Lato w mieście, czyli jak zadbać o dobre samopoczucie naszego psa w upalny dzień?

Lato w Polsce robi się coraz cieplejsze, a Polacy częściej wybierają się na wakacje w południowe kraje. Ludzie są w stanie funkcjonować w bardzo niesprzyjających warunkach, dzięki zdobyczom ewolucji i technologii. Pojawia się natomiast pytanie: a co z psami?
AUTOR: Aleksandra Rybicka

Czas czytania: 5 min

CZY PSY SĄ PRZYGOTOWANE NA WYSOKIE TEMPERATURY?

Aby pomóc im przetrwać cieplejsze dni, powinniśmy zadbać o samopoczucie naszych czworonogów. Przydaje się to nie tylko okazjonalnie podczas urlopu, ale również w zwykły upalny dzień. Aby wiedzieć, jak to zrobić, warto poznać specyfikę psiego organizmu. Idealna temperatura dla nich to około dwudziestu stopni Celsjusza, a wszystko ponad ten próg wymaga od nich zwiększonej termoregulacji. Psy, w przeciwieństwie do ludzi, nie pocą się, więc regulują ciepłotę swojego ciała poprzez ziajanie oraz wydalania nadmiaru ciepła przez nozdrza i opuszki palców.

TYP I RASA PSA A UPAŁY

Oczywiście pies psu nierówny, a wiele zmiennych w sposobach radzenia sobie z wysoką temperaturą wynika, chociażby z rasy lub typu, do jakiego należy. Grupy szczególnie narażone na negatywne skutki działania słońca to psy z grubą okrywą włosową oraz rasy brachycefalicze, czyli wszystkie psiaki ze skróconą kufą.

Do zwierząt grubo owłosionych z pewnością możemy zaliczyć psy berneńskie, Alaskan malamuty, chow-chowy oraz akity. Są to głównie rasy oryginalnie pochodzące z północnych krajów, których pierwotnym przeznaczeniem była praca w zimowym klimacie. Ich włosie tworzy dwie warstwy, szczelnie izolujące skórę od powietrza. Takie przystosowanie było niezbędne do przetrwania w trudnym klimacie, ale wraz z rozprzestrzenieniem tych ras na inne tereny, gruba okrywa stała się raczej utrudnieniem, aniżeli pomocą.

JAK WESPRZEĆ PSA W WALCE Z UPAŁEM?

Aby im pomóc, zadbajmy o odpowiednie wyczesanie martwego włosia. Możemy wybrać się do salonu groomerskiego lub na własną rękę systematycznie pozbywać się owłosienia. Poza tym można podjąć dodatkowe działania, żeby ochłodzić organizm naszego psiaka. Jeśli nie boi się on wody, możemy pomyśleć o zorganizowaniu zimnej kąpieli w basenie, stawie czy nawet zabawę ze zraszaczem ogrodowym. Woda to najlepszy przyjaciel każdego zwierzęcia w upalny dzień, więc oprócz aktywności w niej pamiętajmy o nawadnianiu. Zawsze zabierajmy ze sobą miskę i wodę, nawet na krótki spacer.

Pies w wodzie

NA CZYM POLEGA SYNDROM BRACHYCEFALICZNY?

W przypadku psów z krótką kufą ich problem leży w czymś, co nazywane jest syndromem brachycefalicznym. Jest to zespół objawów, które utrudniają oddychanie. Wraz ze skróceniem kufy, deformacji uległy ich zatoki, a to właśnie one są głównym miejscem ochładzania wdychanego powietrza. Dodatkowo część takich zwierząt ma zwężone nozdrza, a w nich nadmiar tkanek miękkich. To właśnie ten syndrom odpowiada za charakterystyczne „chrapanie” mopsów czy buldogów. Takie psiaki powinny być pod szczególną obserwacją w upalne dni. Koniecznie zadbajmy o ich nawodnienie oraz w miarę możliwości ograniczmy im przebywanie na dworze. Dodatkowym, wartym rozważenia, rozwiązaniem będą także mrożone przysmaki do lizania, które zajmą psa na dłuższy czas i przy okazji pozwolą mu się ochłodzić.

JAKIE NIEBEZPIECZEŃSTWA CZEKAJĄ NA PSY PODCZAS UPAŁÓW?

Mimo że niektóre rasy mają wyższe predyspozycje do gorszego radzenia sobie w wysokich temperaturach, nie zapominajmy, że są one niebezpieczne dla każdego pupila. Stosując powyższe zasady, możemy poprawić samopoczucie i zwiększyć ich bezpieczeństwo. Dobrą praktyką jest na przykład zadbanie o ich łapy podczas spacerów. Nasze drogi, szczególnie asfaltowe, bardzo szybko się nagrzewają. Stopień nagrzania możemy sprawdzić, przykładając do drogi górną stronę naszej dłoni. Jeśli w ciągu dziesięciu sekund czujemy, że powierzchnia nas parzy, nie zabierajmy pupila w takie miejsca. Lepszym pomysłem będzie zabranie go do lasu lub prowadzenie go po trawie. W ten sposób możemy oszczędzić im bolesnych odparzeń opuszek.

Świadomy właściciel to bardziej bezpieczny pies, dlatego dbajmy o nasze zwierzęta. Słuchajmy także ich sygnałów, którymi informują nas o swoich potrzebach. Wiele psów, w upalny dzień, naturalnie będzie preferowało krótkie spacery i leżenie w chłodzie, dlatego nie zmuszajmy ich do rutynowych ćwiczeń czy długich wędrówek. To samo tyczy się jedzenia. Znaczna część zwierząt (w także ludzi) woli zjeść mniej, gdy doskwiera upał. W takiej sytuacji nie powinniśmy panikować, o ile stan ten nie utrzymuje się pomimo zmiany pogody.

Pies na plaży

Jak wiadomo zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, ale warto poznać wczesne objawy udaru słonecznego u psów. Głównymi symptomami są:

  • fioletowe dziąsła,
  • zaczerwieniona skóra,
  • biegunka,
  • wymioty,
  • wzmożone dyszenie.

Gdy zaobserwujemy takie objawy u naszego pupila, natychmiast przełóżmy go w chłodne miejsce, podajmy wody i skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

PODSUMOWANIE

Psy są drugim najbardziej rozprzestrzenionym gatunkiem na świecie, ponieważ żyją tam, gdzie człowiek, który zajmuje pierwsze miejsce na tej liście. Płacą za to cenę w postaci trudów upalnych dni. Zadbajmy o ich zdrowie i dobrostan, by tak jak my mogły cieszyć się słońcem bez ryzyka niebezpiecznych powikłań. Oszczędzimy im bólu oraz dyskomfortu, a sobie stresu i wydatków.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Wakacje z psem

Letnie gadżety dla psa

Jak zadbać o psa w upalne dni?

Rower, a może wspólne bieganie z psem?

Przegrzanie u psa. Czym się charakteryzuje i jak temu zapobiec?

Kleszcze, wysokie temperatury i inne, letnie zagrożenia dla psa (podcast, zdjęcia)

Psi sportowcy, czyli rasy psów, które sprawdzają się w dyscyplinach kynologicznych

Wybrane dla Ciebie

Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?

Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?

czytaj

Dogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)

Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.

czytaj

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat

Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz