Kot jedynak, czy lepiej wychowywać we dwójkę?

Biorąc zwierzaka pod swój dach często decydujemy się na jednego. Mimo wszystko, zważając na to, jak sporo naszej uwagi on potrzebuje, nachodzi nas w końcu myśl, czy nasz pupil jako jedynak ma się dobrze. Na wszelkie wątpliwości odpowiedź jest naprawdę prosta i dziś ją poznacie.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 4 min

NOWE ZWIERZĘ W DOMU – KOT JEDYNAK

Zacznijmy od tego, że posiadanie jednego kociaka zamiast dwóch, czy trzech jest jak najbardziej w porządku. Zarówno dla nas, jak i dla niego. Koty dobrze radzą sobie same bez dodatkowego towarzystwa z uwagi na swój mocno introwertyczny styl życia.

Pomimo że są uważane za samotników i kanapowców to zapewniam, że nie należy ich tak traktować z uwagi na kwestie behawioralne. Biorąc mruczka pod swój dach wpuściliśmy do domu tak naprawdę… drapieżnika. W związku z tym potrzebuje on stałych zabaw ze swoim właścicielem w celu zaspokojenia instynktów łowieckich. Brak zapewnienia kociakowi tego, co podpowiada mu natura, może doprowadzić do przykrych zachowań na tle behawioralnym, czy nawet depresji.

Kot je z miski karmę Family First.

Każdy właściciel czworonoga powinien rozdysponować swój plan dnia tak, by znaleźć w nim minimum 15 minut na intensywną zabawę ze swoim podopiecznym. Ważne, by “polowanie” było satysfakcjonujące dla kota, czyli nie możemy tego robić od niechcenia. Dodatkowo, musimy wyczuć, kiedy nasz futrzak powinien poczuć, że zdobył swoją ofiarę i tym samym, by mógł rozkoszować się swoim triumfem. A co jeśli powiem Ci, że mając pod opieką drugiego mruczka, nie musisz aż tak przejmować się kwestią charakteru łowieckiego swojego czworonożnego przyjaciela?

DOKOCENIE, CZYLI WPROWADZENIE DRUGIEGO KOTA DO STADA

Niemal każde zwierzę na tym świecie lepiej czuje się w stadzie. To samo dotyczy także naszych udomowionych futrzaków. Istnieje wiele powodów ku temu, by zamiast jednego, posiadać jednak dwa koty. Zacznijmy mimo wszystko od tematu, który już dziś sobie poruszyliśmy, czyli od instynktu łowieckiego.

Koty, które są już ze sobą zapoznane, wspólnie organizują “łowy”, czego nawet możemy nie zauważyć. Podgryzanie siebie nawzajem, czy gonienie się po całym domu, to dokładnie to, czego nasz mały przyjaciel potrzebuje na co dzień. A czego człowiek nawet przy najlepszych zamiarach nie jest w stanie mu dać. Kot jedynak będzie o wiele intensywniej wymagał uwagi swojego właściciela niż ten, który posiada rodzeństwo. Ze względów behawioralnych naprawdę warto pokusić się o drugiego kota. Pamiętajmy mimo wszystko, że posiadanie drugiego kota nie zwalnia nas z obowiązku regularnej zabawy z kotem. Towarzystwo drugiego futrzaka odciąża nas jedynie z poczucia absolutnego obowiązku nieustannej zabawy z pupilem.

ROZŁĄKA KOTA Z WŁAŚCICIELEM

Kolejną sprawą jest jakakolwiek rozłąka. Większość z nas pracuje po 8 godzin dziennie, tym samym opuszczając domowe mury. W tym czasie nasz mruczek często zastanawia się, kiedy jego Pan lub Pani wrócą. W przypadku posiadania dwóch kociaków, potrafią one zająć się sobą i tracą rachubę czasu. Nawet jeśli planujemy weekendowy wyjazd i zapewnimy im opiekę doraźną w postaci odwiedzenia ich przez innego człowieka dwa razy w ciągu dnia, to wciąż nie popadną w depresję. Towarzystwo drugiego futrzaka jest dla nich naprawdę istotne i poprawia im samopoczucie.

Dokacanie nigdy nie bywa łatwym procesem. Często szybko się demotywujemy i zastanawiamy się, czy podjęliśmy dobrą decyzję. Niemniej zapewniam, że pomimo trudnego początku ich finalna przyjaźń jest tego warta.

Dwa koty jedzą z misek

PODSUMOWANIE

Jeśli zastanawiasz się, czy dokocić swoje domowe stado to odpowiedź brzmi – TAK! To najlepszy wybór jakiego możesz dokonać. Pamiętaj jednak, że nie od razu Rzym zbudowano i warto zachować wszelkie zasady odpowiedniego wprowadzania nowego członka rodziny do stada. Nie postępuj pochopnie i entuzjastycznie, zachowaj spokój i rozsądek. Nie pozwól również, by posiadanie drugiego kociaka wiązało się wyłącznie z ekscytacją. Przekalkuluj swój budżet miesięczny, ponieważ nowy zwierzak to dwukrotnie większe wydatki, o czym nie każdy pamięta.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Agresja wewnątrzgatunkowa. Co robić, gdy koty się biją?

Wprowadzenie drugiego kota do domu

Jak do domu z kotem wprowadzić psa?

Kiedy można zabrać kociaka od matki?

Dokocenie. Jak zrobić to dobrze?

Co można robić z kotem w domu?

Czy kota nigdy nie wolno kąpać?

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz