
Rośliny doniczkowe niebezpieczne dla psów
Czas czytania: 4 min
Nie trzeba całkowicie rezygnować z roślin. Wystarczy je odpowiednio zabezpieczyć. W przypadku roślin doniczkowych zachowanie czujności jest szczególnie ważne, ze względu na to, że wiele z nich może stanowić zagrożenie dla pupila. Zwierzęta potrafią być ciekawskie, lubią czasami spróbować zjeść rzeczy, które nie do końca są dla nich jadalne. Jakie rośliny mogą zaszkodzić pupilom? Jakie objawy towarzyszą zatruciom?
Objawy zatrucia zależą od ilości zjedzonej rośliny, jej toksyczności oraz stanu zdrowia pupila. Najczęściej są to objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka i wymioty. Niektóre rośliny powodują jednak poparzenia, zwłaszcza pyska i jamy ustnej. Rośliny silnie toksyczne powodują pojawienie się objawów ze strony układu nerwowego.
Zawsze, gdy istnieje podejrzenie zjedzenia szkodliwej dla psa rośliny, należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Niektóre zatrucia, zwłaszcza roślinami silnie toksycznymi, mogą skończyć się śmiercią pupila. Lista roślin trujących dla psów jest dość długa. W artykule opisałam 10 najpopularniejszych roślin doniczkowych, które stanowią zagrożenie dla psów.
ALOES
Roślina ta jest kojarzona zwykle ze swoim dobroczynnym działaniem u ludzi. W miąższu tego sukulenta znajdują się jednak saponiny, które po zjedzeniu przez psa mogą powodować biegunkę i wymioty. Gorzki sok aloesowy może doprowadzić również do podrażnienia pyska, błon śluzowych, a nawet wystąpienia drgawek. Ponadto saponiny mogą powodować stany depresyjne.
DIFENBACHIA
Roślina ta zawiera nierozpuszczalne szczawiany wapnia, które po spożyciu przez psa będzie powodowała podrażnienie jamy ustnej, intensywne podrażnienie i pieczenie języka i warg, ślinotok, wymioty oraz trudności w połykaniu.

FIKUS (FIGOWIEC)
To jedna z najbardziej popularnych roślin doniczkowych w polskich domach. Niestety fikus również zawiera niebezpieczne substancje dla psów. Szczególnie trzeba uważać na sok mleczny znajdujący się liściach i łodygach. Zaschnięte drobinki soku mlecznego fikusa mogą podrażniać psie oczy i błony śluzowe.
PELARGONIA
Zawiera 2 substancje toksyczne dla psów: linalol oraz geraniol. Nawet niewielka ilość tej rośliny może być powodem do nagłej wizyty u lekarza weterynarii.
MONSTERA
W ostatnich latach roślina ta stała się bardzo popularna. Jej piękne duże liście przyciągają wzrok. Niestety nadal mało osób wie, że zjedzona przez pupila może być przyczyną zatrucia. Dzieje się to za sprawą nierozpuszczalnych szczawianów wapnia obecnych w tej roślinie.
OLEANDER
Wszystkie części tej popularnej rośliny są wysoce toksyczne dla psów, ponieważ zawierają glikozydy nasercowe. Jego spożycie może powodować ślinotok, zaburzenia serca, brak koordynacji ruchowej, wymioty, krwawą biegunkę, drżenie mięśni.
PALMA SAGOWA
Jest również wysoce toksyczna dla psów. Największe zagrożenie stanowią nasiona tej rośliny, jej kora liście są umiarkowanie toksyczne. Zatrucie tą rośliną objawia się w postaci krwawej biegunki oraz wymiotów.
PSIANKA
To kolejna roślina niebezpieczna dla psów. Wszystkie części psianki koralowej i paprykowej zawierają trujące glikozydy o nazwie solanina. Szczególnie niebezpieczne są owoce tej rośliny, które wyglądem przypominają małe pomidorki. Zatrucie objawia się ciężkimi zaburzeniami żołądkowo – jelitowymi oraz nadmiernym oddawaniem moczu. Ponadto u psa zauważyć można również senność, osłabienie, dezorientację, rozszerzone źrenice, spadek tętna.

DRACENA
Zawarte w tej roślinie toksyczne saponiny są przyczyną wymiotów (czasami z krwią), depresji i ślinotoku.
CYKLAMEN
Wszystkie części tej rośliny są dla psów trujące. Dzieje się to za sprawą obecnych w tej roślinie saponin triterpenowych. W przypadku zatrucia cyklamenem mogą wystąpić objawy takie jak: ślinotok, wymioty, biegunka. Przy cięższych zatruciach dodatkowo może wystąpić krew w moczu oraz niewydolność układu oddechowego.
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Choroby odzwierzęce – fakty i mity
Zatrucia lekami przeciwbólowymi u psów i kotów
Malo znane inwazje pasożytnicze u psów i kotów
Jakie choroby są przenoszone na ludzi przez psy?
Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny
Wpływ katastrofy atomowej w Czarnobylu na wybrane gatunki zwierząt
Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi
Wybrane dla Ciebie
Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat
Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.
czytaj