Jak bezpiecznie spędzić Sylwestra z papugami?

Sylwester, pełen fajerwerków i głośnych zabaw, może być stresującym wydarzeniem dla papug. Szczególnie, że fajerwerki potrafią towarzyszyć nam nie tylko w ostatni dzień roku, ale też czasem przez część grudnia i stycznia.
AUTOR: Ada Włoch

Czas czytania: 4 min

Dla tych wrażliwych ptaków niespodziewane hałasy, jasne światła i zmiany w otoczeniu mogą wywołać niepokój, a nawet potencjalną agresję lękową. Dlatego okres noworoczny jest szczególny dla opiekunów papug. Jeśli zastanawiasz się jak zadbać o papugi w tym okresie, zapoznaj się ze wskazówkami, które pomogą Wam przetrwać Sylwestra i Nowy Rok.

REDUKCJA HAŁASU

Fajerwerki są jednym z głównych źródeł stresu dla papug. Niespodziewane, głośne huki mogą powodować lęk, agresję czy nawet doprowadzić do zawału. Dlatego warto skupić się na redukcji hałasu, szczególnie w samego Sylwestra i Nowy Rok:

  • Przygotuj spokojne miejsce dla papugi, zabezpiecz klatkę tak, by nie stała przy oknie, gdzie niespodziewane wystrzały mogłyby spłoszyć papugę.
  • Zamknij okna i zasłoń je grubymi zasłonami.
  • Włącz uspokajającą muzykę lub biały szum, aby zagłuszyć hałas fajerwerków. Dobrze się sprawdzą spokojne melodie, dźwięki szumiącej wody czy wodospadów, dźwięki ogniska czy spokojne audio do nauki.

BEZPIECZEŃSTWO FIZYCZNE PAPUGI

Papugi mogą reagować na stres gwałtownymi ruchami, co niestety niesie ryzyko urazów. Drobne gatunki papug, takie jak papużki faliste, nierozłączki, nimfy czy rudosterki po zderzeniu z szybą mogą dostać śmiertelnych urazów, dlatego warto jest zabezpieczyć papugi, by nie miały szansy na rozbicie się w trakcie spłoszenia.

  • Zabezpiecz klatkę i usuń akcesoria, które mogłyby być niebezpieczne podczas paniki, możesz do klatki włożyć zabawki z delikatnych materiałów, takich jak luffa, wiklina, trawa morska.
  • Zapewnij nocne światło. Zmniejszy to ryzyko urazów spowodowanych nagłym przerażeniem w ciemności. Dobrze się sprawdzi mała lampka czy nawet lampki świąteczne.

DESENSYTYZACJA

Jeśli wiesz, że papuga reaguje lękiem na hałasy, możesz wcześniej przeprowadzić sesje desensytyzacyjne. Sesje warto zacząć na kilka tygodni przed Sylwestrem. Odtwarzaj dźwięki fajerwerków na niskim poziomie i stopniowo zwiększaj ich głośność, jednocześnie nagradzając papugę za spokojne zachowanie. Dzięki temu papuga zacznie kojarzyć dźwięk fajerwerków z nagrodami i pozytywnym wzmocnieniem. Takie treningi pozwolą papudze zrelaksować się w trakcie Sylwestra.

Bądź obecny/a w kluczowych momentach, jeśli masz szansę, pozostań w domu w trakcie Sylwestra i Nowego Roku. Twoja spokojna postawa może pomóc papudze w radzeniu sobie z niepokojem. Jeśli Twoja papuga jest oswojona i dobrze radzi sobie w nowych sytuacjach, możesz zabrać ją ze sobą np. do znajomych.

Jednak pamiętaj, że to sprawdzi się jedynie z oswojonymi i dobrze zsocjalizowanymi papugami. Sama nie raz ze swoją papugą spędzałam Sylwestra u znajomych, ponieważ nie chciałam zostawiać jej w ten głośny i niespokojny wieczór samą w domu.

WSPARCIE FARMAKOLOGICZNE

Jeśli Twoja papuga jest bardzo lękliwa, niespokojna i wycofana, warto dołączyć wsparcie farmakologiczne na okres noworoczny. Twój lekarz weterynarii powinien dobrać lek, który możesz podawać w celu wyciszenia papugi.

Pamiętaj jednak, że nie każdy lek będzie dobrze działać na Twoją papugę – dlatego odpowiednio wcześniej trzeba sprawdzić, czy dobrana farmakoterapia sprawdza się u Was i nie wywołuje niepożądanych efektów ubocznych oraz jaka dawka będzie odpowiednia. Na rynku można znaleźć też suplementy, które działają relaksująco na papugę, takie jak:

  • Nekton Relax
  • Vetafarm B-calm
  • herbatki ziołowe z lawendy, rumianku czy melisy
  • UnRuffledRx Parrot Calming Formula: Supplement for Bird Anxiety

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu Sylwester może być spokojniejszym wydarzeniem zarówno dla Ciebie, jak i Twojej papugi. Kluczowe jest zapewnienie bezpiecznego otoczenia, redukcja stresu, wspólna zabawa, która odwróci uwagę papugi, a także spokój i opanowanie z naszej strony. Pamiętaj, że fajerwerki mogą doprowadzić do zawału nie tylko papugi, ale również inne ptaki dziko żyjące czy hodowlane. Wspieraj społeczność w świadomym wyborze atrakcji sylwestrowych: zimne ognie, pokazy świateł i laserów będą bezpieczniejszym wyborem niż wystrzały petard.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Żerdzie dla papug

Papuzia inteligencja

Gdzie kupić papugę?

Poznaj papuzie zachowania

Bezpieczne Święta z papugami

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Władza papug nad własnym życiem

Jak urozmaicić papuzie środowisko?

Żywienie papug, czyli nie tylko ziarno

Jak rozpoznać dobrą hodowlę papug?

Czy papuga to dobre zwierzę na prezent?

10 sposobów jak zapewnić papugom szczęśliwe życie

Dlaczego papugi dziobią? Analiza przyczyn dziobania i agresji u papug

Jak zadbać o dobrostan papugi? Rozmowa z zoopsycholożką i biolożką Adą Włoch (podcast, zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie

Jak zadbać o bezpieczeństwo zwierząt w czasie Świąt i Sylwestra? Rozmowa z lek. weterynarii Renatą Nowicką (podcast, zdjęcia)

Jakie zagrożenia dla zwierząt niosą świąteczne ozdoby i wigilijne potrawy? Jak przygotować zwierzęta domowe na huczne pożegnanie roku? W jubileuszowym, 25. odcinku Pets World Podcast porozmawialiśmy z lek. weterynarii Renatą Nowicką z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich „Animal Patrol”. Przyjemnego słuchania!

czytaj

Które koty żyją najdłużej?

Każdy z nas chciałby cieszyć się szczęśliwym życiem ze swoim kotem. Kiedy witamy nowego, czworonożnego przyjaciela w naszym domu, rzadko kiedy myślimy o nieuchronnej, ale nadal zdecydowanie odległej wizji rozstania.

czytaj

Wesołych Świąt!

Drodzy Miłośnicy Zwierząt! W tym magicznym czasie świąt Bożego Narodzenia dziękujemy Wam za miłość, troskę i zaangażowanie w życie Waszych pupili. To dzięki Wam świat zwierząt jest pełen ciepła, radości i bezinteresownej miłości.

czytaj

Jak opiekować się gryzoniem z chorobą nerek?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że tak małe stworzenia jak chomik czy szczur mogą cierpieć na przewlekłe, zaawansowane schorzenia. Jak opiekować się maluchem, którego nerki nie pracują prawidłowo?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz