
O szczeniakach spod klosza – błędy w socjalizacji
Czas czytania: 5 min
Kojarzycie przysłowie czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał? W przypadku psów jest w pewnym stopniu prawdziwe – szczeniakowi dużo łatwiej przyswoić zasady życia w ludzkim świecie niż dorosłemu psu. Zdarza się nawet, że braki w socjalizacji są niemożliwe do nadrobienia. Dlatego tak ważne jest, żeby umożliwić szczenięciu poznawanie świata w odpowiednich, bezpiecznych warunkach.
CZYM JEST SOCJALIZACJA?
Celem socjalizacji jest zapewnienie psu pozytywnych doświadczeń z różnorodnymi bodźcami, dzięki czemu w przyszłości może reagować na nie w sposób zrównoważony i nieagresywny. Jakie są niezsocjalizowane psy? Lękliwe, nieprzewidywalne, niewysyłające sygnałów uspokajających, niedogadujące się z innymi czworonogami. Raczej każdy wolałby być właścicielem psa, który jest pozbawiony tych cech.
Socjalizacja to nie tylko poznawanie obcych psów, ale też ludzi, różnych miejsc, przestrzeni i sytuacji społecznych. W trakcie socjalizacji warto odwiedzić np. weterynarza (pierwsza wizyta powinna być bezbolesna i adaptacyjna!), centrum handlowe, park, restaurację czy plażę. Najlepiej stopniowo zapoznać szczeniaka ze wszystkimi sytuacjami, z którymi może mieć do czynienia jako dorosły pies. Skorzystaj z komunikacji miejskiej, nawet jeśli na co dzień jeździsz autem – przejazd tramwajem lub autobusem może być świetnym doświadczeniem dla Twojego pupila.
Cały proces socjalizacji rozpocznij od spokojnych miejsc np. w okolicy swojego domu, żeby szczenię nie poczuło się przytłoczone nadmiarem bodźców. Pamiętaj, że w socjalizacji ważne jest, by wszystkie doświadczenia były pozytywne!

KWARANTANNA – WRÓG SOCJALIZACJI
Ścisłe przestrzeganie kwarantanny może skutkować brakami socjalizacyjnymi, ponieważ szczenię podczas izolacji ma ograniczoną liczbę bodźców. Nie poznaje nowych miejsc, nie ma kontaktu z innymi przedstawicielami swojego gatunku i nie może w naturalny sposób eksplorować środowiska. Szczeniak, który wyjdzie spod kwarantannowego klosza jest “upośledzony” w środowisku społecznym.
Dlatego warto zwracać uwagę na jego bezpieczeństwo podczas poszczepiennej obniżonej odporności. Co to oznacza? Nie pozwalajmy na kontakt z obcymi psami, o których stanie zdrowia nic nie wiemy. Niemniej lepiej nie stawiać na całkowitą izolację. Badania pokazują, że szczenięta, które do 14. tygodnia życia nie miały kontaktu z różnorodnymi bodźcami (dźwiękami, ludźmi i innymi psami) częściej zachowują się w sposób lękowy jako dorosłe psy. Artykuł Tiffani Howell i współpracowników (Puppy parties and beyond: the role of early age socialization practices on adult dog behavior, 2015) wyraźnie wskazuje, że brak odpowiedniej socjalizacji w młodym wieku zwiększa ryzyko agresji i odczuwania lęku w dorosłym życiu.
O CZYM PAMIĘTAĆ PODCZAS SOCJALIZACJI?
- Nadmiar bodźców jest tak samo zły, jak ich brak – bombardowanie szczeniaka co chwilę nowymi dla niego rzeczami może sprawić, że pies się wycofa i zacznie reagować lękowo na nieznane sytuacje. Socjalizacja oznacza również naukę radzenia sobie ze stresem, jednak jeśli wrzucimy naszego pupila w warunki, w których nie może sobie poradzić, możemy odnieść efekt odwrotny do zamierzonego.
- Istnieje krytyczny okres dla socjalizacji szczeniąt, który przypada na pierwsze 3 – 4 miesiące życia. Opóźnienie socjalizacji do czasu, aż szczenię otrzyma pełną serię szczepień i zakończy kwarantannę, często prowadzi do problemów behawioralnych. Jak pokazują badania (Critical period in the social development of dogs, 1961), najlepsze rezultaty osiąga się, gdy socjalizacja rozpoczyna się już między 7 a 8 tygodniem życia.
- Duże znaczenie w procesie socjalizacji ma… hodowca. To on pokazuje szczenięciu świat jako pierwszy, dlatego przed zakupem psa należy sprawdzić, jak przebiega socjalizacja w hodowli.
- Bardzo ważna jest kontrola środowiska. Nie pozwalaj na szaloną zabawę z innymi psami, podczas której szczenię jest zatracone w szalonej gonitwie i nie wie, co dzieje się dookoła. Proces socjalizacji nie jest oderwany od procesu szkoleniowego czy wychowawczego – wszystkie te procesy łączą się ze sobą. Polecaną metodą socjalizacji z innymi psami są np. spacery równoległe. Na pewno nie podejmuj interakcji z przypadkowymi czworonogami w parku. Wybierz wcześniej psy, które są zrównoważone i dobrze dogadują się z innymi przedstawicielami swojego gatunku.
PODSUMOWANIE
Socjalizacja to budowanie społecznych podstaw do prawidłowego funkcjonowania psa w naszym świecie. Można powiedzieć, że to taki “poradnik życia”, dzięki któremu nasz pies będzie szczęśliwy. W trakcie socjalizacji zawiązuje się więź między psem a opiekunem – to proces, w którym właściciel jest oparciem dla szczeniaka. W późniejszym okresie życia psa trudne sytuacje, takie jak wizyta u weterynarza, są znacznie łatwiejsze, jeśli szczenię doświadczyło wcześniej badania fizykalnego, zapoznało się z zapachami w klinice weterynaryjnej i odbyło “testową wizytę”. Różnorodność bodźców w okresie socjalizacji minimalizuje ryzyko, że w dorosłym życiu naszego pupila coś go zaskoczy. A nawet jeśli tak się zdarzy, to będzie miał zasoby emocjonalne, żeby sobie z tym poradzić.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Jak dieta wpływa na zachowanie psa?
W jaki sposób pracować z psem lękliwym?
Jak wybrać dobrą hodowlę psów? Poradnik
Jakim sposobem oduczyć psa spania w łóżku?
Humanizacja zwierząt. Tak, ale w granicach rozsądku
Psie bójki. Jak zachować się podczas ataku jednego psa na drugiego?
Obrona zasobów u psów: Zrozumienie i zarządzanie problemem behawioralnym
Wybrane dla Ciebie
Najlepsze sposoby na socjalizację szczeniaka
Socjalizacja szczeniaka jest kluczowym elementem w wychowaniu zdrowego, zrównoważonego i szczęśliwego psa. Proces ten polega na wprowadzeniu młodego zwierzęcia w różnorodne sytuacje. Należy socjalizować z tym wszystkim, co pies może napotkać w swoim życiu. Celem socjalizacji jest nauczenie psa radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami.
czytajJak pracuje pies ratowniczy? (wideo)
Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jakie predyspozycje powinien mieć „kandydat” na psa ratowniczego? I wreszcie, jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Zobacz wideo!
czytajMiędzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Rozmowa z Reginą Zaworską-Kulczyk z OSP Gościeradz (podcast, zdjęcia)
Dziś w Pets World Podcast gościmy Reginę Zaworską-Kulczyk – strażaczkę-ratowniczkę, przewodniczkę psów ratowniczych Loco i Salvo, założycielkę Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gościeradzu. Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Posłuchaj odcinka!
czytajRola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora
Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.
czytaj