Rośliny doniczkowe niebezpieczne dla psów

Kwiaty doniczkowe stanowią piękną ozdobę domu. Jednak jeśli w domu przebywają czworonogi, warto wiedzieć, które rośliny mogą znajdować się w zasięgu ich wzroku, a które należy bezwzględnie przed nimi ukrywać.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 4 min

Nie trzeba całkowicie rezygnować z roślin. Wystarczy je odpowiednio zabezpieczyć. W przypadku roślin doniczkowych zachowanie czujności jest szczególnie ważne, ze względu na to, że wiele z nich może stanowić zagrożenie dla pupila. Zwierzęta potrafią być ciekawskie, lubią czasami spróbować zjeść rzeczy, które nie do końca są dla nich jadalne. Jakie rośliny mogą zaszkodzić pupilom? Jakie objawy towarzyszą zatruciom?

Objawy zatrucia zależą od ilości zjedzonej rośliny, jej toksyczności oraz stanu zdrowia pupila. Najczęściej są to objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka i wymioty. Niektóre rośliny powodują jednak poparzenia, zwłaszcza pyska i jamy ustnej. Rośliny silnie toksyczne powodują pojawienie się objawów ze strony układu nerwowego.

Zawsze, gdy istnieje podejrzenie zjedzenia szkodliwej dla psa rośliny, należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Niektóre zatrucia, zwłaszcza roślinami silnie toksycznymi, mogą skończyć się śmiercią pupila. Lista roślin trujących dla psów jest dość długa. W artykule opisałam 10 najpopularniejszych roślin doniczkowych, które stanowią zagrożenie dla psów.

ALOES

Roślina ta jest kojarzona zwykle ze swoim dobroczynnym działaniem u ludzi. W miąższu tego sukulenta znajdują się jednak saponiny, które po zjedzeniu przez psa mogą powodować biegunkę i wymioty. Gorzki sok aloesowy może doprowadzić również do podrażnienia pyska, błon śluzowych, a nawet wystąpienia drgawek. Ponadto saponiny mogą powodować stany depresyjne.

DIFENBACHIA

Roślina ta zawiera nierozpuszczalne szczawiany wapnia, które po  spożyciu przez psa będzie powodowała podrażnienie jamy ustnej, intensywne podrażnienie i pieczenie języka i warg, ślinotok, wymioty oraz trudności w połykaniu.

Fikus

FIKUS (FIGOWIEC)

To jedna z najbardziej popularnych roślin doniczkowych w polskich domach. Niestety fikus również zawiera niebezpieczne substancje dla psów. Szczególnie trzeba uważać na sok mleczny znajdujący się liściach i łodygach. Zaschnięte drobinki soku mlecznego fikusa mogą podrażniać psie oczy i błony śluzowe.

PELARGONIA

Zawiera 2 substancje toksyczne dla psów: linalol oraz geraniol. Nawet niewielka ilość tej rośliny może być powodem do nagłej wizyty u lekarza weterynarii.

MONSTERA

W ostatnich latach roślina ta stała się bardzo popularna. Jej piękne duże liście przyciągają wzrok. Niestety nadal mało osób wie, że zjedzona przez pupila może być przyczyną zatrucia. Dzieje się to za sprawą nierozpuszczalnych szczawianów wapnia obecnych w tej roślinie.

OLEANDER

Wszystkie części tej popularnej rośliny są wysoce toksyczne dla psów, ponieważ zawierają glikozydy nasercowe. Jego spożycie może powodować ślinotok, zaburzenia serca, brak koordynacji ruchowej, wymioty, krwawą biegunkę, drżenie mięśni.

PALMA SAGOWA

Jest również wysoce toksyczna dla psów. Największe zagrożenie stanowią nasiona tej rośliny, jej kora  liście są umiarkowanie toksyczne. Zatrucie tą rośliną objawia się w postaci krwawej biegunki oraz wymiotów.

PSIANKA

To kolejna roślina niebezpieczna dla psów. Wszystkie części psianki koralowej i paprykowej zawierają trujące glikozydy o nazwie solanina. Szczególnie niebezpieczne są owoce tej rośliny, które wyglądem przypominają małe pomidorki. Zatrucie objawia się ciężkimi zaburzeniami żołądkowo – jelitowymi oraz nadmiernym oddawaniem moczu. Ponadto u psa zauważyć można również senność, osłabienie, dezorientację, rozszerzone źrenice, spadek tętna.

Oleander

DRACENA

Zawarte w tej roślinie toksyczne saponiny są przyczyną wymiotów (czasami z krwią), depresji i ślinotoku.

CYKLAMEN

Wszystkie części tej rośliny są dla psów trujące. Dzieje się to za sprawą obecnych w tej roślinie saponin triterpenowych. W przypadku zatrucia cyklamenem mogą wystąpić objawy takie jak: ślinotok, wymioty, biegunka. Przy cięższych zatruciach dodatkowo może wystąpić krew w moczu oraz niewydolność układu oddechowego.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Choroby odzwierzęce – fakty i mity

Zatrucia lekami przeciwbólowymi u psów i kotów

Malo znane inwazje pasożytnicze u psów i kotów

Jakie choroby są przenoszone na ludzi przez psy?

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Wpływ katastrofy atomowej w Czarnobylu na wybrane gatunki zwierząt

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Wybrane dla Ciebie

Łamanie się paznokci u psów: przyczyny, objawy i sposoby zapobiegania

Paznokcie u psów to kluczowy element ich anatomii. Odgrywają ogromną rolę w chodzeniu, bieganiu oraz utrzymywaniu równowagi. Jednym z największych problemów jest łamanie się ich. Z czego może to wynikać?

czytaj

Królicza mowa ciała, czyli jak interpretować zachowanie uszatego przyjaciela

Króliki, z pozoru ciche i spokojne zwierzęta, posiadają wyrafinowany system komunikacji, który może być niezrozumiały dla nieświadomych właścicieli. W codziennym pośpiechu łatwo przegapić subtelne sygnały wysyłane przez naszych futrzanych przyjaciół.

czytaj

Mistrzostwa Polski we Flyballu 2024 – relacja z zawodów w Minikowie (podcast, zdjęcia)

W dniach 28-29 września 2024 roku, w podbydgoskim Minikowie rozegrano Mistrzostwa Polski we Flyballu, podczas których drużyna Fractal International Affair z Gdańska obroniła tytuł wywalczony przed rokiem. Nasza redakcja, jako jeden z patronów medialnych wydarzenia była na miejscu z mikrofonem. Posłuchaj obszernej relacji z tych wyjątkowo emocjonujących zawodów!

czytaj

Co powinieneś wiedzieć o śwince skinny?

Świnki morskie są zwykle kojarzone z uroczymi, kudłatymi przyjaciółmi. Wśród nich występują jednak również osobniki kompletnie pozbawione sierści. Czym różnią się od swoich włochatych kuzynów?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz