Opieka nad kocim seniorem. Na co warto zwrócić uwagę?
Czas czytania: 5 min
DZIECIŃSTWO, DOROSŁOŚĆ I STAROŚĆ
Od kiedy kot jest dorosły? Za moment kończący kocie dzieciństwo przyjmuje się ukończenie pierwszego roku życia, jednak nie ma jednego, ustalonego wzorca dla całego gatunku. Do szóstego miesiąca kocię rośnie w błyskawicznym tempie, które nieco zwalnia, gdy maluch osiąga dojrzałość płciową. Większość rocznych pupili ma już swoje docelowe rozmiary, choć uznaje się, że ich wielkość kształtuje się ostatecznie do dwudziestego czwartego miesiąca. Za moment uformowania pełnej dojrzałości emocjonalnej uznaje się z kolei trzeci rok „mruczkowej” egzystencji. Umownie można więc określić, że kot dorosły jest kotem pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia.
Kogo uznajemy za seniora? Najczęściej nazywamy w ten sposób pupile po ukończeniu siódmego roku życia, z kolei okres powyżej dwunastu lat mianujemy geriatrycznym. Długość kociego życia jest uzależniona od wielu czynników. Poza potencjałem genetycznym istotna jest jakość żywienia, warunków utrzymania oraz opieki lekarskiej.
KIEDY STAROŚĆ WKRACZA W CODZIENNOŚĆ
Co zmienia się w kocim życiu wraz z wiekiem? Starsze koty mogą stawać się mniej aktywne, niechętne do biegów czy skoków. Więcej czasu śpią i odpoczywają. Ich zmysły nie są już tak ostre, mogą pojawiać się problemy ze wzrokiem i słuchem. Niekiedy trudno jest im utrzymywać higienę, miewają też spadki apetytu. Bardzo ważne jest, by odróżniać, które zmiany w zachowaniu pupila wynikają po prostu z jego wieku, a które mogą być oznaką choroby. Dlatego tak istotna jest profilaktyka kocich seniorów.
KONTROLE ZDROWIA NASZEGO KOTA
Wiekowe koty najczęściej miewają problemy z układem moczowym, cierpią też na schorzenia stomatologiczne, kardiologiczne oraz stawowe. Zwyrodnienia w obrębie układu ruchu mogą powodować bolesność przy poruszaniu oraz wynikającą z niej niechęć do podejmowania wszelkiej aktywności. Kłopoty z jamą ustną, obejmujące najczęściej zaawansowany kamień nazębny, ruchomość zębów i choroby przyzębia, zwykle skutkują utratą apetytu. Posikiwanie, kropelkowanie i oddawanie moczu poza kuwetą to z kolei klasyczne objawy problemów z pęcherzem lub nerkami.
Warto podkreślić, że koty, które ukończyły siedem lat, powinny pojawiać się na kontrolnej wizycie u lekarza weterynarii przynajmniej raz w roku. Najlepiej, gdy taka profilaktyczna wizyta obejmuje badania krwi, badanie USG jamy brzusznej, pełne badanie kliniczne oraz sprawdzenie stanu zębów. W zależności od wyników przeglądu, niekiedy warto pogłębić diagnostykę, na przykład o echo serca czy badanie moczu.
Należy pamiętać, że zwierzęta często ukrywają symptomy chorób i jedynie regularne przeglądy mogą pozwolić na postawienie wczesnej diagnozy, która z kolei umożliwia szybszą i skuteczniejszą walkę z problemem. Koty geriatryczne powinny przechodzić kontrole weterynaryjne przynajmniej raz na sześć miesięcy.
OPIEKA DOMOWA NAD KOTEM
Czy istnieją domowe sposoby, by załagodzić symptomy nieuchronnej starości kocich towarzyszy? Przede wszystkim, musimy uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość. Potrzeba dużych pokładów miłości oraz empatii, by rozumieć i akceptować zmiany, jakie zachodzą w zachowaniu naszych przyjaciół.
Zadaniem odpowiedzialnego opiekuna jest przede wszystkim systematyczne kontrolowanie kociego zdrowia u specjalisty oraz przestrzeganie jego zaleceń. W zależności od potrzeb seniora, konieczna może okazać się pomoc w higienie i dostosowanie otoczenia do możliwości słabszego organizmu. Niekiedy trzeba zrezygnować z wcześniej uwielbianych przez pupila wysokich drapaków czy półek na rzecz podłogowych legowisk i poduszek.
Jeśli chodzi o dietę, czasem wystarczy zmiana karmy na tę odpowiednią dla starszych zwierząt. Niekiedy bywa jednak – zwłaszcza w przypadku pacjentów obciążonych problemami stomatologicznymi – że konieczne jest codzienne rozdrabnianie lub rozmaczanie pokarmu, a nawet karmienie.
Powinniśmy również zadbać o nie mniej ważny komfort psychiczny kociego towarzysza. Ze szczególną uwagą unikajmy sytuacji stresowych oraz takich, które mogą budzić w naszym pupilu dyskomfort.
PODSUMOWANIE
Opieka nad kocim seniorem nie jest łatwa, także pod względem emocjonalnym. Bywa, że właścicielowi trudno jest się pogodzić ze zmianami, jakie zachodzą w zachowaniu jego przyjaciela. Należy być jednak świadomym, że każdy mały kociak i koteczka staną się kiedyś dziadziusiem i babcią, potrzebującymi ogromu naszego wsparcia oraz czułości. Zadaniem odpowiedzialnego opiekuna jest pomoc i jak największe ułatwianie przechodzenia okresu, gdy koci rozbójnik staje się bezbronny i jeszcze bardziej niż zwykle zależny od człowieka.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Jak dorasta kot? Od kociaka do seniora
7 rzeczy, które uwielbia Twój kot-senior
Jak wytłumaczyć dziecku śmierć pupila?
Jak zadbać o kota na zimowych spacerach?
Dlaczego koty kochają kartonowe pudełka?
Sztuczki, których bez problemu nauczy się Twój kot
Wybrane dla Ciebie
Ochrona łabędzi i ptaków wodnych w okresie zimowym
Temat pomocy ptakom wodnym powraca każdej zimy. Wraz ze spadkiem temperatur i zamarzaniem zbiorników wodnych, wiele z tych ptaków znajduje się w niekorzystnej sytuacji i potrzebuje ludzkiej opieki. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak odpowiedzialnie pomagać ptakom wodnym podczas zimnych miesięcy.
czytajJak wytłumaczyć dziecku śmierć pupila?
Zapraszając pupila do naszej rodziny, nieuchronnie czeka nas moment, w którym będziemy musieli się z nim pożegnać. Śmierć bliskiego zwierzęcia jest porównywalnie bolesna do utraty ludzkiego przyjaciela. Jak więc ułatwić dziecku zmierzenie się z tym trudnym zadaniem, kiedy sami cierpimy?
czytajJak bezpiecznie podróżować z psem? Rozmowa z Agnieszką Mruk i Małgorzatą Płócieniczak z Amibelle (podcast, zdjęcia)
O czym warto pamiętać przed dłuższą podróżą z psem? Jak zadbać o bezpieczeństwo pupila w samochodzie? Odpowiedzi na te pytania znają Agnieszka Mruk i Małgorzata Płócieniczak z Amibelle, producenta akcesoriów dla psów i kotów.
czytajMagia psa w reklamie. Dlaczego działa?
Dobra reklama oddziałuje na odbiorcę i wchodzi z nim w jakąś formę relacji. Jest to łatwiejsze, jeśli budzi emocje, a te najłatwiej wywołać za pomocą kontrowersji lub… angażując do reklamy psy albo dzieci.
czytaj