Hobby horsing, czyli jeździectwo na kiju. Dziecięca zabawa czy dyscyplina sportowa?
Czas czytania: 5 min
CZYM JEST HOBBY HORSING?
Hobby horsing to dyscyplina, która powstała w Finlandii. Polega na imitowaniu jazdy konnej przy użyciu kija zakończonego pluszową głową konia – tzw. “hobby horse”, czyli konia hobbystycznego. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się to być dziecięcą zabawą w jazdę konną, to wbrew pozorom może stanowić bardzo wymagający trening, który posiada szereg zalet dla zdrowia uprawiającej go osoby. Tego typu aktywność to świetne wsparcie kondycyjne, zręcznościowe i wydolnościowe. Uprawiający tę dyscyplinę trenują więc całe ciało, ponieważ to od ich sprawności zależy, czy uda im się wygrać wyścig lub przeskoczyć przeszkody. W przeciwieństwie do jeździectwa, hobby horsing nie wymaga też kontaktu z prawdziwym koniem. Sprawdzi się zatem w przypadku osób, które boją się dużych zwierząt.
CO TRENOWAĆ NA HOBBY HORSIE?
Hobby horse daje szereg możliwości. Prezentacja stylu, ujeżdżanie, wyścigi czy skoki przez przeszkody to tylko niektóre z dyscyplin, które można wykonywać na hobby horsie. Nie trzeba też od razu mieć świetnej kondycji. Spokojny stęp czy lekkie kłusowanie sprawdzą się równie dobrze, co galop czy cwałowanie ku przeszkodom. Szczególnie na początku przygody z tą dyscypliną. Chociaż obecnie można zakupić różnego rodzaju dodatki i akcesoria do hobby horsingu, tak naprawdę wymaga on jedynie kija i pluszowej głowy konia. Dlatego też możliwości treningowe są praktycznie nieograniczone.
DLACZEGO WARTO TRENOWAĆ HOBBY HORSING?
Czy warto trenować hobby horsing? Zdecydowanie tak! Jest to świetny i tani sposób na trening i dobrą zabawę. Szczególnie dla osób, które interesują się jeździectwem ale z różnych przyczyn nie mają możliwości uprawiać go w tradycyjnej formie. Wśród wielu zalet hobby horsingu warto wymienić kilka, które szczególnie przekładają się na popularność i atrakcyjność tej dyscypliny.
Dostępność
Hobby horsing można uprawiać w zasadzie wszędzie – na sali gimnastycznej, w parku czy ogrodzie. Nie wymaga wynajęcia dostosowanych do tego przestrzeni, a sam sprzęt jest tani i prosty w wykonaniu. W przeciwieństwie do żywego zwierzęcia, konia do hobby horsingu można trzymać w szafie lub garażu i dowolnie z niego korzystać. Nie wymaga też odpowiednio skomponowanej paszy, regularnego czyszczenia kopyt, wypasania lub stosowania nabłyszczającej odżywki do grzywy i ogona. Chociaż kontakt z żywym koniem ma szereg zalet i stanowi cenną lekcję empatii oraz szacunku do zwierząt, hobby horse jest zdecydowanie łatwiejszy w obsłudze, a kontaktu z nim nie muszą nadzorować osoby trzecie.
Cena
Jeździectwo to jeden z droższych sportów, ponieważ wiąże się z utrzymaniem zwierząt oraz wysokiej jakości akcesoriami i odzieżą. Żeby uprawiać hobby horsing wystarczy odrobina energii i atrapa głowy konia na kiju, którą można wykonać samodzielnie – np. z kija od szczotki. Nie są też wymagane specjalne akcesoria czy elementy ubioru, a dodatkowo nie trzeba opłacać trenerów, utrzymania konia i całej stadniny. Możliwość trenowania hobby horsingu w dowolnym miejscu i czasie to dodatkowa korzyść.
Zdrowie
Hobby horsing to doskonały trening cardio całego ciała, który posiada szereg korzyści dla organizmu. Wysoki poziom aktywności fizycznej wiąże się z lepszą koordynacją ruchową. Ponadto wpływa pozytywnie na układ krążenia, zwiększa wydolność organizmu i masę mięśniową, dotlenia organy wewnętrzne. Oprócz tego pomaga utrzymać zdrową wagę, polepsza samopoczucie i dodaje energii. Przeciwwskazania do hobby horsingu są podobne, jak w przypadku większości dyscyplin sportowych – organizm powinien być w ogólnej dobrej kondycji i nie zaleca się treningów w przypadku kontuzji lub problemów ze stawami. W takiej sytuacji można jednak uprawiać “łagodny” hobby horsing, który nie wymaga sprintów czy skakania przez przeszkody.
Zabawa i nawiązywanie więzi
Hobby horsing to również świetna zabawa, która wbrew pozorom sprawdzi się nie tylko dla najmłodszych! Pozwala odnaleźć w sobie wewnętrzne dziecko i dać upust nagromadzonej energii. Wspólne treningi czy wyjazdy z innymi osobami trenującymi “jeździectwo na kiju” to także okazja, by poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach, nawiązać nowe przyjaźnie i aktywnie spędzić czas. Rodzinny hobby horsing to z kolei doskonała alternatywa dla spędzania czasu z dziećmi w domu. Odrobina ruchu nikomu nie zaszkodzi, a wspólne treningi zaowocują lepszymi relacjami i większą bliskością. Chociaż wielu przed tym typem aktywności powstrzymuje strach, że się “wygłupią” nie należy zapominać, że śmiech i dobra zabawa to samo zdrowie – a tego w hobby horsingu jest pod dostatkiem.
Możliwość sprawdzenia się i rywalizacji
Jak każda dyscyplina, również hobby horsing pozwala sprawdzić swoje umiejętności, wykazać się poziomem profesjonalizmu i wziąć udział w rywalizacji z innymi zawodnikami. Dla wielu osób to właśnie ten aspekt jest niezwykle ważny podczas wyboru dyscypliny sportowej. Dlatego warto wiedzieć, że również w naszym kraju odbywają się regularne zawody hobby horsingu! Podobnie jak w konkursach jeździeckich można na nich zaprezentować swoją sprawność, styl i kreatywność, a nawet spektakularne triki czy widowiskowe skoki przez przeszkody.
CZY HOBBY HORSING TO SPORT?
Zdania w tej kwestii są podzielone, ale miłośnicy hobby horsingu zdecydowanie uważają tę aktywność za dyscyplinę sportową. W Finlandii oficjalnie uznano już hobby horsing za sport i można tam brać udział w zawodach inspirowanych jeździectwem. W Polsce wciąż jest to raczej amatorski sport, jednak zdecydowanie posiada potencjał uzyskania kiedyś oficjalnego statusu. Już teraz znaleźć można zawody czy obozy hobby horsingu, które cieszą się coraz większą popularnością wśród dzieci i młodzieży.
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
7 rzeczy, których nie wiedziałaś o koniach
Duma i pasja – hodowla gołębi pocztowych
Jak przygotować się do pierwszej lekcji jazdy konnej?
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj