Kot jedynak, czy lepiej wychowywać we dwójkę?

Biorąc zwierzaka pod swój dach często decydujemy się na jednego. Mimo wszystko, zważając na to, jak sporo naszej uwagi on potrzebuje, nachodzi nas w końcu myśl, czy nasz pupil jako jedynak ma się dobrze. Na wszelkie wątpliwości odpowiedź jest naprawdę prosta i dziś ją poznacie.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 4 min

NOWE ZWIERZĘ W DOMU – KOT JEDYNAK

Zacznijmy od tego, że posiadanie jednego kociaka zamiast dwóch, czy trzech jest jak najbardziej w porządku. Zarówno dla nas, jak i dla niego. Koty dobrze radzą sobie same bez dodatkowego towarzystwa z uwagi na swój mocno introwertyczny styl życia.

Pomimo że są uważane za samotników i kanapowców to zapewniam, że nie należy ich tak traktować z uwagi na kwestie behawioralne. Biorąc mruczka pod swój dach wpuściliśmy do domu tak naprawdę… drapieżnika. W związku z tym potrzebuje on stałych zabaw ze swoim właścicielem w celu zaspokojenia instynktów łowieckich. Brak zapewnienia kociakowi tego, co podpowiada mu natura, może doprowadzić do przykrych zachowań na tle behawioralnym, czy nawet depresji.

Kot je z miski karmę Family First.

Każdy właściciel czworonoga powinien rozdysponować swój plan dnia tak, by znaleźć w nim minimum 15 minut na intensywną zabawę ze swoim podopiecznym. Ważne, by “polowanie” było satysfakcjonujące dla kota, czyli nie możemy tego robić od niechcenia. Dodatkowo, musimy wyczuć, kiedy nasz futrzak powinien poczuć, że zdobył swoją ofiarę i tym samym, by mógł rozkoszować się swoim triumfem. A co jeśli powiem Ci, że mając pod opieką drugiego mruczka, nie musisz aż tak przejmować się kwestią charakteru łowieckiego swojego czworonożnego przyjaciela?

DOKOCENIE, CZYLI WPROWADZENIE DRUGIEGO KOTA DO STADA

Niemal każde zwierzę na tym świecie lepiej czuje się w stadzie. To samo dotyczy także naszych udomowionych futrzaków. Istnieje wiele powodów ku temu, by zamiast jednego, posiadać jednak dwa koty. Zacznijmy mimo wszystko od tematu, który już dziś sobie poruszyliśmy, czyli od instynktu łowieckiego.

Koty, które są już ze sobą zapoznane, wspólnie organizują “łowy”, czego nawet możemy nie zauważyć. Podgryzanie siebie nawzajem, czy gonienie się po całym domu, to dokładnie to, czego nasz mały przyjaciel potrzebuje na co dzień. A czego człowiek nawet przy najlepszych zamiarach nie jest w stanie mu dać. Kot jedynak będzie o wiele intensywniej wymagał uwagi swojego właściciela niż ten, który posiada rodzeństwo. Ze względów behawioralnych naprawdę warto pokusić się o drugiego kota. Pamiętajmy mimo wszystko, że posiadanie drugiego kota nie zwalnia nas z obowiązku regularnej zabawy z kotem. Towarzystwo drugiego futrzaka odciąża nas jedynie z poczucia absolutnego obowiązku nieustannej zabawy z pupilem.

ROZŁĄKA KOTA Z WŁAŚCICIELEM

Kolejną sprawą jest jakakolwiek rozłąka. Większość z nas pracuje po 8 godzin dziennie, tym samym opuszczając domowe mury. W tym czasie nasz mruczek często zastanawia się, kiedy jego Pan lub Pani wrócą. W przypadku posiadania dwóch kociaków, potrafią one zająć się sobą i tracą rachubę czasu. Nawet jeśli planujemy weekendowy wyjazd i zapewnimy im opiekę doraźną w postaci odwiedzenia ich przez innego człowieka dwa razy w ciągu dnia, to wciąż nie popadną w depresję. Towarzystwo drugiego futrzaka jest dla nich naprawdę istotne i poprawia im samopoczucie.

Dokacanie nigdy nie bywa łatwym procesem. Często szybko się demotywujemy i zastanawiamy się, czy podjęliśmy dobrą decyzję. Niemniej zapewniam, że pomimo trudnego początku ich finalna przyjaźń jest tego warta.

Dwa koty jedzą z misek

PODSUMOWANIE

Jeśli zastanawiasz się, czy dokocić swoje domowe stado to odpowiedź brzmi – TAK! To najlepszy wybór jakiego możesz dokonać. Pamiętaj jednak, że nie od razu Rzym zbudowano i warto zachować wszelkie zasady odpowiedniego wprowadzania nowego członka rodziny do stada. Nie postępuj pochopnie i entuzjastycznie, zachowaj spokój i rozsądek. Nie pozwól również, by posiadanie drugiego kociaka wiązało się wyłącznie z ekscytacją. Przekalkuluj swój budżet miesięczny, ponieważ nowy zwierzak to dwukrotnie większe wydatki, o czym nie każdy pamięta.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Agresja wewnątrzgatunkowa. Co robić, gdy koty się biją?

Wprowadzenie drugiego kota do domu

Jak do domu z kotem wprowadzić psa?

Kiedy można zabrać kociaka od matki?

Dokocenie. Jak zrobić to dobrze?

Co można robić z kotem w domu?

Czy kota nigdy nie wolno kąpać?

Wybrane dla Ciebie

Aksolotl. Płaz, który wygląda jak jaszczurka

W świecie zwierząt istnieje wiele fascynujących stworzeń, ale niewiele z nich budzi takie zdumienie i zainteresowanie jak aksolotl, czyli ambystoma meksykańska. Ten pochodzący z Meksyku, unikalny płaz stał się obiektem intensywnych badań naukowych, a jego niezwykłe zdolności regeneracyjne
i niepowtarzalny wygląd uczyniły go ulubieńcem w akwariach na całym świecie. Przeczytaj artykuł i sprawdź, dlaczego jeszcze aksolotl jest tak wyjątkowy.

czytaj

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Zapewnienie atrakcji środowiska, gier, zabaw i możliwości żerowania jest niezwykle istotne dla zdrowia i dobrego samopoczucia papug w niewoli. Papugi są istotami o wyjątkowo rozwiniętych zdolnościach intelektualnych. Potrzebują stałej stymulacji psychicznej i fizycznej, aby zachować zdrowie.

czytaj

Centrum Adopcyjne Gryzoni w Szczecinie – rozmowa z Karoliną Zabielską (podcast, zdjęcia)

Myślisz o adoptowaniu koszatniczki, szczura, myszoskoczka lub chomika? Od zawsze chciałaś mieć królika? A może lubisz pomagać i chciałabyś wesprzeć działania miłośników zwierząt? Posłuchaj 12. odcinka Pets World Podcast, w którym na temat działalności Centrum Adopcyjnego Gryzoni w Szczecinie porozmawialiśmy z Karoliną Zabielską.

czytaj

Królik hodowlany czy miniaturka – którego wybrać?

Czytając ten tekst zapewne przygotowujesz się na przyjęcie do domu uszaka. Warto znać wszystkie za i przeciw danym typom królików, zanim podejmie się decyzję. Przedstawiamy porównanie potrzeb poszczególnych rodzajów królików, co pomoże ci wybrać uszaka odpowiedniego dla ciebie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz