
Bąbelki mydlane: Cudowna zabawa, ale czy jest szkodliwa dla psów?
Czas czytania: 4 min
JAK POWSTAJĄ BĄBELKI MYDLANE?
Bąbelki mydlane są niczym innym jak cienkimi warstwami mydlanej wody utrzymującymi gaz w ich wnętrzu. Dmuchając lub manipulując nimi poprzez różne przedmioty możemy zmieniać ich kształt. Bańki mydlane dla wielu psów są atrakcyjne. Zwierzęta lubią je obserwować. Niektóre z nich nawet mają wielką frajdę z ich łapania. Jest to wówczas niezwykle wartościową stymulacją umysłową i fizyczną dla zwierzaka. Ruszający się bąbelek budzi w psach instynkt łowiecki. Zwierzaki instynktownie wówczas próbują pochwycić ruszający się obiekt.
Głównym składnikiem baniek mydlanych jest mydło oraz woda. W mydle znajdują się zazwyczaj bardzo łagodne detergenty. Mogą one jednak powodować problemy zdrowotne jeśli zostaną spożyte w większych ilościach. Pojedyncze pochwycenie bąbelków podczas zabawy z naszym milusińskim nie będzie powodowało jednak żadnych komplikacji zdrowotnych.
JAKIE ZAGROŻENIA NIESIE „ZJEDZENIE” WIĘKSZEJ LICZBY MYDLANYCH BĄBELKÓW?
Co jednak stanie się jeśli nasz pies „zjadłby” większą liczbę bąbelków mydlanych? Niektóre rodzaje mydła mogą zawierać składniki chemiczne, które są drażniące dla układu pokarmowego zwierzęcia. Powikłaniami po spożyciu dużej ilości takiej substancji może być biegunka, wymioty lub inne problemy żołądkowe. Niebezpieczne może być również dostanie się mydła do oczu psa. Składniki chemiczne działają drażniąco na oczy. Kolejnym niebezpieczeństwem związanym z bańkami mydlanymi jest ryzyko zadławienia. Duże bańki mydlane mogą się rozerwać i przykleić do nosa lub otworu ustnego psa. To w konsekwencji może spowodować udławienie się zwierzęcia.
Niektóre ze zwierząt mogą być uczulone na składniki chemiczne zawarte w mydle. W przypadku alergii na bańki mydlane może wystąpić świąd, zaczerwienienie skóry, a także pokrzywka. Niektóre psy mogą zacząć się nagle wylizywać lub otrzepywać po kontakcie ze środkami chemicznymi. Powinno nas to od razu zaniepokoić. Po zaobserwowaniu takich symptomów należy niezwłocznie udać się do weterynarza.

ZASADY BEZPIECZNEJ ZABAWY BAŃKAMI MYDLANYMI?
Jeśli chcesz, aby zabawa bańkami mydlanymi z twoim psem była bezpieczna, przestrzegaj kilku zasad. Przede wszystkim wybieraj specyfiki o jak najbardziej naturalnych składach. Unikaj produktów, które zawierają w sobie dużą ilość chemicznych składników. Unikaj również wypuszczania psu zbyt dużych baniek, aby uniknąć przyklejenia się ich do nosa bądź otworu ustnego zwierzęcia.
Niezwykle istotne jest także nadzorowanie zabawy. Nigdy nie zostawiaj psa samego. Upewnij się, że twój zwierzak nie próbuje zjadać dużej liczby baniek mydlanych. Sprawdzaj także czy bańki nie wpadają lub nie przyklejają się zwierzęciu do nosa.
Po zakończonej zabawie należy bardzo dokładnie posprzątać. Umyj wszystkie powierzchnie o które „rozbijały się” bańki. W tych miejscach pozostaje mydlany osad. Jest on niezwykle nieprzyjemny ze względu na to, że się lepi. Jest także niebezpieczny dla zwierzęcia. Pies może chcieć wylizywać te miejsca. Może być to dla niego bardzo szkodliwe.
PODSUMOWANIE
Bąbelki mydlane mogą być wspaniałym źródłem zabawy i radości dla Twojego psa. Pod warunkiem natomiast, że zachowasz ostrożność i użyjesz bezpiecznych produktów. Staraj się unikać produktów zawierających toksyczne składniki chemiczne i zawsze monitoruj swojego psa podczas zabawy. Pamiętaj również, że każdy pies jest inny. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy po zabawie z bąbelkami, skonsultuj się z weterynarzem.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Zatrucia roślinami u psów i kotów
Zatrucia lekami przeciwbólowymi u psów i kotów
Bezpieczna jazda na rowerze z psem – przewodnik
Przegląd najbardziej popularnych dyscyplin kynologicznych w Polsce
Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi
Hobby horsing, czyli jeździectwo na kiju. Dziecięca zabawa czy dyscyplina sportowa?
Wybrane dla Ciebie
Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny
Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.
czytajDlaczego królik mnie atakuje?
Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.
czytajWyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytaj