Krab pustelnik – małe zwierzę, duże potrzeby

Pustelniki są podrodziną skorupiaków zamieszkującą głównie wybrzeża zachodniego Atlantyku, wysp karaibskich i Indo-Pacyfiku. Wśród wielu gatunków zaliczających się do pustelników, możemy wyróżnić bezkręgowce wodne i lądowe.
AUTOR: Rita Andruszkiewicz

Czas czytania: 5 min

Oba rodzaje są znane z używania opuszczonych muszli do okrycia swojego spiralnie skręconego, miękkiego ciała. Co należy wiedzieć przed zaproszeniem lądowego kraba pustelnika do naszego domu?

IM WIĘKSZE AKWARIUM, TYM LEPSZE

Na przekór nazwie, pustelniki są zwierzętami społecznymi i należy zapewnić im towarzystwo przedstawicieli tego samego gatunku. Akwarium dla dwóch średniej wielkości osobników powinno mieć nie mniej niż 80 litrów. Konieczne będzie zaopatrzenie go w dwa baseny z wodą, głębokie na tyle, by największy krab mógł się w pełni zanurzyć. W zależności od naszych preferencji, baseny mogą być filtrowane tak, jak standardowe akwaria, lub zawierać wodę stojącą.

W przypadku wyboru drugiej opcji konieczna będzie wymiana wody co 2-3 dni. Woda z kranu przed użyciem musi być potraktowana preparatami usuwającymi chlor, by była bezpieczna dla delikatnych organizmów pustelników. Jeden basen powinien zawierać wodę słodką, a drugi słoną. Zasolenie wody uzyskuje się dzięki dodatkowi soli przeznaczonej do akwariów morskich, używając soli kuchennej nie osiągniemy oczekiwanego efektu.

krab pustelnik

ODPOWIEDNIE PODŁOŻE JEST BARDZO WAŻNE

Pustelniki zrzucają pancerz, przebywając pod ziemią. Do prawidłowego przebiegu tego procesu konieczne jest zapewnienie im warstwy wilgotnego podłoża umożliwiającej pełne zakopanie się. Powinniśmy użyć oczyszczonego piasku do piaskownicy wymieszanego z włóknem kokosowym w stosunku 5:1. Niektórzy opiekunowie decydują się na pominięcie dodatku włókna, jednak ułatwia ono utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża.

W celu urozmaicenia jego przestrzeni, możemy zaoferować naszemu zwierzakowi kamienie oraz specjalny piasek-koralowy lub aragonitowy. Jeśli użyjemy ich jako głównego substratu, uniemożliwimy pustelnikowi zdrowe przejście wylinki i zbudowanie norki, dlatego nie powinny one pokrywać dużej powierzchni lokum.

WILGOTNOŚĆ I TEMPERATURA

Odpowiednia temperatura dla pustelnika mieści się w granicach między 24 a 28 stopni Celsjusza. Uzyskuje się ją przez użycie mat grzewczych przyczepionych z tyłu lokum skorupiaka. Maty grzewcze powinny pokrywać część szyby znajdującą się powyżej warstwy piasku i ciągnąć się przez całą długość akwarium. Wilgotność musi mieścić się w przedziale 70 do 85%, by pustelnik zdrowo funkcjonował. Zbyt wysoka może doprowadzić do rozwoju niebezpiecznych bakterii w podłożu. Jeśli za to będzie zbyt niska, pomóc może umieszczenie basenów w okolicy maty grzewczej, co zwiększy parowanie wody.

krab pustelnik w akwarium

JAK URZĄDZIĆ LOKUM PUSTLENIKA?

Pustelniki w naturze potrafią przemierzać 15 kilometrów dziennie i świetnie się wspinają. To aktywne zwierzęta, które potrzebują stymulacji i wielu kryjówek. Do ich akwarium możemy wstawić korzeń akwarystyczny, domki z kokosa, sztuczne rośliny i sznurkowe hamaki. Pustelniki będą też wdzięczne za dysk do biegania, zazwyczaj reklamowany jako produkt dla gryzoni.

Ważne jest utrzymanie stałego rytmu dnia, na który składa się po 12 godzin światła i ciemności. Osiągniemy to dzięki użyciu lamp z regulatorem czasowym. Przez skłonności pustelników do wspinaczki i konieczność utrzymania wysokiej wilgotności, niezbędna jest też pokrywa na akwarium-szklana lub plastikowa.

Musimy również pamiętać o unikalnej cesze pustelników, jaką jest zmiana muszli. Komplikacje związane z tym procesem mogą doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. W każdym momencie nasz krab musi mieć dostęp do przynajmniej pięciu muszli odpowiadających mu wielkością, by zminimalizować to ryzyko. Większość gatunków pustelników preferuje muszle z okrągłym otworem, ale powinniśmy umożliwić im wybór spośród różnych kształtów muszli.

CZY WARTO HODOWAĆ PUSTLENIKI W DOMU?

Nie ulega wątpliwości, że krab pustelnik to zwierzę wymagające od opiekuna specjalistycznej wiedzy oraz poświęcania mu dużo uwagi. Większość z tych skorupiaków mieszkających w domach została odłowiona z natury, bo rozmnażanie ich w niewoli na ogół kończy się niepowodzeniem. Często umierają w ciągu miesiąca od kupna przez szok wywołany zmianą warunków. Jeśli zapewnimy tym zwierzętom dobre życie, niektóre gatunki mogą być naszymi przyjaciółmi nawet przez 40 lat.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Cukrzyca u gryzoni

Jakie żółwie żyją w Polsce?

Żabi król w domowym zaciszu

Aksolotl. Płaz, który wygląda jak jaszczurka

Mała egzotyka w domu. Prosto czy trudno?

5 rzeczy, których nie wiedziałeś o chomikach

Wszystko, co musisz wiedzieć o roślinach owadożernych

Centrum Adopcyjne Gryzoni w Szczecinie – rozmowa z Karoliną Zabielską (podcast, zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie

Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)

Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!

czytaj

Najczęstsze choroby kotów

Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.

czytaj

Bąbelki mydlane: Cudowna zabawa, ale czy jest szkodliwa dla psów?

Mydlane bąbelki to jeden z symboli naszego dzieciństwa. Kojarzą się nam z beztroską i radością. Mając zwierzęta zaczynamy jednak zastanawiać się czy to co nas otacza jest dla nich bezpieczne. Czy bańki mydlane są szkodliwe dla naszych psów?

czytaj

Splay leg – problem wygiętych nóg u młodych ptaków

„Splay leg” nazywamy charakterystyczną deformację nóg u ptaków, królików czy prosiąt. Polega ona na odkształceniu kości i stawów dotkniętej kończyny. Odpowiednio wcześnie zauważona może być wyleczona, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz