Guz przysadki u szczurów

Guz przysadki spędza sen z powiek wielu opiekunom szczurów. Jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń tych zwierząt, charakteryzujące się gwałtownym przebiegiem od wystąpienia pierwszych objawów. Wiedza na temat tej choroby jest niezbędna, jeśli mamy w swoim otoczeniu szczurki.
AUTOR: Rita Andruszkiewicz

Czas czytania: 4 min

NA CZYM POLEGA NOWOTWÓR PRZYSADKI?

Przysadka jest małym narządem wydzielającym hormony umiejscowionym w głębi mózgu. Guzy przysadki najczęściej wywodzą się z jej przedniej części i polegają na wzmożonym namnażaniu komórek wytwarzających prolaktynę. W miarę wzrostu guza przysadki wywiera on ucisk na otaczające go mózgowie i zaburza jego pracę.

Objawy można więc podzielić na te spowodowane przez mechaniczny ucisk guza na otaczające go struktury lub wynikające ze zwiększonej produkcji danego hormonu, na przykład prolaktyny. Powiększona przysadka może osiągnąć średnicę nawet 1 centymetra, czyli bardzo dużą w porównaniu z głową szczurka.

W rzadkich przypadkach guz przysadki może spowodować udar krwotoczny, trudny do rozpoznania i leczenia. To schorzenie dotyka zazwyczaj szczurków w starszym wieku, częściej samic, niż samców. Badania wykazały, że wykastrowane samice rzadziej zapadają na tą chorobę.

JAK OBJAWIA SIĘ GUZ PRZYSADKI?

Pierwszym objawem zauważanym przez właścicieli chorych szczurków jest niezgrabność zwierzaka. Szczur z guzem przysadki może mieć problemy z utrzymaniem równowagi i stracić władzę w tylnych kończynach. Chore szczury zazwyczaj nie są w stanie trzymać jedzenia w łapkach, a w późniejszym etapie choroby również przeżuwać i połykać.

Przy nosie i oczach może pojawić się porfiryna, czyli czerwona wydzielina przypominająca wyglądem krew. Występują też problemy z utrzymywaniem temperatury ciała. W przypadku zwiększonego wydzielania prolaktyny, szczurek może odczuwać wzmożone pragnienie, często oddawać mocz i cierpieć na zaniki mięśni. U samiczek niekiedy dochodzi też do wydzielania mleka pomimo braku ciąży.

DIAGNOZA GUZA PRZYSADKI

Po zauważeniu objawów wskazujących na guza przysadki u szczurka, nie możemy zwlekać z udaniem się do lekarza weterynarii. Jeśli zaplanujemy wizytę na za kilka dni, nasz przyjaciel może jej nie doczekać. Diagnoza odbywa się na podstawie objawów, wykluczenia innych schorzeń i zaobserwowanej reakcji na wdrożone leczenie. 

Popularności nabiera również wykrywanie guzów przysadki dzięki USG przezczaszkowemu, które pozwala na dostrzeżenie nieprawidłowości jeszcze przed wystąpieniem objawów. Zdarza się, że objawy guza przysadki są mylone z zapaleniem ucha czy procesami starzenia się zwierzęcia, dlatego diagnozy powinien dokonać lekarz weterynarii specjalizujący się w gryzoniach.

LECZENIE GUZA PRZYSADKI U SZCZURÓW

Do terapii guza przysadki stosuje się preparaty zawierające kabergolinę lub bromokryptynę. Lekarz weterynarii może zadecydować też o przepisaniu szczurkowi sterydu, zwłaszcza na początku leczenia. Istotne mogą okazać się leki przeciwbólowe, bo rozpierający czaszkę guz powoduje cierpienie szczurka.

Bardzo ważne jest kontynuowanie leczenia po ustaniu objawów choroby. Szczur z guzem przysadki będzie musiał przyjmować kabergolinę lub bromokryptynę do końca życia. Zdarza się, że pierwotnie zastosowana terapia nie przynosi efektów i lekarz weterynarii musi skorygować dawkę leków. Prognoza zależy od stanu zwierzaka i reakcji na podjęte leczenie. Dzięki troskliwej opiece szczurek może przeżyć w dobrym zdrowiu nawet kilkanaście miesięcy.

JAK OPIEKOWAĆ SIĘ SZCZUREM Z GUZEM PRZYSADKI?

Opieka nad szczurem z nowotworem przysadki jest zależna od stopnia zaawansowania choroby. Szczurki z zaburzeniami ruchowymi nie powinny mieć dostępu do miejsc, z których mogą spaść. Jeśli nasz przyjaciel ma problemy z samodzielnym jedzeniem, konieczne będzie dokarmianie go specjalną karmą w postaci proszku do rozrobienia z wodą.

Szczurek, który źle się czuje, doceni miękkie kocyki i spokój. W przypadku, kiedy zwierzak ma problemy z utrzymaniem temperatury ciała, powinniśmy dogrzewać go za pomocą termofora lub maty grzewczej. Leki, które szczurek musi codziennie przyjmować, nie są smaczne, ale jest na to sposób. Możemy wymieszać lek z musem dla niemowląt, kaszką lub masłem orzechowym, by jego przyjmowanie nie było dla szczurka przykrym doświadczeniem.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

ABC szczura

Cukrzyca u gryzoni

Jak oswoić szczura?

Szczury domowe. Fakty i mity

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

21 ciekawostek ze świata zwierząt

Opieka nad szczurkiem domowym

Czy kot i szczur to najlepsi przyjaciele?

Wybrane dla Ciebie

Agresja u psów – fakty i mity. Rozmowa z zoopsycholożką i trenerką psów Dominiką Iwanek (podcast, zdjęcia)

W najnowszym odcinku Pets World Podcast porozmawialiśmy na temat zachowań agresywnych u psów. Z materiału dowiesz się między innymi, czym jest psia agresja, jakie są jej przyczyny i jak na nią reagować oraz jak zachować się podczas bójki psów. Na nasze pytania odpowiedziała Dominika Iwanek – certyfikowana zoopsycholożka i trenerka psów, założycielka marki Talks About Dogs. Przyjemnego słuchania!

czytaj

Jak wybrać dobrą hodowlę psów? Poradnik

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na posiadanie psiego domownika. Decyzja o zakupie psa konkretnej rasy to jednak dopiero połowa sukcesu. Równie ważny jest wybór odpowiedniej hodowli.

czytaj

Poznaj papuzie zachowania

Zastanawiasz się jak powinna wyglądać papuzia codzienność? Martwisz się, że Twoja papuga spędza dużo czasu na ramieniu? Czy Twoja papuga potrafi korzystać z zabawek? Tak naprawdę zachowania papug trzymanych w domach nie różnią się od tych zachowań, jakie przejawiają ich dzicy kuzyni na wolności.

czytaj

Żywienie królików

Odpowiednia dieta jest jednym z najważniejszych warunków utrzymania królików w pełni zdrowia. Jak powinniśmy układać zajęczy jadłospis?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz