Papuzia inteligencja
Czas czytania: 5 min
INTELIGENTNE ZWIERZĘTA
Wynika to faktu, że wszystkie te grupy zwierząt cechuje skomplikowana struktura społeczna oraz wyzwania środowiska. Zwierzęta te muszą sobie radzić z poszukiwaniem pożywienia, zapamiętywaniem jego położenia w czasie i przestrzeni czy wykorzystywaniem narzędzi do jego zdobycia. Dodatkowo narzędzia kognitywne są niezbędne do radzenia sobie w dużych strukturach społecznych.
Zdjęcie 1. Papugi należą do naprawdę inteligentnych zwierząt. Badania wskazują, że są one w stanie nauczyć się liczyć czy rozpoznawać kolory.
ZDOLNOŚCI KOGNITYWNE
Zdolności kognitywne to ogólny termin odnoszący się do umiejętności poznawczych, czyli procesów związanych z postrzeganiem, myśleniem, zapamiętywaniem i rozwiązywaniem problemów. Obejmują one szereg różnorodnych umiejętności, które pozwalają nam przetwarzać informacje, rozumieć świat i podejmować świadome decyzje. Do zdolności kognitywnych możemy zaliczyć pamięć, percepcję, rozumienie przyczynowe, wyobraźnię, język czy zdolności poznawcze.
Zdjęcie 2. Wiele papug w domach jest znudzonych i sfrustrowanych. Nie doceniamy ich inteligencji i faktu, że by ją zaspokoić konieczne jest przygotowanie różnorodnego środowiska.
ROZUMOWANIE PRZYCZYNOWO-SKUTKOWE
Każdy opiekun papug jest w stanie stwierdzić, że jego papuga doskonale rozumie pewne sytuacje w domu. Najprostszy przykład z domu. Papuga obserwuje człowieka i zauważa, że dźwięk mikrofalówki woła człowieka do kuchni. Papuga więc szybko uczy się tego dźwięku, by spróbować zawołać nim swojego opiekuna. Wiele papug również używa konkretnych słów w określonych sytuacjach. Świadczy to o tym, że nie uczą się naszego języka bezmyślnie, a z kontekstem. Zdolność do elastycznego myślenia jest jedną z podstaw inteligencji. Nasze papugi w domach rozumują na tym samym poziomie co 3-4 letnie dzieci!
Zdjęcie 3. Gdy zaczniemy traktować papugi bardziej jak dzieci niż jak psa czy kota, łatwiej będzie nam je zrozumieć.
PTASI MÓŻDZEK
Czasem, gdy chcemy komuś dopiec, mówimy, że ma “ptasi móżdżek”. Jednak okazuje się, że można to potraktować jako komplement. Bowiem ptasi móżdżek to majstersztyk ewolucji. Podział na te bardziej lub mniej inteligentne zwierzęta powstał na podstawie ludzkiego założenia.
Na podstawie liczby zwojów stwierdzano poziom inteligencji zwierzęcia. Jednak ptaki są w stanie uczyć się języka, korzystać z narzędzi, przeżywać żałobę czy uczyć się liczyć. Badania przeprowadzane na papugach wskazują, że nie doceniamy ich inteligencji. Papuga żako o imieniu Alex zrozumiała koncept zera.
Zdjęcie 4. Żako należą do najbardziej inteligentnych papug na świecie. Niestety w domach cierpią z powodu samotności, nudy i braku aktywności.
ROZWINIĘTY FRAGMENT MÓZGU
Okazuje się, że u papug wcale nie chodzi o liczbę zwojów, a o pewną strukturę w mózgu o nazwie “pallium”. Struktura ta napakowana jest neuronami, dużo gęściej niż ma to miejsce w przypadku ssaków naczelnych! W badaniach naukowych wyszło, że ara zwyczajna posiada więcej neuronów w tej części mózgu niż makak! Mózg ary do za dużych nie należy, a na pewno jest mniejszy niż makaka.
Pallium odpowiada za funkcje poznawcze, planowanie przyszłości czy dostrzeganie wzorców. Dodatkowo neurony ptaków są dużo mniejsze niż neurony ssaków. To daje nam jeszcze więcej pytań w temacie ptasich mózgów. Jak to możliwe, że ptaki rozwinęły tak niesamowitą inteligencję? Na wiele pytań jeszcze nie ma odpowiedzi. Nam opiekunom pozostaje doceniać niezwykłą inteligencję naszych pierzastych podopiecznych. A także stymulować ją różnymi atrakcjami środowiska.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Jak zapewnić papudze rozrywkę?
Władza papug nad własnym życiem
Jak urozmaicić papuzie środowisko?
Żywienie papug, czyli nie tylko ziarno
Jak rozpoznać dobrą hodowlę papug?
W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?
10 sposobów jak zapewnić papugom szczęśliwe życie
Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?
Świergotki w domu – charakterystyka, zachowanie, opieka
Dlaczego papugi dziobią? Analiza przyczyn dziobania i agresji u papug
Jak zadbać o dobrostan papugi? Rozmowa z zoopsycholożką i biolożką Adą Włoch (podcast, zdjęcia)
Wybrane dla Ciebie
Zasady zdrowego dokarmiania ptaków wolno żyjących
Zima w pełni. Za oknem mróz, twarda ziemia nie pomaga zwierzętom w poszukiwaniu jedzenia. Czy możemy coś z tym zrobić? Pewnie! Zanim jednak przystąpimy do pomocy, należy zadać sobie pytanie czy dokarmiać ptaki wolno żyjące, kiedy i jeśli tak, to czym?
czytajJak oduczyć psa spania w łóżku?
Spanie z psem w łóżku to przyjemność dla wielu właścicieli. Bywa jednak, że z różnych przyczyn zdecydujemy się zmienić tę praktykę. Oto kilka wskazówek, jak skutecznie oduczyć psa spania w łóżku.
czytajKrólik i kawia domowa – czy mogą żyć w jednej klatce?
Króliki mieszkające w jednej zagrodzie z kawiami domowymi są częstym widokiem w sklepach zoologicznych. Jest to zestawienie międzygatunkowe powielane w polskich domach od lat. Wraz ze wzrostem wiedzy na temat opieki nad tymi zwierzętami, stało się jasne, że jest to połączenie nietrafione.
czytajJak zadbać o formę zwierzaka w okresie zimowym? Rozmowa z zoofizjoterapeutką Weroniką Suwińską-Stańkowską (podcast, zdjęcia)
Kim jest fizjoterapeuta zwierząt i z jakich metod korzysta w codziennej pracy? Jak możesz pomóc swojemu pupilowi w walce z nadwagą? Jak oczyścić łapki zwierzaka z soli drogowej? Posłuchaj rozmowy z zoofizjoterapeutką Weroniką Suwińską-Stańkowską, która była gościem 26. odcinka Pets World Podcast.
czytaj