
Guz przysadki u szczurów
Czas czytania: 4 min
NA CZYM POLEGA NOWOTWÓR PRZYSADKI?
Przysadka jest małym narządem wydzielającym hormony umiejscowionym w głębi mózgu. Guzy przysadki najczęściej wywodzą się z jej przedniej części i polegają na wzmożonym namnażaniu komórek wytwarzających prolaktynę. W miarę wzrostu guza przysadki wywiera on ucisk na otaczające go mózgowie i zaburza jego pracę.
Objawy można więc podzielić na te spowodowane przez mechaniczny ucisk guza na otaczające go struktury lub wynikające ze zwiększonej produkcji danego hormonu, na przykład prolaktyny. Powiększona przysadka może osiągnąć średnicę nawet 1 centymetra, czyli bardzo dużą w porównaniu z głową szczurka.
W rzadkich przypadkach guz przysadki może spowodować udar krwotoczny, trudny do rozpoznania i leczenia. To schorzenie dotyka zazwyczaj szczurków w starszym wieku, częściej samic, niż samców. Badania wykazały, że wykastrowane samice rzadziej zapadają na tą chorobę.
JAK OBJAWIA SIĘ GUZ PRZYSADKI?
Pierwszym objawem zauważanym przez właścicieli chorych szczurków jest niezgrabność zwierzaka. Szczur z guzem przysadki może mieć problemy z utrzymaniem równowagi i stracić władzę w tylnych kończynach. Chore szczury zazwyczaj nie są w stanie trzymać jedzenia w łapkach, a w późniejszym etapie choroby również przeżuwać i połykać.
Przy nosie i oczach może pojawić się porfiryna, czyli czerwona wydzielina przypominająca wyglądem krew. Występują też problemy z utrzymywaniem temperatury ciała. W przypadku zwiększonego wydzielania prolaktyny, szczurek może odczuwać wzmożone pragnienie, często oddawać mocz i cierpieć na zaniki mięśni. U samiczek niekiedy dochodzi też do wydzielania mleka pomimo braku ciąży.
DIAGNOZA GUZA PRZYSADKI
Po zauważeniu objawów wskazujących na guza przysadki u szczurka, nie możemy zwlekać z udaniem się do lekarza weterynarii. Jeśli zaplanujemy wizytę na za kilka dni, nasz przyjaciel może jej nie doczekać. Diagnoza odbywa się na podstawie objawów, wykluczenia innych schorzeń i zaobserwowanej reakcji na wdrożone leczenie.
Popularności nabiera również wykrywanie guzów przysadki dzięki USG przezczaszkowemu, które pozwala na dostrzeżenie nieprawidłowości jeszcze przed wystąpieniem objawów. Zdarza się, że objawy guza przysadki są mylone z zapaleniem ucha czy procesami starzenia się zwierzęcia, dlatego diagnozy powinien dokonać lekarz weterynarii specjalizujący się w gryzoniach.
LECZENIE GUZA PRZYSADKI U SZCZURÓW
Do terapii guza przysadki stosuje się preparaty zawierające kabergolinę lub bromokryptynę. Lekarz weterynarii może zadecydować też o przepisaniu szczurkowi sterydu, zwłaszcza na początku leczenia. Istotne mogą okazać się leki przeciwbólowe, bo rozpierający czaszkę guz powoduje cierpienie szczurka.
Bardzo ważne jest kontynuowanie leczenia po ustaniu objawów choroby. Szczur z guzem przysadki będzie musiał przyjmować kabergolinę lub bromokryptynę do końca życia. Zdarza się, że pierwotnie zastosowana terapia nie przynosi efektów i lekarz weterynarii musi skorygować dawkę leków. Prognoza zależy od stanu zwierzaka i reakcji na podjęte leczenie. Dzięki troskliwej opiece szczurek może przeżyć w dobrym zdrowiu nawet kilkanaście miesięcy.
JAK OPIEKOWAĆ SIĘ SZCZUREM Z GUZEM PRZYSADKI?
Opieka nad szczurem z nowotworem przysadki jest zależna od stopnia zaawansowania choroby. Szczurki z zaburzeniami ruchowymi nie powinny mieć dostępu do miejsc, z których mogą spaść. Jeśli nasz przyjaciel ma problemy z samodzielnym jedzeniem, konieczne będzie dokarmianie go specjalną karmą w postaci proszku do rozrobienia z wodą.
Szczurek, który źle się czuje, doceni miękkie kocyki i spokój. W przypadku, kiedy zwierzak ma problemy z utrzymaniem temperatury ciała, powinniśmy dogrzewać go za pomocą termofora lub maty grzewczej. Leki, które szczurek musi codziennie przyjmować, nie są smaczne, ale jest na to sposób. Możemy wymieszać lek z musem dla niemowląt, kaszką lub masłem orzechowym, by jego przyjmowanie nie było dla szczurka przykrym doświadczeniem.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Zabawki dla szczura. Co wybrać?
21 ciekawostek ze świata zwierząt
Czy kot i szczur to najlepsi przyjaciele?
Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj