
Malachite Minds: Czy psia sierść pomoże nam oczyszczać środowisko?
Czas czytania: 4 min
JAK MALACHITE MINDS WALCZĄ O LEPSZĄ PRZYSZŁOŚĆ?
Za fundacją stoją 2 młode kobiety — Magdalena Malinowska oraz Emilia Księżyk. W lutym 2023 roku rozpoczęły działania mające na celu zachęcanie ludzi do troski o środowisko. W zamian za to proponują one wsparcie zdrowia psychologicznego i szerzenie wiedzy na ten temat. Przez rok kobiety zorganizowały szereg spotkań i warsztatów, połączone ze zbiórkami na działanie fundacji. Zaczęły także rozwijać, pierwszy w Polsce, projekt produkcji mat zrobionych z ludzkich włosów oraz sierści psów i kotów. Połączenie ochrony przyrody ze zdrowiem psychicznym może wydać się niezrozumiałe, ale wbrew pozorom w obliczu kryzysu klimatycznego bardzo istotne jest, aby poczuć, że jesteśmy w stanie pomóc naszej planecie.

Fot. Profil Fundacji Malachite Minds na Facebooku
PO CO KOMU MATY Z SIERŚCI?
Maty powstają z ciasno splecionych włosów długości minimum 13 cm, a następnie uszczelnione krótszymi. Maty oczyszczają wodę z ropy, która nieustannie cyrkuluje w ziemskich zbiornikach wodnych. Pojedyncza, stworzona przez Malachite Minds mata, oczyszcza do 850 tysięcy litrów wody w Morzu Bałtyckim. Pojedyncza mata absorbuje znaczne ilości ropy oraz pozwala walczyć z kolejnym zagrożeniem — rtęcią. Po wykonaniu swojego zadania utylizowane są one razem z innymi odpadami niebezpiecznymi poprzez spalenie. Nie jest to najbardziej ekologiczny sposób pozbywania się tego typu odpadów. Jak zapewniają autorki w jednym z postów, trwają prace nad alternatywnymi metodami. Niestety na tę chwilę są one zbyt kosztowne, żeby mogły być stosowane na szeroką skalę.
SKALA PROBLEMU ZANIECZYSZCZEŃ ROPĄ
Od kiedy ludzie odkryli złoża ropy pod dnem morskim, rozpoczęły się intensywne odwierty i wypompowywanie tego surowca spod wody. Technologia, do tego używana, nie jest idealna, co niestety nierzadko kończy się poważnymi awariami. Zanieczyszczenia powodowane przez wycieki ropy są zabójcze dla bioróżnorodności, a ich efekty niezwykle trudne do odwrócenia. Substancja ta osadza się na powierzchni wody, a zaledwie litr ropy może pokryć powierzchnię ponad ośmiu tysięcy metrów kwadratowych toni wodnej. Dryfując na powierzchni, ropa utrudnia dotarcie światła słonecznego do głębszych warstw wody, tym samym utrudniając przeżycie organizmów opartych na fotosyntezie. Ich obecność jest podstawą każdego ekosystemu, ponieważ stanowią pokarm dla zwierząt. Maty sorpcyjne są najbardziej przyjazną dla środowiska metodą walki z tym problemem.
INNE ZASTOSOWANIA MAT STWORZONYCH Z SIERŚCI
Według autorek tworzone przez nie maty mogą posłużyć jako biodegradowalny materiał izolacyjny do ocieplania budynków. Tym samym udałoby się ograniczyć wykorzystanie materiałów nieprzyjaznych środowisku naturalnemu. Na tym nie kończą się zastosowania mat. Mogą one również posłużyć jako podłoże pod pole uprawne lub filtry do studzienek kanalizacyjnych. Niesamowite, jak wiele pożytku można wyciągnąć z surowca, który na co dzień jest zwykłym odpadem.

Fot. Profil Fundacji Malachite Minds na Facebooku
JAK WESPRZEĆ DZIAŁANIA FUNDACJI MALACHITE MINDS?
Malachite Minds bardzo aktywnie prowadzą media społecznościowe i to tam warto szukać sposobów wsparcia fundacji. Proponowane formy pomocy zależą od aktualnych potrzeb. Organizacja niezmiennie apeluje do wpłacania datków, umożliwiających dalszy rozwój ich działań. Zachęca również do oddawania psiej sierści. Ten apel kierowany jest głównie do groomerów, czyli psich fryzjerów. Na co dzień, w ich pracy powstają duże ilości odpadów, które zamiast wyrzucić do śmieci, warto oddać do dalszej obróbki.
Ci, którzy nie mają możliwości finansowych lub z innych względów nie są w stanie fizycznie wesprzeć Malachite Minds, mogą angażować się w promowanie ich treści. Udostępnianie zbiórek, czy zwykła rozmowa ze znajomymi na temat tej organizacji może pomóc rozszerzyć grono odbiorców.
Wszystkie zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą z oficjalnego profilu Fundacji Malachite Minds na Facebooku.
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Malutki kanapowiec Dawida Kubackiego
Zostań fundatorem Fundacji Pets World i pomagaj zwierzętom
Wpływ katastrofy atomowej w Czarnobylu na wybrane gatunki zwierząt
Jak działa psi słuch, czyli dlaczego Twój pies wybrałby Beethovena zamiast Sanah
Na czym polega działalność Fundacji Pets World? Sprawdź, komu dotychczas pomogliśmy
Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj