Ile razy dziennie karmić szczeniaka? Kluczowe zasady i wskazówki

Karmienie szczenięcia może być sporym wyzwaniem. Wielu świeżo upieczonych właścicieli czworonogów ma spory problem z ustaleniem odpowiedniej dawki oraz z wyborem karmy. Jak karmić szczenię, aby było zdrowe i silne.
AUTOR: Natalia Młodnicka

Czas czytania: 4 min

ZNACZENIE DIETY W ROZWOJU SZCZENIAKA

Odpowiednia dieta jest kluczowa dla zdrowego rozwoju szczenięcia. Jedzenie, które podajemy zwierzęciu powinno być odpowiednio zbilansowane oraz dobrane do jego potrzeb. Karmienie młodego organizmu znacznie różni się od karmienia psa dorosłego. Ile razy dziennie należy podawać posiłek szczenięciu? Odpowiedź zależy od kilku czynników. Musimy brać pod uwagę wiek, rozmiar psa, a także poziom jego aktywności.

MLEKO MATKI, CZYLI PIERWSZY POKARM SZCZENIAKA

Pierwszy pokarm jaki przyjmują szczenięta to mleko matki. Około czwartego tygodnia życia mogą przejść już na pokarm stały. Zaczyna się wtedy proces odstawiania, który kończy się około szóstego tygodnia życia. W tym czasie szczenięta powinny zacząć otrzymywać specjalną karmę dla szczeniąt, którą stopniowo wprowadza im się do diety. To ile razy dziennie należy podawać pokarm szczeniakowi zależy od jego wieku. Pieski, które są w okresie od dwóch do czterech miesięcy potrzebują największej ilości energii ze względu na ich szybki wzrost. Zaleca się wówczas karmienie ich cztery razy dziennie. W okresie od czterech do sześciu miesięcy tempo wzrostu zwalnia. Należy wówczas zmniejszyć częstotliwość karmienia do trzech razy dziennie.

czym karmić szczeniaka?

SZCZENIAK PRZECHODZI NA 2 POSIŁKI DZIENNIE

Dwa posiłki dziennie należy wprowadzić psiakowi, który jest w wieku od sześciu do dwunastu miesięcy życia. Rozpiętość w podanych czasookresach związana jest z okresami dorastania szczeniąt. Psy ras miniaturowych, małych i średnich dojrzewają znacznie szybciej. Dojrzewanie ras dużych oraz olbrzymich następuje o wiele później. Pamiętajmy więc o tym, że większe rasy będą wymagały dłuższego karmienia trzy razy dziennie.

Główną zasadą w przypadku karmienia szczenięcia jest regularność. Podawanie posiłków o stałych porach jest najzdrowsze dla psiaka. Powoduje regularność w trawieniu oraz łatwiejszą naukę czystości. Należy również trzymać się odpowiednio dobranej dawki. Nie możemy dopuścić do przekarmienia szczenięcia. Nadwaga w tak młodym wieku może prowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego tak bardzo istotne jest przestrzeganie zalecanych porcji karmy. Istotne jest również zapewnienie psu stałego dostępu do świeżej wody. Psy do trawienia białek pochodzenia zwierzęcego potrzebują wody. Bez niej może dojść do problemów trawiennych.

czym karmić szczeniaka?

SZCZENIAK NIERÓWNY SZCZENIAKOWI

Należy pamiętać o tym, że każde zwierzę jest inne. Bez względu na to czy mamy do czynienia ze szczenięciem czy z dorosłym psem, należy obserwować sytuację. Dobrze dobrany oraz zbilansowany pokarm nie powinien powodować żadnych problemów zdrowotnych. Jeśli natomiast zauważymy u zwierzaka objawy takie jak biegunki, wymioty czy niestrawność – powinniśmy zweryfikować czy pokarm jest odpowiedni. Pies może także być uczulony na któryś ze składników zawartych w karmie. Jeśli zaobserwujemy drapanie się ,wylizywanie lub otrzepywanie u psa – mogą być to objawy alergii pokarmowej. Istotny jest także poziom aktywności pieska. Psy bardzo aktywne potrzebują innej ilości kilokalorii niż pieski ruszające się mniej. Przy doborze diety musimy brać pod uwagę wszystkie czynniki.

PODSUMOWANIE

Regularnie ważmy szczeniaka, aby kontrolować wagę. Bądźmy też w stałym kontakcie z lekarzem weterynarii. Weryfikujmy każde odstępstwo od normy i zgłaszajmy mu wszystko co nas niepokoi. Prawidłowe dobranie pokarmu oraz dawkowania to fundament zdrowia u szczenięcia. Ilość podawanych posiłków należy odpowiednio dobrać do wieku, stanu zdrowia, kondycji i rasy szczenięcia. Dostosowanie diety do jego potrzeb zapewni mu najlepszy start w życiu. Pamiętajmy o tym, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się ze specjalistą. W pierwszej kolejności powinniśmy udać się do lekarza weterynarii. Może przydać nam się również opinia dietetyka zwierzęcego.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak wybrać imię dla psa?

Wyprawka dla szczeniaka

Szczeniak w domu – jak, gdzie i dlaczego?

Szczeniak w domu – jak, gdzie i dlaczego?

Jak wybrać dobra hodowlę psów? Poradnik

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy jak do dzieci?

Mój szczeniak to już duży pies! Jak zmienić jego żywienie?

Które psy żyją najdłużej? Poznaj 6 długowiecznych ras psów

Odkryj suche karmy premium marki Family First Polska (podcast)

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Wybrane dla Ciebie

Chwiejnym krokiem przez świat, czyli o kotach kiwaczkach

Pozornie określenie to brzmi dość sympatycznie, jednak wiąże się z zaburzeniem neurologicznym, jakim jest hipoplazja móżdżku. Co jest przyczyną tego zaburzenia? Czy da się to leczyć? Tego dowiesz się czytając poniższy artykuł.

czytaj

Badania krwi u królików. Czy są konieczne?

Króliki stają się coraz częstszymi bywalcami naszych domów. Czy odpowiedzialny opiekun powinien badać maluchom krew? A jeśli tak, to jak często?

czytaj

Recepta na psią długowieczność od firmy Loyal*

Każdy psi opiekun zmaga się z trudnościami związanymi ze starzeniem ich ukochanego podopiecznego. Co, jeśli moglibyśmy wydłużyć ich życie i znacznie opóźnić nadejście tego smutnego momentu?

czytaj

Na czym polega praca przewodnika psa służbowego w polskiej Policji? Rozmowa z sierżantem sztabowym Przemysławem Kubiakiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy (podcast, zdjęcia)

Tego jeszcze u nas nie było! Mamy dla Was wyjątkowy odcinek Pets World Podcast. Tym razem porozmawialiśmy z sierżantem sztabowym Przemysławem Kubiakiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, który na co dzień pracuje z 4-letnim owczarkiem belgijskim o imieniu „Palnik”.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz