7 rzeczy, o które najczęściej pytają dzieci

Czy wiesz, jakie jest najbardziej niebezpieczne zwierzę na świecie? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta. Są na świecie dzikie zwierzęta, które mogą nas przestraszyć nie tylko swoimi rozmiarami, ale także zachowaniem.
AUTOR: Pets World

Czas czytania: 8 min

Często jednak zwierzęta, o których myślimy jak lew czy hipopotam, są „niebezpieczne” tylko wtedy, kiedy je spotkamy. A jak każdy dobrze wie, nie możemy ich zobaczyć na co dzień.

Lew słusznie może kojarzyć się Wam jako bardzo niebezpieczne zwierzę. Ma ogromne kły i wielkie łapy. Jest szybki i bardzo dobrze poluje. Żyje jednak z dala od ludzi, którzy nie są w centrum jego zainteresowania.

Podobnie słoń czy hipopotam. Obydwa ssaki są bardzo dużych rozmiarów. To właśnie ich masa i wielkość stanowi o tym, że są bardzo niebezpieczne. Hipopotam na przykład jest przeważnie roślinożerny, a do tego nie jest zbyt szybkim zwierzęciem. Mówimy jednak o gatunkach, które żyją bardzo daleko od nas.

Wilk

NIEBEZPIECZNE ZWIERZĘTA, KTÓRE MOŻESZ SPOTKAĆ W POLSCE

A czy w Polsce są zwierzęta, które mogą nas przestraszyć? Ależ oczywiście. Należy do nich, np. wilk. Chociaż ten ssak nie jest często spotykany w naszych lasach, to może zdarzyć się, że stanie na naszej drodze. Chociaż ludzie nie są w centrum jego zainteresowania i sam unika kontaktu z nimi, to lepiej nie reagować, nie uciekać i w spokoju poczekać aż odejdzie. Jeśli jednak to nie poskutkuje na stronie Lasów Państwowych znajdziemy poniższy poradnik, jak się zachować w przypadku spotkania wilka:

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć dopiero, gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.

Kolejnym zwierzęciem, które możesz spotkać mieszkając w Polsce jest dzik. Na pewno słyszałeś powiedzenie: „Kto spotyka w lesie dzika, niech na drzewo szybko zmyka”.  To prawda, ale tylko wtedy, kiedy zwierzę szybko ruszy w Twoją stronę. Najlepiej spokojnie odejść i nie robić zbyt dużo hałasu. To powinno wystarczyć. Warto zapamiętać, że dziki nie są zbyt zwrotnymi zwierzętami. Jeśli szybko usuniesz im się z drogi to muszą zahamować i zawrócić.

No i na koniec najbardziej niebezpieczne zwierzę, które można spotkać w Polsce to niedźwiedź. Chociaż jak wiadomo można go dostrzec tylko w kilku miejscach w południowej Polsce, to pamiętaj o tych zasadach: najważniejsze to zachować spokój i nie wykonywać gwałtownych ruchów, ale przede wszystkim nie uciekać. Najlepiej odwrócić się i wolno odejść. Chociaż te porady w sytuacji stresowej mogą wypaść Wam z głowy, to warto co jakiś czas przypomnieć sobie o nich.

Nietoperze

DZIĘKI CZEMU NIETOPERZE WIDZĄ W CIEMNOŚCI?

Nietoperze słusznie kojarzą się nam z nocą. To właśnie po zmroku możemy zobaczyć ich lot na niebie. Pewnie myślisz, że tak doskonale radzą sobie w ciemności dzięki dobrze rozwiniętym oczom? To nie do końca prawda. Ich wzrok nie jest tak rozwinięty, jak u ludzi czy innych zwierząt. Potrafią one jednak wykorzystać inne zmysły do tego, aby dobrze poruszać się nocą.

Najważniejsza jest echolokacja. Czyli proces, w którym nietoperze są w stanie emitować serie ultradźwięków i odbierać ich echa. Dzięki tym analizom są w stanie określić kształt i rozmiar obiektów w swoim otoczeniu. Co ciekawe nietoperze nie widzą kolorów, a jedynie odcienie szarości.

CO ROBIĄ PTAKI, ŻE POTRAFIĄ LATAĆ?

Jak wiadomo ptaki posiadają upierzenie, czyli mają piórka. To właśnie one umożliwiają im wznoszenie się w powietrze. Ptasia lotka ma taką budowę przez co wytrzymuje siłę napierającego powietrza. Aby unieść się w powietrzę i wytworzyć odpowiednią siłę nośną, ptak ustawia tak skrzydło, aby manipulować przepływem powietrza. Warto wiedzieć, że to nie wszystko.

Ptaki są przystosowane do lotu, ponieważ mają także opływowy kształt ciała i kości puste w środku.  Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że skrzydła samolotu działają, bazując właśnie na locie ptaków.

CZY STONOGA MA 100 NÓG?

Niestety nie! Stonoga ma jedynie siedem par odnóży, co daje zaledwie 14 sztuk! W Polsce najłatwiej spotkać stonogę murową. Często jednak ludzie mylą się i mianem stonogi nazywają wije. One faktycznie mogą mieć 100 odnóży albo i więcej!

DLACZEGO KRÓLIKI JEDZĄ SWOJE ODCHODY?

Choć może wydawać się to nie do końca zrozumiałe, to odchody królików są ważną częścią ich diety. Zacznijmy od początku. Króliki wydalają dwa rodzaje kału. Można go podzielić na nocny oraz dzienny. To co królik wydala w ciągu dnia powinno znaleźć się w kuwecie. Są to okrągłe, twarde bobki. Jest to tak zwany kał ostateczny.

Natomiast kał nocny, znacznie rożni się konsystencją i wyglądem. Są to miękkie cekotrofy, o intensywnym zapachu. Właściciele królów raczej go nie zauważają, ponieważ jest on zjadany w całości. Jego produkcja zwiększa się w nocy, kiedy zwierzę nie żeruje. Dzieje się tak, ponieważ elementy roślinne, szczególnie te twarde muszą być trawione dwukrotnie. Taki zabieg pozwala króliczkom przyswoić dzięki wiele składników odżywczych. W kale nocnym znajduje się wysokie stężenie witamin i minerałów. Należy pamiętać, że zjadanie odchodów przez króliki jest rzeczą naturalną i świadczy o jego dobrym zdrowiu. Pod żadnym pozorem nie możemy zabraniać tego naszemu pupilowi! Jeśli króliczek tego nie robi, to może świadczyć o chorobie. 

CZYM JEST KAMUFLAŻ WSRÓD ZWIERZĄT?

Niektóre zwierzęta dostały od natury bardzo cenny dar. Mianowicie możliwość maskowania się. Potrafią zmieniać umaszczenie, dostosować się do otaczającej flory a także rozmazywać granicę swojego ciała i stać się całkiem przeźroczyste!

Najbardziej znanym zwierzątkiem, które nazywa się mistrzem kamuflażu, jest kameleon. Potrafi on bardzo szybko zmienić kolor swojego ciała. Innym gadem, który skutecznie może wtopić się w tło i przypominać, np. kamień jest żółw Matamata. Dzięki ciemnemu ubarwieniu i wypustkom jest dobry w grze w chowanego.

Co ciekawe motyl może i nie potrafi się tak dobrze ukryć, chociaż potrafi przypominać, np. liść, ale może na swoich skrzydłach prezentować plamy w kształcie oczu, co skutecznie odstrasza drapieżniki. Podobnie robią ryby. Niektóre gatunki mają na swoich ogonach duże plamy przypominające oczy. Drapieżnik może przez to pomyśleć, że ryba, którą widzi jest dużo większa i skutecznie się przestraszy. Myślę, że każdy z was zna patyczaki. Chyba nikt nie potrafi wtopić się w tło lepiej od nich! Swoim wyglądem przypominają przecież patyki, pośród których żyją.

CZY KOT MOŻE PIĆ MLEKO?

Chociaż w wielu bajkach widzimy kotka smacznie pijącego mleko, to niestety trzeba sobie zdawać sprawę, że to nadal tylko bajka. Początkowo młode kocięta piją mleko prosto od matki. Zostawione młode mogą być też dokarmiane mlekiem modyfikowanym ale tylko do osiągnięcia samodzielności. Kiedy kot zaczyna przyswajać stały pokarm, traci on enzymy, które odpowiadają za trawienie mleka. Mruczki mają wtedy to, co wielu ludzi, mianowicie nietolerancję na laktozę. Jeśli nie stosujemy się do wytycznych i nadal będziemy podawać kotu mleko, to konsekwencję mogą być bardzo negatywne. Koty, które spożywają produkty mleczne mogą mieć niestrawność oraz biegunkę i wymioty, które mogą doprowadzić do odwodnienia.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Ile pies ma z wilka?

Jak króliki okazują miłość?

Jakie żółwie żyją w Polsce?

Sygnały ostrzegawcze u zwierząt

Żółw wodno-lądowy. Podstawy opieki

7 rzeczy, których nie wiedziałeś o królikach

Największe i najmniejsze zwierzęta, których naturalnym środowiskiem są obszary zimowe – ciekawostki

Wybrane dla Ciebie

Nie zostawiaj zwierzaka w kwaterze. Zabierz go ze sobą na seans  – rozmowa z Patrycją Blindow z kina „Żeglarz” w Jastarni

Jego historia liczy ponad 80 lat. Obecnie jest ostatnim czynnym kinem na Półwyspie Helskim, do którego oprócz ludzi, regularnie wpadają Bodo, Frelka, Wafel, Kokos czy Nadzia. Poznajcie legendarne, studyjne kino „Żeglarz” w Jastarni, czyli kolejne miejsce przyjazne zwierzętom, o którym porozmawialiśmy z jedną z jego opiekunek, Patrycją Blindow.

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław (zdjęcia)

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

Terapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci

Oprócz radości zwierzęta mogą nam dać jeszcze więcej. Terapia z udziałem zwierząt znana jest jako zooterapia. Przy terapiach obecne są różne zwierzęta, np. przy pomocy psa to kynoterapia, przy pomocy konia – hipoterapia. W tym artykule opowiem, jak wiele korzyści daje nam kontakt ze zwierzętami i jak bardzo terapeutyczne może być samo przebywanie z nimi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz