
Dlaczego psy nie powinny pić wody z ogólnodostępnych misek?
Czas czytania: 3 min
SPRAGNIONY PIES
Każdy posiadacz pieska wie, że gdy ten poczuje pragnienie, napije się nawet wody z kałuży. Sklepy, restauracje, centra handlowe itp. często wychodzą naprzeciwko potrzebom psiaków i wystawiają miskę z wodą w łatwo dostępnym miejscu. Jednak czy pozwalanie psu na picie z takiej miski jest bezpieczne?

JAK CZĘSTO WYMIENIAMY WODĘ W OGÓLNODOSTĘNYCH MISKACH?
Nie wiemy jak często woda jest wymieniana. Zagadką jest to, czy psy, które piły wodę przed naszym pupilem, były zdrowe. Nie mamy również wiedzy, skąd pochodzi woda oraz czy nie mają do niej dostępu inne, być może chore, zwierzęta. Jest bardzo dużo niewiadomych, za którymi idą liczne zagrożenia. Poznajmy najważniejsze z nich.
JAKIE ZAGROŻENIA MOGĄ KRYĆ SIĘ W WODZIE?
Choroby zakaźne
Publiczne miski z wodą mogą być źródłem infekcji, gdy używa ich wiele różnych psów. Bakterie, wirusy i inne patogeny mogą przenosić się między psami poprzez wspólne korzystanie z miski.
Zatrucia
Istnieje ryzyko zatrucia, jeśli woda w misce została zanieczyszczona przez substancje toksyczne lub inne niebezpieczne materiały.
Zanieczyszczenia
Woda w publicznej misce może być zanieczyszczona różnymi substancjami, takimi jak pestycydy, chemikalia lub substancje organiczne. Może to prowadzić do problemów zdrowotnych u psa.
Choroby pasożytnicze
Miski z wodą mogą stanowić źródło infekcji pasożytniczych, takich jak giardia czy pierwotniaki. Mogą być one przenoszone przez skażoną wodę.

Alergie i reakcje skórne
Woda w misce może zawierać substancje, na które pies może być uczulony. Może to prowadzić do reakcji alergicznych lub problemów skórnych.
PODSUMOWANIE
Aby zmniejszyć ryzyko powyższych zagrożeń, ważne jest, aby właściciele psów regularnie uzupełniali wodę swoim zwierzętom w bezpiecznych miejscach. Ważne jest również utrzymywanie higieny miseczki poprzez jej regularne mycie i dezynfekcję. Dodatkowo warto monitorować psa pod kątem objawów jakiegokolwiek problemu zdrowotnego po spożyciu wody z publicznej miseczki. To ostatnie zdecydowanie może być pomocne w szybkim wykryciu i leczeniu ewentualnych problemów zdrowotnych.
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Choroby odzwierzęce – fakty i mity
Myślenie, które szkodzi. Mity o psach
Jak dieta wpływa na zachowanie psa?
Wzmocnienie odporności u zwierząt?
Czy brzydki oddech u psa może być zagrożeniem dla jego zdrowia?
Bąblowica – groźna choroba, którą możesz zarazić się od swojego psa
Wpływ katastrofy atomowej w Czarnobylu na wybrane gatunki zwierząt
Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj