10 sposobów jak zapewnić papugom szczęśliwe życie

Papugi to zwierzęta o niezwykłej inteligencji emocjonalnej i społecznej. Doskonale odczytują nasze emocje, są świetnymi obserwatorami naszej mowy ciała. Dlatego warto odwdzięczyć się im tym samym! Na jakiej podstawie możemy stwierdzić czy nasza papuga jest szczęśliwa?
AUTOR: Ada Włoch

Czas czytania: 8 min

Istnieje kilka “objawów” papuziego szczęścia. Należą do nich między innymi: zabawa, śpiewanie, wokalizacja i ogólnie przyjęta aktywność. Która papuga ma większe szanse, aby pojawić się na wizycie u ptasiego behawiorysty czy zoopsychologa? Taka, która siedzi przez pół dnia w jednym miejscu, bez aktywności fizycznej, zabawy czy możliwości żerowania. Oczywiście w porównaniu z ptakiem, który spędza czas w ciągu dnia na zabawie czy żerowaniu.

PAPUGI SĄ STWORZONE DO AKTYWNOŚCI

“Wieczne przesiadywanie na ramieniu”, na które skarżą się opiekunowie to kwestia zaniedbania papuzich potrzeb. Jeśli nie nauczyliśmy papugi, że zabawki służą do zabawy, że jedzenie trzeba sobie poszukać, że plac zabaw jest do eksploracji i zabawy, nie możemy oczekiwać, że papuga sama na to wpadnie. Szczególnie jeśli mieszka z nami tylko jeden ptak, który nie ma od kogo “papugować zachowań”. Jak więc zapewnić szczęśliwe życie naszym skrzydlatym podopiecznym?

I ŻEROWANIE TO NAJWAŻNIEJSZA AKTYWNOŚC PAPUGI W CIĄGU DNIA

Aby zbudować ciekawe środowisko dla naszej papugi, musimy się trochę postarać. W końcu w naturze, ptaki te mają naprawdę sporo zajęć. Część z tych zachowań, które przejawiają w dziczy, można przenieść do naszego domu. Przede wszystkim nauka żerowania. Wydłuż czas, jaki Twoja papuga spędza na posiłkach. Przede wszystkim staraj się zaoferować pełnowartościowe, różnorodne i ciekawe posiłki. Staraj się podawać pożywienie w kilku miejscach, po trochu. Dzięki czemu papuga będzie musiała wykonać pracę, by się najeść. Ciągły, darmowy dostęp do pokarmu sprzyja nudzie! Nuda zaś szybko się może przerodzić w zachowania zastępcze, takie jak agresja, autoagresja, nadmierna wokalizacja, etc.

II ZABAWKI, GRY, HUŚTAWKI I ROZBUDOWANY PLAC ZABAW

Kolejna kwestia to zachęcanie papugi do wszelkiej aktywności fizycznej. Huśtawki, drabinki, gryzaki, pudełka do żerowania, szaszłyki, zabawki logiczne czy zabawki do zniszczenia to podstawa do tego, by nasza papuga miała co robić w ciągu dnia. Często jednak pojawia się problem, że papuga nie potrafi korzystać z asortymentu, który dla niej przygotowaliśmy. Pamiętaj – nauka żerowania i zabawy wymaga czasu a przede wszystkim motywacji ze strony papugi. Papudze trzeba pokazać, że jedzenie i smakołyki nie znajdują się tylko w misce, ale są też dostępne w jej całym środowisku!

Zachęcaj papugę do skorzystania z prostych zabawek do żerowania, nasyp smakołyków do kuwetek do żerowania, zawieś szaszłyki z ulubionymi owocami. Postaraj się spojrzeć na środowisko papugi, jej oczami. Stosuj pozytywne wzmocnienie – chwal i nagradzaj papugę za każdą aktywność fizyczną, za każdą zabawę, za każdą ciekawość! Rozbudzenie ciekawości papugi to nasz cel. Dopóki ptak nie będzie widział korzyści, dopóty nie będzie podejmował aktywności.

Papugi stworzone są do aktywności!

III ODPOWIEDNIA KLATKA I CZAS POZA NIĄ

Zapewnij odpowiednio dużą klatkę, aby papuga miała wystarczająco dużo miejsca do rozciągania skrzydeł i poruszania się. Klatka dla papugi powinna być azylem, miejscem gdzie może bezpiecznie wypocząć, a nie spędzać całe dnie. Papuga powinna spędzać w klatce jak najmniej czasu. Jeśli musisz zostawiać papugę w klatce na więcej niż 8h dziennie, zainwestuj w wolierę lub osobny pokój dla papug.

IV ODPOWIEDNIA DIETA

Mnóstwo papug w niewoli boryka się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z bardzo ubogiej, monotematycznej, opartej głównie na ziarnie diety. Jednak po latach badań, obejmujących wiele różnych gatunków, naukowcy odkryli powiązania między dietą a zachowaniem. Wydaje się, że dieta odgrywa niezwykle ważną (i którą łatwo przeoczyć!) rolę w kształtowaniu zachowania naszych papug. To powiązanie między dietą a zachowaniem jest głębsze, niż mogłoby się wydawać. W codziennej papuziej diecie powinny znaleźć się warzywa, zieleniny, kwiaty, kiełki, strączki czy owoce.

Papugi wymagają różnorodnej i ciekawej diety. Ziarno w diecie papug stanowi dodatek dietetyczny.

V DOSTĘP DO SŁOŃCA

Ważne jest zapewnienie papugom dostępu do naturalnego światła słonecznego lub alternatywnych źródeł światła UV, takich jak lampy UV specjalnie zaprojektowane dla ptaków. Regularna ekspozycja na światło słoneczne, w połączeniu z odpowiednią dietą i opieką, przyczynia się do zdrowia fizycznego i psychicznego papug. Wspierając tym samym ich ogólne dobre samopoczucie i jakość życia. Światło słoneczne zapewnia odpowiednią syntezę witaminy D, reguluje tryb snu i czuwania, poprawia samopoczucie, a także pozytywnie wpływa na jakość upierzenia.

Jeśli masz możliwość, zainwestuj w siatki na oknach, wolierę na balkonie czy ogrodzie, bowiem naturalny dostęp do słońca jest lepszy niż suplementacja czy lampa UV.

VI MOŻLIWOŚĆ KĄPIELI

Papugi pochodzą z ciepłych i często tropikalnych regionów, gdzie wilgotność jest wyższa niż w naszym regionie. Ponadto regularne kąpiele pomagają utrzymać zdrowe i lśniące pióra, pozbyć się kurzu czy resztek jedzenia. Większość papug, które potrafią się kąpać i nie boją się wody, uwielbiają regularne kąpiele raz w tygodniu. Niestety wiele opiekunów stosowało i dalej stosuje spryskiwacz z wodą w ramach kary, co jest niedopuszczalne.

Nasze papugi regularnie się kąpią, latem nawet 2-3 razy w tygodniu, by potem schnąć i pójść na drzemkę w słońcu.

VII TOWARZYSTWO I RELACJE SPOŁECZNE

Najważniejszą kwestią, z jakiej musimy sobie zdać sprawę, jest to, że papugi są zwierzętami stadnymi. Samotna papuga na wolności ma prawie zerowe szanse na przeżycie. Samotnie żyjąca papuga nie może jednocześnie wypatrywać drapieżników i skutecznie zdobywać pożywienia, dlatego szybko staje się ofiarą i kończy swój żywot. Dla papugi, obecność stada to nie tylko wspólne interakcje, ale instynktowna potrzeba trzymania się grupy – by przeżyć. Niezwykła inteligencja społeczna sprawia, że zwierzęta te naprawdę wymagają towarzystwa innych ptaków. Obraz samotnej papugi na ramieniu pirata powinien odejść do lamusa.

Papugi są intelektualnie i emocjonalnie na poziomie około 4-5 letniego dziecka. Tak samo jak ludzkie dzieci, papugi wymagają towarzystwa i zabawy!

VIII LOT, CZYLI KOLEJNA PAPUZIA POTRZEBA

Lot jest naturalnym sposobem dla papug na utrzymanie zdrowia fizycznego. Regularne ćwiczenie lotu pomaga w utrzymaniu silnych mięśni, poprawia kondycję serca i układu oddechowego oraz wspiera ogólne zdrowie papugi.

Lot ma również istotne znaczenie dla zdrowia psychicznego papug. Jest to naturalny sposób dla tych ptaków na wyrażanie swoich instynktów i zachowań. Brak możliwości lotu może prowadzić do frustracji, stresu i innych problemów behawioralnych. Regularny lot pomaga papudze utrzymać zdrową wagę poprzez spalanie kalorii i utrzymanie aktywności metabolicznej. Brak regularnego lotu może prowadzić do nadwagi i innych problemów zdrowotnych. Na nadwagę w niewoli szczególnie narażone są kakadu oraz amazonki.

IX POZYTYWNE WZMOCNIENIE I TRENINGI

Trening pozytywnego wzmocnienia pozwala na kształtowanie pożądanych zachowań u papug, poprzez nagradzanie ich za wykonanie tych zachowań. Dzięki pozytywnemu wzmocnieniu papugi uczą się, co jest akceptowalne i nagradzane, co przyczynia się do lepszego dostosowania się do życia w domu. Pozytywne wzmocnienie, w postaci nagród lub pozytywnych interakcji z opiekunem, zwiększa motywację papugi do nauki nowych umiejętności i zachowań.

Dlatego też, trening pozytywnego wzmocnienia jest kluczowym elementem skutecznej nauki i kształtowania zachowań u papug. Poprzez stosowanie pozytywnego wzmocnienia, opiekunowie mogą budować pozytywne relacje z papugami, zachęcać je do nauki i wspierać ich dobrostan psychiczny.

Krótkie, nawet 5-minutowe treningi wykonywane raz dziennie przynoszą efekty!

X KONTROLNE WIZYTY U LEKARZA WETERYNARII

Regularne kontrolne wizyty umożliwiają lekarzowi weterynarii ocenę stanu zdrowia zwierzęcia i wczesne wykrycie potencjalnych problemów zdrowotnych, które mogą być trudne do zauważenia przez właściciela. Regularne wizyty weterynaryjne mogą znacząco wpłynąć na długość i jakość życia naszych papug. Wiele z nich nie dożywa długowieczności przez zaniedbania, niedożywienie i choroby metaboliczne.

ZAMIAST PODSUMOWANIA

Aby zapewnić szczęśliwe życie naszym pierzastym podopiecznym, trzeba się postarać. Są to niezwykle wymagające zwierzęta, które często przerastają swoich opiekunów. Czy wiesz, że przeciętna papuga zmienia dom ok. 6-7 razy w ciągu swojego życia? Opieka nad papugami wymaga cierpliwości, empatii i zrozumienia tych niezwykłych istot.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Władza papug nad własnym życiem

Jak urozmaicić papuzie środowisko?

Żywienie papug, czyli nie tylko ziarno

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Wybrane dla Ciebie

Łamanie się paznokci u psów: przyczyny, objawy i sposoby zapobiegania

Paznokcie u psów to kluczowy element ich anatomii. Odgrywają ogromną rolę w chodzeniu, bieganiu oraz utrzymywaniu równowagi. Jednym z największych problemów jest łamanie się ich. Z czego może to wynikać?

czytaj

Królicza mowa ciała, czyli jak interpretować zachowanie uszatego przyjaciela

Króliki, z pozoru ciche i spokojne zwierzęta, posiadają wyrafinowany system komunikacji, który może być niezrozumiały dla nieświadomych właścicieli. W codziennym pośpiechu łatwo przegapić subtelne sygnały wysyłane przez naszych futrzanych przyjaciół.

czytaj

Mistrzostwa Polski we Flyballu 2024 – relacja z zawodów w Minikowie (podcast, zdjęcia)

W dniach 28-29 września 2024 roku, w podbydgoskim Minikowie rozegrano Mistrzostwa Polski we Flyballu, podczas których drużyna Fractal International Affair z Gdańska obroniła tytuł wywalczony przed rokiem. Nasza redakcja, jako jeden z patronów medialnych wydarzenia była na miejscu z mikrofonem. Posłuchaj obszernej relacji z tych wyjątkowo emocjonujących zawodów!

czytaj

Co powinieneś wiedzieć o śwince skinny?

Świnki morskie są zwykle kojarzone z uroczymi, kudłatymi przyjaciółmi. Wśród nich występują jednak również osobniki kompletnie pozbawione sierści. Czym różnią się od swoich włochatych kuzynów?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz