Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!
AUTOR: Katarzyna Żeżuła

Czas czytania: 3 min

NIE KAŻDY KRÓLIK JEST „MINIATURKĄ”

Najpopularniejszymi królikami, zamieszkującymi nasze domy, pozostają tak zwane „miniaturki”, czyli zajęczaki, które osiągają maksymalnie wagę mieszczącą się w przedziale półtora do trzech kilogramów. Jeśli trafiają pod nasz dach jako dzieci, rosną powoli, a ich docelowa masa nie różni się zbytnio od tej, z którą trafiły do nas jako kilkumiesięczne bąble.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że króliczy podopieczni mogą przewyższać swoimi rozmiarami koty, a nawet niewielkie psy. Mowa o zajęczakach, które bywają powszechnie kojarzone z hodowlą na mięso, futro i skóry. Warto w tym miejscu podkreślić, że takie „hodowlańce” potrafią być niezwykle związanymi z człowiekiem, oddanymi przyjaciółmi. Najczęściej cechuje je łagodne usposobienie i duża inteligencja. Fantastycznie sprawdzają się jako domowi pupile i towarzysze dzieci (oczywiście pod nadzorem dorosłych).

duży królik

KTÓRE KRÓLIKI OSIĄGAJĄ NAJWIĘKSZE ROZMIARY?

Niekwestionowanym zwycięzcą rankingu jest olbrzym belgijski, który może osiągać wagę od siedmiu do nawet dziesięciu kilogramów. Rasa została wyhodowana w belgijskiej Flandrii (stąd nazwa angielska uszaka – „flanders rabbit”). Uszy belgijskich olbrzymów mogą mieć długość dwudziestu centymetrów, a wśród rodzajów umaszczenia wymienia się szaro-brązowe, czarne, żółte oraz białe. Według wytycznych wzorca rasy, czteromiesięczne maluchy powinny osiągać wagę powyżej trzech i pół kilograma, a półroczne – zbliżać się już do sześciu kilogramów.

Tuż za olbrzymem belgijskim w zestawieniu plasują się baran francuski oraz olbrzym srokacz. Barany pochodzą z Francji. Mają krępą, umięśnioną sylwetkę i zwisające uszy. Wśród przedstawicieli rasy można znaleźć odmiany białe, niebieskie, czarne, srokate, szynszylowate, złotobrązowe oraz hawana. Dorosłe okazy ważą zwykle około sześciu kilogramów.

Srokacze wyhodowano w Anglii, poprzez skrzyżowanie białych olbrzymów belgijskich z lokalnymi rasami o plamiastym umaszczeniu. Występują w odmianie czarno-białej oraz niebiesko-białej. Osiągają wagę pomiędzy pięć a sześć kilogramów.

Do popularnych ras, które osiągają duże rozmiary, zaliczamy też olbrzymy morawskie, olbrzymy niemieckie i szynszyle wielkie.

OPIEKA NAD DUŻYM KRÓLIKIEM

Czy opieka nad króliczym gigantem różni się w znaczącym stopniu od wychowania miniaturki? Nie. Tak samo jak maluchy, ich więksi bracia potrzebują odpowiednio zbilansowanej diety, przestrzeni do swobodnego kicania, uwagi swojego właściciela oraz regularnych wizyt u lekarza weterynarii, specjalizującego się w leczeniu zajęczaków.

Planując przygarnięcie olbrzyma, warto jednak mieć na uwadze kwestie, wynikające z jego niecodziennych rozmiarów. Większe ilości pochłanianego pokarmu generują większe miesięczne koszty utrzymania. Większa ilość oddawanego kału sugeruje częstsze sprzątanie. Wielkość wybiegów musi być dostosowana do długich łapek, spragnionych rozrywki. W razie choroby, ceny wizyt lekarskich mogą okazać się wyższe z uwagi na większą ilość zużywanych leków. Wszystkie drobne niedogodności rekompensuje oczywiście uczucie giganta – równie wielkie jak on sam.

PODSUMOWANIE

Najważniejsze, aby pamiętać o tym, że każdy królik zasługuje na miłość i odpowiedzialną opiekę. Bycie „hodowlańcem” nie definiuje zwierzaka w żaden negatywny sposób. A każdy dumny właściciel króliczego rekordzisty z pewnością docenia możliwość przytulenia dziesięciu kilogramów ukochanego, futrzastego dziecka!

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Domowa apteczka królika

Jak króliki okazują miłość?

Czy królik odczuwa smutek?

Mamo, chcę królika! I co dalej?

Dlaczego warto ważyć królika?

Jak prawidłowo trzymać królika?

6 powodów, dla których króliki tupią

7 rzeczy, których nie wiedziałaś o królikach

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Wybrane dla Ciebie

Ochrona łabędzi i ptaków wodnych w okresie zimowym

Temat pomocy ptakom wodnym powraca każdej zimy. Wraz ze spadkiem temperatur i zamarzaniem zbiorników wodnych, wiele z tych ptaków znajduje się w niekorzystnej sytuacji i potrzebuje ludzkiej opieki. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak odpowiedzialnie pomagać ptakom wodnym podczas zimnych miesięcy.

czytaj

Opieka nad kocim seniorem. Na co warto zwrócić uwagę?

Dużo słyszy się o odpowiedzialnej opiece nad kociętami, które zapraszamy pod swój dach. A na co powinniśmy zwracać uwagę, mieszkając z kocim seniorem?

czytaj

Jak wytłumaczyć dziecku śmierć pupila?

Zapraszając pupila do naszej rodziny, nieuchronnie czeka nas moment, w którym będziemy musieli się z nim pożegnać. Śmierć bliskiego zwierzęcia jest porównywalnie bolesna do utraty ludzkiego przyjaciela. Jak więc ułatwić dziecku zmierzenie się z tym trudnym zadaniem, kiedy sami cierpimy?

czytaj

Jak bezpiecznie podróżować z psem? Rozmowa z Agnieszką Mruk i Małgorzatą Płócieniczak z Amibelle (podcast, zdjęcia)

O czym warto pamiętać przed dłuższą podróżą z psem? Jak zadbać o bezpieczeństwo pupila w samochodzie? Odpowiedzi na te pytania znają Agnieszka Mruk i Małgorzata Płócieniczak z Amibelle, producenta akcesoriów dla psów i kotów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz