. Dodatkowo, pluszowy gołąb może stać się najlepszym przyjacielem ptaka, który z jakiegoś powodu nie ma partnera.

stado gołębi

JAK ZACHOWAĆ CZYSTOŚĆ?

 Należy pamiętać o regularnym sprzątaniu lokum gołębi. Do codziennej rutyny zalicza się wymiana podłoża z dna klatki oraz umycie misek i zabrudzonych akcesoriów. Żeby uniknąć sprzątania poza klatką, część opiekunów na czas wybiegów zakłada gołębiom specjalne majtki przypominające szelki, z pustą przestrzenią, w której zbiera się kałomocz. To rozwiązanie ogranicza zabrudzenia, ale nie zawsze jest akceptowane przez ptaka. Należy pamiętać o stopniowym przyzwyczajaniu gołębia do noszenia majtek poprzez budowanie pozytywnych skojarzeń.

Kwestią, o której wiele osób nie ma pojęcia, jest wytwarzanie pudru przez gołębie. Posiadają one specjalny rodzaj piór, które krusząc się w drobny pył zapewniają wodoszczelność okrywy ptaka. Puder podczas ruchów gołębia unosi się i osadza na przedmiotach znajdujących się w pobliżu. Warto rozważyć zakup oczyszczacza powietrza, zwłaszcza, jeśli posiadamy dywany lub gołąb przebywa w naszej sypialni. Wdychanie dużych ilości pyłu może prowadzić do alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych, szczególnie u osób z wcześniej występującymi problemami z układem oddechowym.

CZYM KARMIĆ GOŁĘBIE?

Dieta gołębi nie jest skomplikowana czy pracochłonna w przygotowaniu. Podstawę żywienia tych ptaków stanowi zróżnicowana mieszanka ziaren. Dodatkowo możemy zapewnić naszemu pupilowi dawkę witamin w postaci specjalnego granulatu podawanego codziennie w niewielkiej ilości. Szczypta grytu mineralnego wymieszanego z ziarnem jest cennym źródłem wapnia i pomaga mechanicznie zmielić pożywienie w przewodzie pokarmowym ptaka. Nie można zapomnieć też o stale dostępnej czystej wodzie, do której zazwyczaj dodaje się płynne suplementy.

Gołąb zamiast papugi

ZDROWIE GOŁĘBI

Jeśli gołąb, którego adoptujemy, nie został jeszcze przebadany, warto wykonać mu wymazy z wola i kloaki oraz sprawdzić kał pod kątem pasożytów. Takie usługi oferują gabinety weterynaryjne specjalizujące się w leczeniu ptaków. Zachowanie gołębi i potencjalne problemy zdrowotne mogą się różnić w zależności od ich płci, więc jeśli nie mamy co do niej pewności, warto zlecić również test DNA. U samiczek mogą wystąpić komplikacje związane ze zniesieniem jaja, dlatego należy być przygotowanym na szybkie podjęcie działania, jeśli tak się stanie.

ŚWIATŁO SŁONECZNE JEST BARDZO WAŻNE

 W przypadku, kiedy nie jesteśmy w stanie zapewnić naszemu gołębiowi przynajmniej 30 minut dziennie spędzonych na zewnątrz, konieczna będzie suplementacja witaminy D3.  Jest ona wytwarzana w organizmie dzięki promieniowaniu słonecznemu, zatrzymywanemu przez szyby. W konsekwencji ptaki żyjące w domach narażone są na niedobór wapnia, którego przyswajanie jest regulowane przez witaminę D3. Alternatywą dla suplementacji może być zakup specjalnej lampy dla ptaków o długości fali imitującej światło słoneczne.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Mity na temat ptaków

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Władza papug nad własnym życiem

Jak urozmaicić papuzie środowisko?

Sezonowe dobroci w papuziej kuchni

Jak rozpoznać dobrą hodowlę papug?

10 sposobów, jak zapewnić papudze szczęśliwe życie

Wybrane dla Ciebie

Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny

Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.

czytaj

Dlaczego królik mnie atakuje?

Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.

czytaj

Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)

Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!

czytaj

Najczęstsze choroby kotów

Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz