5 najczęstszych chorób u psów rasy border collie
Czas czytania: 6 min
Border collie bardzo szybko się uczą i potrafią doskonale współpracować z ludźmi. Pomimo swojej witalności, jak wszystkie psy, czasem chorują. Przyjrzymy się pięciu najczęściej występującym chorobom u psów tej rasy.
DYSPLAZJA STAWÓW BIODROWYCH I ŁOKCIOWYCH
Dysplazja stawów biodrowych jest jedną z potencjalnych chorób genetycznych, które mogą wystąpić u border collie. Polega ona na nieprawidłowym ułożeniu stawów biodrowych, co prowadzi do zaburzeń w ich funkcjonowaniu. Skutkiem tego jest ból, sztywność, trudność w poruszaniu się i zanik mięśni. W leczeniu dysplazji stawów biodrowych stosuje się różne metody, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Może to obejmować kontrolę wagi psa, ćwiczenia, terapię farmakologiczną, lub nawet operację.
Dysplazja stawów łokciowych to schorzenie, które również występuje na tle genetycznym. Dochodzi przy nim do nieprawidłowego rozwoju stawu łokciowego. Jest to złożone schorzenie, które może obejmować kilka różnych problemów strukturalnych. Tak jak w przypadku dysplazji stawu biodrowego, schorzenie to może prowadzić do bólu, sztywności i trudności w poruszaniu się.
Pies z dysplazją może utykać na przednią łapę, lub nie wykazywać chęci do aktywności fizycznych, które zazwyczaj sprawiały mu radość. Co do leczenia, podobnie jak przy dysplazji stawu biodrowego, w grę wchodzą ćwiczenia, zmiany w diecie, fizjoterapia, terapia farmakologiczna, operacja.
CHOROBY OCZU U PSÓW RASY BORDER COLLIE
Anomalia oczu collie (CEA) to dziedziczone w sposób autosomalny recesywny, schorzenie oczu, które wpływa na ich rozwój. Choroba ta występuje w różnym nasileniu. Niektóre psy z CEA mogą niedowidzieć, a inne być całkowicie ślepe. Kolejną chorobą, która dotyka oczu border collie jest dystorfia rogówki. Jej objawem jest zmętnienie rogówki, które zazwyczaj dotyczy obu oczu. Choroba ta postępuje powoli i prowadzi do zmniejszenia przezroczystości rogówki, co skutkuje pogorszeniem widzenia.
Nie są to jedyne choroby oczu, na które border collie są narażone. Występuje u nich jeszcze między innymi choroba PPL (pierwotne zwichnięcie soczewki), czy małoocze. Choroba PPL jest wrodzona, a polega na przemieszczeniu soczewki oka ze swojej prawidłowej pozycji, co z kolei prowadzi do bólu, nadmiernego łzawienia, pogorszenia widzenia lub nawet ślepoty. Natomiast małoocze charakteryzuje się nienormalnie małymi oczami, może wpływać na zdolność widzenia i prowadzić do różnych problemów zdrowotnych związanych z oczami.
PADACZKA U BORDER COLLIE
Padaczka to przewlekła choroba neurologiczna charakteryzująca się powtarzającymi się napadami drgawkowymi. U border collie przyczyny padaczki możemy podzielić na dwie główne kategorie:
– Idiopatyczna padaczka: Jest to najczęstsza forma padaczki u border collie i jest uważana za dziedziczną.
– Symptomatyczna padaczka: Ta forma padaczki jest wynikiem konkretnej choroby lub urazu, który wpływa na mózg. Może to obejmować: guzy mózgu, infekcje, urazy głowy. Napady padaczkowe mogą trwać od kilku sekund do kilku minut. Po napadzie pies może być zdezorientowany, słaby lub zmęczony. Leczenie padaczki u border collie zazwyczaj obejmuje terapię farmakologiczną.
ALERGIE U „PSICH PASTERZY”
Coraz częściej u border collie diagnozuje się alergie. Alergie to nadmierne reakcje układu immunologicznego na substancje, które zwykle są nieszkodliwe dla większości zwierząt. Te substancje, zwane alergenami, mogą pochodzić z różnych źródeł, takich jak pokarm, pyłki, kurz, roztocza, czy ukąszenia owadów.
U border collie występuje kilka typów alergii:
– Alergie pokarmowe: Reakcje na składniki diety, takie jak białka w mięsie, zboża, mleko, jaja lub soję. Alergie pokarmowe mogą powodować problemy skórne i żołądkowo-jelitowe.
– Atopia (alergie środowiskowe): Reakcje na alergeny obecne w środowisku, takie jak pyłki, pleśń, kurz, roztocza, czy sierść innych zwierząt. Atopia jest często sezonowa i może powodować świąd, zaczerwienienie skóry, oraz problemy z uszami.
– Alergie kontaktowe: Reakcje na substancje, z którymi pies ma bezpośredni kontakt, takie jak detergenty, szampony, chemikalia czy materiały syntetyczne. Objawy często ograniczają się do obszarów kontaktu i mogą obejmować zaczerwienienie, świąd i wysypkę.
– Alergie na ukąszenia owadów: Reakcje na ślinę pcheł, komarów czy innych owadów. Może powodować intensywny świąd i stan zapalny.
W leczeniu alergii zazwyczaj korzysta się z leków przeciwhistaminowych, kortykosteroidów, leków przeciwzapalnych i antybiotyków, stosuje się również immunoterpię i zaleca się unikanie alergenów.
GŁUCHOTA WRODZONA U PSÓW RASY BORDER COLLIE
Słuch jest drugim najlepiej rozwiniętym zmysłem u psów, zaraz po węchu. Niestety u border collie częstą przyczyną jego utraty jest głuchota wrodzona. Co ciekawe ma ona związek z umaszczeniem psa. Psy z białymi elementami sierści są bardziej podatne. Oczywiście psy mogą tracić zmysł słuchu z biegiem lat.
Głuchotę powodują również różne infekcje, wylewy, udary i inne rodzaje urazów. Badania naukowe potwierdzają, że najbardziej narażone na głuchotę są psy o białym umaszczeniu, co oczywiście nie oznacza, że każdy pies rasy border collie będzie głuchy. Jednak o wiele bardziej prawdopodobne będzie to u psów z białymi elementami sierści.
U border collie głuchota wrodzona jest chorobą genetyczną, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Niestety obecnie nie ma możliwości, aby głuchotę wrodzoną wyleczyć. Oczywiście głuchy pies funkcjonuje inaczej niż zdrowy, wymaga też innego traktowania, jednak nie trzeba się obawiać opieki nad głuchym psem, ponieważ nie jest ona zbyt problematyczna.
Border collie to cudowne psy, które nadają się idealnie dla osób lubiących aktywny tryb życia. Są bardzo witalne i świetnie dogadują się z ludźmi. Decydując się na psa rasy border collie trzeba jednak mieć na uwadze, że jest on narażony na pewne schorzenia i być przygotowanym na wypadek gdyby zachorował. Z odpowiednim podejściem i wiedzą łatwiej będzie przeprowadzić psa przez proces leczenia, dlatego tak ważna jest edukacja i wiedza na temat potencjalnych chorób występujących u tej rasy.
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Pies lekiem na choroby u ludzi?
Border collie – urodzony pasterz owiec?
Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?
Jakie choroby są przenoszone na ludzi przez psy?
Typy opiekunów podczas wizyty u lekarza weterynarii
Które psy żyją najdłużej? Poznaj 6 długowiecznych ras psów
Konsultacja zoofizjoterapeutyczna. Jak przygotować się do wizyty?
Wybrane dla Ciebie
Bark Air, czyli podniebne, psie podróże
Wakacje to czas planowania urlopów i wyjazdów. Coraz częściej decydujemy się na podróżowanie samolotem. Bez względu na środek transportu, decydując się na wyjazd, pojawia się pytanie: co z naszym psem?
czytajKąpiel papug
Kąpiel odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia papug. Podobnie jak u innych ptaków, regularne kąpiele są niezbędne, aby zapewnić papudze czystość piór oraz zdrową skórę.
czytajKawia domowa – opieka, dieta, komunikacja (PODCAST)
Pamiętasz post na Instagramie, w którym poprosiliśmy Was o zadawanie pytań i propozycje tematów na kolejne odcinki podcastu? Jedną z nich była opieka nad kawią domowa. I właśnie dlatego to sympatyczne zwierzę jest motywem przewodnim dzisiejszego epizodu.
czytajMój królik nie je siana. Co mogę zrobić?
Według zaleceń, podstawą prawidłowej króliczej diety powinno być siano. Jednak co robić, kiedy uszak nie chce go jeść?
czytaj