Zatrucia lekami przeciwbólowymi u psów i kotów

Dużo leków stosowanych w medycynie ludzkiej i weterynaryjnej zawiera takie same substancje czynne. Niemniej jest spora grupa preparatów, która dla ludzi jest bezpieczna, a u zwierząt może powodować silne zatrucia.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 4 min

ODMIENNE METABOLIZOWANIE LEKÓW

Wielu opiekunów zwierząt zastanawia się, czy leki przeciwbólowe dostępne dla nich w aptece, w awaryjnych sytuacjach można podać pupilom. Trzeba pamiętać o tym, że zwierzęta metabolizują leki odmiennie niż ludzie i dlatego nie każdy lek będzie mógł być u nich zastosowany. Wynika to z tego, że za metabolizm leków odpowiadają inne enzymy, odmienny jest stopień wchłaniania metabolitów oraz sposób ich wydalenia z organizmu.

Niestety powszechność zatruć spowodowana nieumyślnym podaniem leków przeznaczonych dla ludzi lub niedostatecznym zabezpieczeniem ich przed psami i kotami wciąż jest ogromna. Zatrucia Te, w niektórych przypadkach mogą skutkować nawet śmiercią zwierzęcia.

KTÓRE LEKI PODAJEMY NAJCZĘŚCIEJ?

Najczęściej obserwuje się zatrucia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), do których należą: ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, naproksen, diklofenak. W przypadku zatruć lekami przeciwbólowymi nie istnieje swoiste leczenie. Obejmuje ono głównie płynoterapię oraz podanie preparatów hepato – i nefrotoksycznych.

Skutkami zatrucia tymi lekami zazwyczaj są podrażnienia lub owrzodzenia przewodu pokarmowego, jednak w skrajnych przypadkach może dojść do zaburzenia krzepnięcia krwi, a nawet uszkodzenia układu nerwowego. Stopień nasilenia objawów zależy od gatunku zwierzęcia, rodzaju leku oraz ilości przyjętej dawki.

kot u weterynarza

UWAGA NA IBUPROFEN I PARACETAMOL  

Ibuprofen jest powszechnie dostępnym lekiem i bardzo często stosowanym u ludzi. U zwierząt jest przeciwwskazany, ponieważ może powodować owrzodzenia żołądka, biegunkę oraz krwiste wymioty. Ponadto wpływa niekorzystnie na nerki. Przy zbyt wysokiej dawce mogą pojawić się objawy ze strony układu nerwowego. Kwas acetylosalicylowy czasami jest wykorzystywany w weterynarii terapeutycznie, ponieważ silnie hamuje agregację płytek krwi.

Nie należy jednak używać go na własną rękę, ponieważ jego toksyczne działanie z powodu zbyt wysokiej dawki może prowadzić do zahamowania czynności szpiku kostnego lub zapalenia wątroby. W przypadku kotów przebieg zatrucia jest znacznie cięższy w porównaniu do psów. Dlaczego tak się dzieje? U kotów występuje znikoma ilość enzymu, który metabolizuje aspirynę.

Bardzo częstym zatruciem jest również zatrucie paracetamolem, który nie jest zaliczany do NLPZ, gdyż wykazuje znikome działanie przeciwzapalne. Jest to kolejny, niezwykle powszechnie stosowany lek – zarówno u ludzi, jak i u zwierząt, niestety. Koty są na niego szczególnie wrażliwe. Paracetamol jestdla nich wysoce toksyczny. Wysoce wrażliwe są również niektóre rasy psów, m.in. akita.

Bardzo często opiekunowie sięgają również po preparaty zawierające metamizol. Fakt, stosuje się ten lek w weterynarii, ale powinien on być podany wyłącznie na zlecenie lekarza weterynarii. Leku tego nie należy podawać u zwierząt z niewydolnością nerek, wątroby i krążenia.

pies u weterynarza

JAK UNIKNĄĆ ZATRUCIA LEKAMI?

Przede wszystkim nie należy podawać leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Nigdy nie możemy mieć pewności, co do pierwotnej przyczyny bólu oraz czy wszystkie układy narządowe zwierzęcia działają sprawnie.

Nieumiejętne dawkowanie leków może powodować poważne konsekwencje. Najważniejsze z nich to: anemia, owrzodzenia przewodu pokarmowego, niewydolność nerek, uszkodzenie wątroby, a nawet śmierć. Pamiętajmy również o tym, że leki należy przechowywać w miejscach niedostępnych dla zwierząt, aby nie doszło do przypadkowego spożycia.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Zimowe choroby zwierząt

Przeziębienie u kota

Pies, kot oraz żadne inne zwierzę nie jest lekiem na depresję

Obniżenie podatków własnej działalności gospodarczej dzięki posiadaniu psa

Strachodźwięki, czyli nowoczesne metody pracy z psami z fobią dźwiękową

Dlaczego psy nie mają zawałów?

Czy pies może mieć lęk wysokości?

Wybrane dla Ciebie

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz