Szczury domowe – fakty i mity

Szczury stają się coraz bardziej popularnymi zwierzętami domowymi. Nadal jednak krąży na ich temat wiele szkodliwych mitów. Zastanawiasz się, czy popularne przekonania na temat tych gryzoni są prawdziwe? W tym artykule przedstawiamy fakty i obalamy mity na temat szczurów domowych.
AUTOR: Joanna Hajdrych

Czas czytania: 5 min

SZCZURY DOMOWE PRZENOSZĄ CHOROBY – MIT

Wiele osób zastanawia się, czy szczury domowe przenoszą choroby. To krzywdzące dla tych zwierząt przekonanie wzięło się stąd, że szczury żyjące na wolności często są nosicielami zarazków. Gryzonie, które kupisz z profesjonalnej hodowli czy adoptujesz z fundacji, nie mają jednak pod tym względem nic wspólnego ze swoimi dzikimi kuzynami. Opiekunowie szczurów doskonale wiedzą, że ich zwierzątka są bardzo czyste i wielokrotnie w ciągu dnia myją swoją sierść.

Szczury mogą oczywiście zapaść na różne dolegliwości, ale nie zarażą one człowieka. Zdarzają się u nich pasożyty, takie jak świerzbowiec czy wszoły. Co ciekawe, często to właśnie człowiek przenosi je do domu, np. na butach czy odzieży. Żerują one jednak tylko na skórze gryzoni. Ludzie nie są dla nich atrakcyjnymi ofiarami, więc ryzyko zarażenia się jest nikłe.

Jeśli u Twoich szczurów pojawią się pasożyty, należy oczywiście udać się do weterynarza. Musisz też zadbać o higienę – częściej sprzątać klatkę, zmieniać odzież i myć ręce po kontakcie ze szczurami. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko ponownego przeniesienia pasożytów na gryzonie.

Szczur

SZCZURY JEDZĄ WSZYSTKO-MIT

Niektórzy myślą, że szczury jedzą niemal wszystko i niewiele może im zaszkodzić. Nie jest to prawda! Fakt, że dzikie szczury żywią się tym, na co natrafią, nie oznacza, że jest to dla nich zdrowe. Szczury domowe potrafią być bardzo wybredne, a jednocześnie trzeba dbać o odpowiednią dietę. Najlepiej podawać szczurom specjalnie dla nich przeznaczoną karmę. Jej podstawę powinny stanowić zboża i nasiona, wzbogacone o suszone warzywa, zioła i białko zwierzęce (np. w postaci ryb lub owadów).

Oprócz karmy szczurkom należy zapewnić świeże warzywa i owoce. Mogą jeść np. pomidory, ogórki, marchewkę, paprykę, cukinię, brokuły, jabłka, gruszki, maliny czy morele. Co jakiś czas można też poczęstować je bananem czy orzechami. Szczury domowe lubią też ugotowane jajka, ale powinny one być serwowane rzadko.

Zwierzęta muszą mieć stały dostęp do świeżej, niegazowanej wody. Szczurom nie wolno podawać jedzenia przyprawionego czy solonego, smażonych potraw, pestek owoców, warzyw cebulowych i grzybów. Wykluczone są oczywiście też kawa, alkohol, słodycze czy nieświeża żywność.

SZCZURY DOMOWE SĄ BARDZO INTELIGENTNE – FAKT

Szczury to niezwykle inteligentne zwierzęta – dotyczy to nie tylko domowych pupili, ale również szczurów dzikich. Z czego wynika inteligencja szczurów?
W czasie badań okazało się, że szczurzy mózg jest bardzo podobny do ludzkiego pod względem liczby i działania komórek nerwowych. Tak samo, jak u człowieka, otoczone są one substancją glejową, dzięki czemu szybko się między sobą komunikują.

Sprawne przesyłanie bodźców między komórkami przekłada się na wysokie zdolności poznawcze szczurów. Łatwo się więc uczą i zapamiętują informacje, które potem mogą im się przydać np. do znalezienia pożywienia. Szczury domowe można więc bez problemu nauczyć różnych sztuczek, w tym reagowania na imię, wskakiwania na rękę czy stawania na tylnych łapkach na polecenie.

Szczur domowy - fakty i mity

MOŻNA MIEĆ TYLKO JEDNEGO SZCZURA – MIT

Niestety, nadal pokutuje mit o tym, że można mieć tylko jednego szczura domowego. Szczury to zwierzęta o bardzo silnie rozwiniętym instynkcie stadnym, które potrzebują towarzyszy tego samego gatunku. Samotny szczur będzie po prostu nieszczęśliwy, niezależnie od tego, ile czasu mu poświęcimy. Szczury żyjące w grupie bawią się ze sobą, czyszczą sobie wzajemnie sierść i często śpią przytulone do siebie.

Jeśli więc marzą Ci się szczury, to potrzebujesz przynajmniej dwóch osobników, a jeszcze lepiej trójki. Muszą być oczywiście tej samej płci lub wykastrowane, o ile nie planujesz zakładania profesjonalnej hodowli. Tak naprawdę, im większe stado, tym lepiej dla szczurów. Planując liczebność szczurzej rodzinki, należy wziąć też pod uwagę możliwości zapewnienia jej odpowiednio dużej klatki. Liczne stado wiąże się też z częstym sprzątaniem i większymi wydatkami.

SZCZURY DOMOWE POTRZEBUJĄ DUŻEJ KLATKI – FAKT

Szczury domowe to zwierzątka niezwykle bystre i aktywne. Potrzebują odpowiednio urządzonej przestrzeni do zabawy i odpoczynku. Minimalne rozmiary klatki to 80 × 50 × 80 cm. Taka klatka będzie odpowiednia dla stada liczącego od 2 do 4 szczurów. Jeśli planujesz większą grupkę, lokum również powinno być większe. Na rynku dostępne są klatki o różnych wymiarach.

Klatkę należy wyposażyć w liczne akcesoria, które pozwolą szczurom na swobodne przemieszczanie się, wspinaczkę i odpoczynek. Warto więc umieścić tam półki, platformy, drabinki, mostki czy liny. Nieodzownym elementem wyposażenia są też materiałowe hamaki, które można nabyć w internetowych sklepach zoologicznych lub wykonać samodzielnie.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

ABC szczura

Cukrzyca u gryzoni

Kot i szczur to najlepsi przyjaciele?

Opieka nad szczurkiem domowym?

ABC opieki nad zwierzętami domowymi

Udomowienie różnych gatunków zwierząt

Wybrane dla Ciebie

Czy aby na pewno mruczący kot to szczęśliwy kot?

Kocie mruczenie jest uznawane za jeden z najbardziej relaksujących dźwięków na świecie. Mruczą nie tylko koty domowe, ale także duże, dzikie gatunki. Każdy gatunek wytwarza trochę inny dźwięk, co wynika z różnic anatomicznych. To, co my nazywamy mruczeniem to niskiej częstotliwości wibracje.

czytaj

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz