Sezonowe dobroci w papuziej kuchni

Rośliny sezonowe są kluczowym elementem zdrowej ptasiej diety. I to z kilku powodów. Dlaczego warto wybierać sezonowe produkty? Tego dowiesz się z poniższego wpisu.
AUTOR: Ada Włoch

Czas czytania: 10 min

Po pierwsze, są one pełne świeżości i zbierane w momencie, gdy są w pełni dojrzałe i najbardziej odżywcze. Następnie, rośliny sezonowe dostarczają różnorodnych składników odżywczych, które zmieniają się wraz z porami roku. I wreszcie, spożywanie sezonowych roślin zwiększa świadomość środowiskową, ponieważ promuje lokalne uprawy i zmniejsza konieczność importu żywności z dalekich miejsc. I wreszcie, sezonowe rośliny są często tańsze i łatwiej dostępne, co sprawia, że zdrowe odżywianie staje się bardziej dostępne dla wszystkich. Nie tylko dla papug, ale i dla nas!

dzika róża

Dzika róża zawiera wiele cennych składników odżywczych. Można podawać kwiaty dzikiej róży wiosną, zaś jesienią owoce.

JAKIE WARZYWA I OWOCE ZNAJDZIEMY WIOSNĄ NA TARGU?

Wybierając się na targ lub do sklepu w poszukiwaniu świeżych owoców i warzyw, warto wiedzieć, po które z nich sięgnąć o danej porze roku. Wprowadzenie do diety produktów sezonowych to doskonała okazja do urozmaicenia papuzich posiłków. Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia. Dotyczy to także warzyw i owoców, które pojawiają się w naszej kuchni. Wybierając warzywa i owoce dla papug kieruj się różnorodnością produktów i ich kolorem. Czerwone, pomarańczowe i ciemnozielone warzywa będą idealne dla papugi.

papuga

Wiele gatunków papug docenia obecność kwiatów w diecie. Powinny być one obowiązkową pozycją w diecie amazonek, barwnic, lorys, lor czy pion.

Marzec

W marcu warto zaopatrzyć się w różne bulwy, takie jak topinambur, rzepa, burak, dynia, kalarepa, rzodkiew, brukiew, seler czy korzeń pietruszki. Najzdrowsze owoce jakie możemy zaserwować papugom w tym okresie to rodzime jabłka czy gruszki.

Kwiecień

Kwiecień to czas pierwszych zielenin. Warto serwować papudze w tym czasie natkę pietruszki, botwinkę (nie za duże ilości) czy roszponkę. W kwietniu warto w dalszym ciągu skupić się na warzywach bulwiastych (burak, brukiew, marchew, pietruszka, seler). W kwietniu należy uważać, bowiem pojawia się w sklepach rabarbar, którego papugom nie podajemy! Jeśli zaś mowa o szparagach, zdania są podzielone. Szparagi możemy zaserwować papugom w niewielkiej ilości i dobrze by były lekko podgotowane.

warzywa dla papugi

Przygotowując posiłek dla papugi, skupiaj się na warzywach. Ogranicz owoce (z wyjątkiem papug nektarojadów takich jak lory, lorysy, barwnice).

Maj

W maju mamy rozkwit zielenin. Jeśli masz przydomowy ogródek, warto hodować różne sałaty, które również są jadalne dla papug. Uwaga: Sałaty podajemy tylko z własnego ogródka bądź od lokalnych dostawców. Sałata kumuluje w sobie wszystkie toksyny oraz chemię, którą jest traktowana. Sałaty mogą być świetnym urozmaiceniem diety, bardzo dobrze sprawdzają się w szaszłykach czy zawijasach warzywnych.

Sałata dla papug

Różnego rodzaju liście kalafiora, sałaty czy kapusty mogą służyć do zrobienia warzywnych “gołąbków” dla papug.

W maju warto dalej podawać rośliny bulwiaste, które przechodzą szczyt zbiorów. Dodatkowo na targach i w supermarketach pojawia się groszek cukrowy czy pierwsze truskawki. Groszek cukrowy to nieoceniony smakołyk wiosenny, który dostarczy papugom cennych składników odżywczych. Warto włączyć go do papuziej diety. Z truskawkami warto poczekać do lata, bowiem tak jak w przypadku sałaty, truskawki mogą kumulować w sobie chemię z nawozów.

kwitnące drzewa dla papug

Część naszych zbiorów, czyli owoce dzikiej róży, aksamitki, krwawnik, głóg, ognik.

KWITNĄCE WIOSENNE DRZEWA DLA PAPUG

Zioła, kwiaty, świeże gałęzie i zielenina są niezbędnymi elementami w diecie i środowisku papug, dostarczając im nie tylko składników odżywczych, ale także stymulując ich zmysły i zachęcając do naturalnych zachowań. Wiosna to najlepszy czas dla naszych pierzastych podopiecznych, bowiem możemy ptakom zaserwować prawdziwą naturę w domu.

Pamiętaj, zbierając rośliny unikaj miejsc przy ruchliwej drodze, trawników osiedlowych oraz pól,  które mogły być poddane opryskom. Jeśli nie znasz danej rośliny, możesz skorzystać z aplikacji pomocniczych, takich jak Flora Incognita. Również na grupach na Facebooku można poprosić o dokładne oznaczenie poszczególnych roślin. Jeśli nie masz takiej możliwości, nie podawaj roślin, których nie znasz.

WIOSENNE KWIATY DLA PAPUG

Mniszek lekarski

Najpopularniejszym kwiatem jest chyba mniszek lekarski. Dzięki temu, że rośnie on praktycznie wszędzie, jest to jeden z pierwszych sygnałów wiosny. Mniszek możemy podawać cały, i kwiaty i liście, są niezwykle smaczne. Przy okazji pozytywnie wpływają na pracę wątroby.

Posiłek papug może składać się z wielu różnych kwiatów. Sezon wiosenny to idealny czas na eksperymentowanie z nowymi smakami.

Gwiazdnica

Mała roślina zielna, która kwitnie prawie, że przez cały rok, bo aż od maja do października. Świetnie się sprawdza w basenikach z wodą, ponieważ szybko więdnie. Zroszone wodą kwiaty to świetny pomysł na ochłodę w upalne dni. Gwiazdnica przyspiesza przemianę materii i poprawia pracę układu trawiennego, jednak to nie koniec jej zdrowotnych właściwości.

Krwawnik

Krwawnik dobrze wpływa na układ krążenia, czy układ pokarmowy. Te małe drobne kwiatki wraz z liśćmi mogą pojawić się na papuzim talerzu. Nie powinien być podawany w dużych ilościach ponieważ może rozrzedzać krew. Wykazuje silne działania ściągające, przeciwzapalne, rozkurczowe i przeciwbólowe, dlatego warto go stosować w małych ilościach.

Stokrotki

To kolejny objaw wiosny. Wiosną możemy nazbierać spore ilości stokrotek, które będą się świetnie nadawać dla mniejszych i średnich papug. Stokrotki warto sobie zasuszyć by mieć do nich dostęp przez cały rok. Stokrotki wykazują działanie przeciwgrzybicze i przyspieszają gojenie się ran, mają również działanie moczopędne.

Bratki ogrodowe

Bratki czy fiołki to piękne, bardzo kolorowe kwiaty,  mające działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Co ważne, nie zbierajmy bratków z kwiaciarni czy trawników miejskich, ponieważ mogą być potraktowane nawozami sztucznymi, szkodliwymi dla papug.

Dzika róża

To nie tylko jadalne kwiaty, ale też przepyszne,  bogate w witaminę A owoce. Dziką różę możemy podawać w sezonie. Na jesień warto nazbierać sobie owoców i zamrozić je na później. Niezwykłe bogactwo dzikiej róży sprawia, że jest to jedna z cenniejszych dla papug roślin naszej dzikiej flory Polski. Dzika róża działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwgrzybiczo, przeciwutleniająco i przeciwbakteryjnie. Jest to więc roślina o wielu zaletach.

Bez lilak

Kwiaty bzu to kolejny, ciekawy element wzbogacenia papuziego środowiska. Krótki okres rozkwitu bzu sprawia, że mamy malutkie majowe okienko na to, by wprowadzić te produkty do papuziej diety.  Kolor kwiatów bzu nie ma znaczenia, możemy podawać wszystkie odmiany barwne. Bez lilak ma również działanie przeciwzapalne oraz wspomagające regenerację narządów.

papuga w mieszkaniu

Świeże gałęzie i drzewa to tani, zdrowy i szybki sposób by wprowadzić urozmaicenie do papuziego środowiska.

WIOSENNE DRZEWA DLA PAPUG

Wiosna to rozkwit nie tylko kwiatów, ale i drzew. Świeże, młode listki drzew to świetna opcja na zabawę, rozgryzanie i dostarczenie ptakom cennych substancji odżywczych. Wiosna to idealny czas na świeże gałązki na placach zabaw, w klatce czy pąki w papuziej misce. Nasza polska, rodzima flora jest niezwykle bogata i różnorodna. Mamy więc z czego korzystać.

Brzoza

Wraz z młodymi pąkami i liśćmi, brzoza stanowi idealny element papuziego środowiska. Jej delikatne drewno świetnie nadaje się do obgryzania czy to przez większe czy mniejsze papugi. Dodatkowo brzoza działa moczopędnie i detoksykująco – przyspiesza przemianę materii, zwiększa tempo usuwania toksyn z organizmu.

Wierzba

Różne gatunki wierzby są jadalne dla papug. Powyginana wierzba mandżurska to świetny pomysł na żerdzie. Z kolei wierzba płacząca to idealne gałązki na domowe plecionki dla papug. Wielkanocne “bazie kotki” to również ciekawy, wiosenny smakołyk. Wierzba zawiera również kwas salicylowy, czyli naturalną aspirynę, ale także wiele naturalnych garbników o działaniu prozdrowotnym.

Leszczyna

Świeże pędy leszczyny to samo zdrowie. Drzewo możemy podawać wraz z “wąsami”, które stanowią naturalną i ciekawą zabawkę dla papug. Działa antyseptyczne i przeciwzapalne.

Zioła, kwiaty, świeże gałęzie i zielenina odgrywają kluczową rolę w diecie papug, dostarczając im nie tylko niezbędnych składników odżywczych, ale także stymulując ich zmysły i zachęcając do naturalnych zachowań.

papuga

Wiele gatunków papug docenia obecność kwiatów w diecie. Powinny być one obowiązkową pozycją w diecie amazonek, barwnic, lorys, lor czy pion.

PODSUMOWANIE

Oprócz wartości odżywczych, rośliny odgrywają istotną rolę w poprawie stanu psychicznego i emocjonalnego papugi. Posiłki bogate w zioła, kwiaty i zieleninę mogą działać uspokajająco i relaksująco na papugę, co przyczynia się do jej ogólnego dobrostanu i zadowolenia. Dodatkowo, możliwość żerowania i eksploracji roślinnego środowiska stymuluje zmysły papugi, zapobiegając nudzie i stereotypowemu zachowaniu. Korzystajmy z uroków wiosny wraz z naszymi skrzydlatymi przyjaciółmi.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Władza papug nad własnym życiem

Jak urozmaicić papuzie środowisko?

Żywienie papug, czyli nie tylko ziarno

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz