
Choroba lokomocyjna u psów
Czas czytania: 4 min
Jakie objawy można wtedy zaobserwować? Czy istnieją skuteczne sposoby na radzenie sobie z nią? Dowiesz się tego czytając poniższy artykuł.
CZYM JEST CHOROBA LOKOMOCYJNA?
Choroba lokomocyjna, nazywana także kinetozą, to schorzenie wynikające z nieprawidłowej percepcji bodźców ruchowych przez układ równowagi. Mózg psa podczas poruszania się różnymi środkami transportu, odbiera w tym samym czasie informacje o ruchu i spoczynku. U psów za chorobę lokomocyjną odpowiada narząd przedsionkowy, podobnie jak u ludzi. Głównym mechanizmem, który odpowiada za taki stan jest stymulacja aparatu przedsionkowego obecnym w uchu wewnętrznym. Łączy się on z ośrodkiem wymiotnym, który znajduje się w pniu mózgu. Kiedy układ równowagi nie działa prawidłowo, odbiera on sprzeczne sygnały z narządów zmysłów: oczu i ucha wewnętrznego oraz receptorów kinetycznych.
Choroba lokomocyjna występuje zwykle u młodych zwierząt do drugiego roku życia. Objawy kinetozy wraz z wiekiem mogą ustąpić, lecz niestety nie zawsze tak musi być. Choć spora część psów z niej wyrasta, to u niektórych może pozostać do końca życia. Kinetoza wbrew pozorom nie występuje u psów tak rzadko. Szacuje się, że nawet 20% psów może zmagać się z tą chorobą. Co ciekawe, niektóre rasy są do niej predysponowane, np. beagle, labradory czy buldożki francuskie. Choroba lokomocyjna objawia się najczęściej podczas podróży. Psy, u których ona występuje, są szczególnie wrażliwe na zmiany pozycji ciała i ruch pojazdu. Choroba ta może być przyczyną lęku przed podróżowaniem danym środkiem transportu.

JAK ROZPOZNAĆ CHOROBĘ LOKOMOCYJNĄ U PSA?
Chorobę lokomocyjną charakteryzują objawy związane z pobudzeniem układu nerwowego autonomicznego i przywspółczulnego. Na początku widoczne jest zaniepokojenie i niechęć wsiadania do środka transportu. Następnie występują wymioty, nadmierne ślinienie się i ogólna dezorientacja.
CZY NA PEWNO JEST TO CHOROBA LOKOMOCYJNA?
Mówiąc o chorobie lokomocyjnej, trzeba wspomnieć o innym pojęciu, które w tym przypadku może mieć kluczowe znaczenie. Mowa o lęku przed podróżą. Jest to ogólna odpowiedź psychiczna psa sytuacje stresujące, które są związane z podróżowaniem. Od choroby lokomocyjnej odróżnia go to, że lęk nie musi być związany z ruchem (w przypadku choroby lokomocyjnej zawsze tak jest). Rozwija się zwykle w wyniku niewłaściwie przeprowadzonej socjalizacji w pierwszych miesiącach życia szczenięcia lub gdy zwierzę w wieku 8-10 tygodni doświadczyło silnego strachu podczas podróży danym środkiem transportu.
Dzieje się tak, ponieważ w tym okresie szczenięta są szczególnie wrażliwe na negatywne bodźce. Bodźce te mogą trwale zapisać się w układzie limbicznym, który odpowiada za pamięć. Zaburzenia lękowe różnią się jeszcze od choroby lokomocyjnej objawami. Obok typowych objawów obserwuje się u zwierzęcia zachowania obronne: ucieczka, znieruchomienie, uległość, szukanie kontaktu z opiekunem, agresja defensywna. Przyczyny lęku przed podróżą mogą być różne.

JAK POMÓC PSU Z CHOROBĄ LOKOMOCYJNĄ LUB LĘKIEM PRZED PODRÓŻĄ?
U psów z chorobą lokomocyjną stosuje się leki przeciwwymiotne lub przeciwhistaminowe. W przypadku leków przeciwhistaminowych należy pamiętać, że są one przeciwwskazane u zwierząt z napadami padaczkowymi i chorobami serca. W przypadku lęku przed podróżą również można zastosować leczenie farmakologiczne, ale należy wprowadzić również terapie behawioralną. Każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Czy pies może mieć lęk wysokości?
Bark Air, czyli podniebne, psie podróże
Podróże samochodem – pupil na pokładzie
Podróżowanie z pupilem. Jakie linie wybrać?
Zasady bezpiecznego podróżowania z psem
Dokumenty potrzebne w podróży po Europie
Podróżowanie z psem pociągiem. Co warto wiedzieć?
Latanie z psem? Czemu nie! Kilka słów o podróżowaniu
Podróże małe i duże, czyli jak bezpiecznie podróżować z psem
Wybrane dla Ciebie
Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach
Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.
czytajNosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)
Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!
czytajKoty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania
Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?
czytajWizyta u weterynarza
Wizyta u weterynarza to ważne wydarzenie w życiu każdego psa. Dla wielu czworonogów może to być stresujące przeżycie. Dlatego warto poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie psa do tej wizyty. Poniżej znajdziesz szczegółowy przewodnik, jak zrobić to krok po kroku.
czytaj