Mój królik nie je siana. Co mogę zrobić?

Według zaleceń, podstawą prawidłowej króliczej diety powinno być siano. Jednak co robić, kiedy uszak nie chce go jeść?
AUTOR: Katarzyna Żeżuła

Czas czytania: 5 min

WŁAŚCIWIE PO CO KRÓLIKOWI SIANO?

W pierwszej kolejności odpowiedzmy sobie na pytanie: dlaczego królik musi jeść siano? W dzisiejszych czasach mamy przecież dostęp do dużej liczby różnorakich smakołyków. Sklepowe półki uginają się od granulatów, karm, dropsów, kolorowych kolb i ziołowych ciasteczek. Prawda jest taka, że to właśnie spożywanie siana wspomaga motorykę jelit oraz fermentację jelitową, a także zmniejsza ryzyko pojawienia się problemów stomatologicznych.

Zęby królika rosną przez całe życie, więc wymagają ciągłego ścierania. Roztarcie włóknistego pokarmu na drobne cząstki wymaga nawet stu dwudziestu ruchów żujących na minutę. Początkowo kęs jest krojony pionowo przez trzy pary siekaczy, a następnie przeżuwany przez zęby przedtrzonowe oraz trzonowe w bocznym schemacie szlifowania. Bogate we włókno siano prowokuje więc do długiego, intensywnego żucia, co zapobiega przerostom zębów.

DLACZEGO MÓJ KRÓLIK NIE CHCE JEŚĆ SIANA?

Problemy stomatologiczne

Tak jak zostało już wspomniane, duża zawartość włóknistego siana w diecie wspomaga prawidłowe ścieranie zębów. Niechęć do żucia tego trudnego do roztarcia pokarmu często stanowi pierwszy objaw problemu stomatologicznego. Jeżeli uszak wybiera miękki pokarm, łatwy do obróbki, zamiast najtwardszego, jakim jest siano, w pierwszej kolejności powinien nam przyjść do głowy problem z zębami.

Królik unika siana, które dotychczas lubił, a częściej sięga po granulat i warzywa? Coś może mu przeszkadzać w długim, żmudnym żuciu. Możliwe, że jakiś ząb przerósł i wbija się w policzek lub język, powodując ból przy próbie rozcierania jedzenia.

Niewłaściwy jadłospis

Innym powodem, dla którego nasz przyjaciel może rezygnować z siana, jest nieprawidłowo ułożona dieta. Gdy tylko królik ma taką możliwość, chętnie wybiera pokarm o jak najwyższej kaloryczności. Jeżeli zapewnimy mu nieograniczony dostęp do komercyjnej karmy, bogatych w cukry proste owoców czy sklepowych smakołyków, maluch sam nie sięgnie po „mniej atrakcyjne” siano. W tej kwestii musimy traktować naszego pupila jak małe dziecko. Sześciolatek obdarowany możliwością decyzji chętnie wybierze czekoladę, frytki i chipsy, nie przejmując się tym, że zbilansowany domowy obiad z dodatkiem warzyw byłby lepszy dla jego zdrowia.

królik nie je siana

CO MOGĘ ZROBIĆ, ABY FUTRZAK JADŁ SIANO?

Wizyta u lekarza weterynarii

Po pierwsze, odpowiedzialny właściciel powinien udać się do lekarza weterynarii, specjalizującego się w leczeniu zajęczaków. Pełna kontrola uzębienia uszaka obejmuje oględziny jamy ustnej oraz diagnostykę obrazową, między innymi zdjęcia RTG w odpowiednich projekcjach. Warto pamiętać, że niekiedy problem nie jest widoczny na pierwszy rzut oka. Królicze ząbki potrafią przerastać wstecznie, co powoduje bolesność, której źródła nie sposób dostrzec w pyszczku. W takich przypadkach prześwietlenie czaszki jest najlepszym rozwiązaniem.

Modyfikacja diety

Opiekun powinien wykonać mały rachunek sumienia i zastanowić się, czy dieta jego podopiecznego była dotychczas odpowiednia. To siano i suszone zioła powinny stanowić jej główny składnik, a granulat i warzywa jej uzupełnienie. Owoce należy podawać bardzo rzadko i w małych ilościach, traktując je jako przysmak. Cukrowe dropsy, mieszanki zbożowe, kolby czy chleb są surowo zakazane w króliczym jadłospisie.

Zachęta do zdrowego menu

Czasem zdarza się, że maluch jest po prostu wybredny. Jeśli dieta naszego pupila wygląda idealnie, a lekarz nie stwierdza niepokojących odchyleń, warto zachęcić zwierzaka do zjadania sianka. Na rynku występuje obecnie wiele rodzajów siana – między innymi łąkowe, tymotkowe, owsiane, a nawet specjalna opcja dla niejadków. Dobrym pomysłem jest też dodawanie aromatycznych ziół, by królik zainteresował się zawartością paśnika. Wiedząc, jak ważna jest rola siana w króliczej diecie, warto poszukać takiej wersji pokarmu, która najbardziej posmakuje futrzakowi.

Pacjent stomatologiczny

Króliki cierpiące na chorobę stomatologiczną mogą z różnych przyczyn nie być zdolne do ścierania siana. Bywa, że po usunięciu problematycznych zębów lub w trakcie leczenia, obejmującego radykalne korekty, jest to po prostu niemożliwe. W takim przypadku należy omówić indywidualny plan diety z lekarzem weterynarii, tak by zapewnić maluchowi odpowiednią dawkę włókna, niezbędną do prawidłowego trawienia.

PODSUMOWANIE

Siano stanowi niezbędny element menu zdrowego królika. Jest sycące, ma niską kaloryczność, pozwala na prawidłowe ścieranie zębów i wspomaga pracę jelit. Ewolucyjnie uszaki są przystosowane do diety bogatej w błonnik. Spożywanie dużych ilości siana spełnia potrzebę częstego żerowania bez ryzyka otyłości i zmniejsza ryzyko zapalenia jelit. Uważna obserwacja wyborów żywieniowych malucha pozwala na wychwycenie pierwszych oznak choroby. Należy pamiętać, że każda nagła zmiana upodobań dietetycznych, na przykład unikanie siana, może sugerować problem stomatologiczny i wymaga konsultacji ze specjalistą.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Domowa apteczka królika

Jak króliki okazują miłość?

Czy królik odczuwa smutek?

Które króliki rosną najszybciej?

Opieka nad króliczym pacjentem stomatologicznym

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Poznaj historię Lili, czyli najstarszego królika w Polsce (podcast, zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie

Jak pomóc kotu w walce z lękiem i stresem?

Stereotypowo koty to odważne, aktywne drapieżniki. Jednakże nawet najodważniejsi łowcy, czasem zmagają się ze stresem i lękiem. Odbija się to niekorzystnie na zdrowiu i samopoczuciu naszego zwierzęcia, a czasem skutki odczuwają także opiekunowie. Jak więc pomóc naszym czworonożnym przyjaciołom w takich chwilach?

czytaj

Guz przysadki u szczurów

Guz przysadki spędza sen z powiek wielu opiekunom szczurów. Jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń tych zwierząt, charakteryzujące się gwałtownym przebiegiem od wystąpienia pierwszych objawów. Wiedza na temat tej choroby jest niezbędna, jeśli mamy w swoim otoczeniu szczurki.

czytaj

Agresja u psów – fakty i mity. Rozmowa z zoopsycholożką i trenerką psów Dominiką Iwanek (podcast, zdjęcia)

W najnowszym odcinku Pets World Podcast porozmawialiśmy na temat zachowań agresywnych u psów. Z materiału dowiesz się między innymi, czym jest psia agresja, jakie są jej przyczyny i jak na nią reagować oraz jak zachować się podczas bójki psów. Na nasze pytania odpowiedziała Dominika Iwanek – certyfikowana zoopsycholożka i trenerka psów, założycielka marki Talks About Dogs. Przyjemnego słuchania!

czytaj

Jak wybrać dobrą hodowlę psów? Poradnik

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na posiadanie psiego domownika. Decyzja o zakupie psa konkretnej rasy to jednak dopiero połowa sukcesu. Równie ważny jest wybór odpowiedniej hodowli.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz