
Jak odnaleźć zaginioną papugę?
Czas czytania: 5 min
OD CZEGO ZACZĄĆ POSZUKIWANIA?
Szukając papugi, powinniśmy uwzględnić okoliczności jej zaginięcia. Czy wyleciała ona z domu, czy uciekła podczas dalszego spaceru lub wyjazdu? W pierwszych chwilach szczególnie ważne będzie pozostanie na miejscu i nawoływanie ptaka. Pomocne mogą okazać się nagrania dźwięków wydawanych przez osobniki tego gatunku w celu zwabienia go.
Jeśli ptak jest z nami związany, warto ubrać się w standardowy dla nas sposób, by łatwo nas rozpoznał. Ptak w panice potrafi przemieszczać się wiele kilometrów – dlatego obszar naszych poszukiwań powinien z czasem się zwiększać. Konieczne będzie też poświęcenie wiele czasu na obserwację- szczególnie drzew i krzewów.

OGŁOSZENIA TO KLUCZ DO SUKCESU
Niezbędne będzie powiadomienie okolicznych mieszkańców o poszukiwaniach. Grupy lokalne w mediach społecznościowych i portale ogłoszeniowe będą najlepszym miejscem do zamieszczenia internetowej informacji o zaginięciu ptaka. Naszym pierwszym krokiem powinno być jednak zgłoszenie zaginięcia do schroniska, do którego trafiają lokalnie bezpańskie zwierzęta.
Pomocne może być też powiadomienie o sytuacji lokalnych lekarzy weterynarii, bo wielu znalazców udaje się ze złapanym zwierzęciem na wizytę. Papierowe plakaty i ulotki pomogą dotrzeć do osób niekorzystających z Internetu. Wyznaczenie nagrody za znalezienie zwierzęcia może zwiększyć szanse na jego odzyskanie – zwłaszcza, jeśli znalazca rozważa jego zatrzymanie.
JAK ZŁAPAĆ PAPUGĘ?
Istnieje kilka metod na złapanie papugi, która uciekła. Ich zastosowanie zależy od okoliczności znalezienia i tego, na ile znamy naszego ptaka. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie otwartej klatki, którą papuga zna i traktuje jako bezpieczne miejsce. Jeśli ma ona partnera, to jego nawoływania mogą szczególnie zachęcić ją do zbliżenia się do nas. Szukając papugi, warto mieć ze sobą jej ulubione zabawki, przysmaki, przedmioty, które jej się dobrze kojarzą.
Niestety przestraszone zwierzę może nie rozpoznawać właściciela i nie dać się dobrowolnie złapać. Niekiedy ptaka chwyta się poprzez narzucenie na niego koca czy użycie podbieraka – być może jest to jedyna opcja w danym momencie, ale należy pamiętać też o ryzyku. Jeśli schwytanie zwierzęcia się nie powiedzie, to może wpaść ono w panikę i więcej nie zleci na ziemię.
CO ZROBIĆ, JEŚLI ZNALEŹLIŚMY ZAGUBIONĄ PAPUGĘ?
Najważniejsze jest zawsze zabezpieczenie zwierzęcia – większość papug bez problemu rozprawi się z kartonem, dlatego sugerowanym miejscem na chwilowe ulokowanie ptaka jest klatka. Poszukiwania właściciela powinniśmy zacząć od zgłoszenia znalezienia ptaka do schroniska i umieszczenia informacji o nim na portalach ogłoszeniowych i w mediach społecznościowych. Po papugi, zwłaszcza rzadkich i dużych gatunków, może zgłosić się wiele osób liczących na zyskanie drogiego ptaka za darmo.
Dobrym pomysłem jest dodanie w ogłoszeniu jedynie przykładowych zdjęć ptaków danego gatunku, lub pominięcie go, jeśli wszystkie osobniki wyglądają tak samo. Jeśli papuga ma obrączkę – należy zamazać ją na zdjęciu i wymagać od właściciela podania jej numeru czy koloru. Znajomość znaków charakterystycznych zwierzęcia przez osobę podającą się za właściciela może znacznie ułatwić nam jego odnalezienie. Wiele gatunków jest też objętych obowiązkiem rejestracji CITES – prawowity opiekun zwierzęcia powinien mieć w posiadaniu stosowne dokumenty.

JAK POSTĄPIĆ, JEŚLI WŁAŚCICIEL PAPUGI SIĘ PO NIĄ NIE ZGŁOSIŁ?
W przypadku, w którym nie udało się odnaleźć właściciela ptaka, możemy zdecydować się go zatrzymać lub znaleźć mu opiekę innej osoby. Chcąc przygarnąć ptaka na stałe, konieczne będzie zdobycie wiedzy na temat jego potrzeb gatunkowych. Większość papug jest silnie stadna, dlatego poza odpowiednią dietą i akcesoriami, nasz nowy pupil będzie potrzebował też towarzystwa swojego gatunku. W razie, gdyby papuga nie mogła u nas zostać, najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z fundacją dla tego typu zwierząt. Wyspecjalizowana organizacja będzie w stanie znaleźć dom spełniający wymagania danego ptaka.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Ochrona łabędzi i ptaków wodnych w okresie zimowym
Jak zadbać o dobrostan papugi? Rozmowa z zoopsycholożką i biolożką Adą Włoch (podcast, zdjęcia)
Wybrane dla Ciebie
Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny
Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.
czytajDlaczego królik mnie atakuje?
Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.
czytajWyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytaj