Psie bójki. Jak zachować się podczas ataku jednego psa na drugiego?

Posiadanie psa, to nie tylko przywilej ale również wielka odpowiedzialność. Nawet najbardziej spokojny i zrównoważony osobnik, nadal jest psem. Nie należy o tym zapominać, ponieważ w określonej sytuacji, np. zagrożenia mogą się w nim odezwać, te najniższe instynkty i może użyć swoich zębów, zarówno w obronie, jak i w ataku. W owym artykule postaram się podpowiedzieć, co zrobić w sytuacji, w której nasz pies zaatakuje innego lub to on stanie się ofiarą.
AUTOR: Krzysztof Maraś

Czas czytania: 6 min

W myśl zasady „Polak mądry po szkodzie”, wiedzę dotyczącą, odpowiedniego zachowania w sytuacji kryzysowej zdobywamy niestety najczęściej już po fakcie. Dlatego, tak ważnym jest, aby każdy właściciel czworonoga wiedział od początku posiadania pupila, jak należy postąpić w takiej sytuacji. To od naszej reakcji lub jej braku często zależy życie czy zdrowie naszego i nie tylko, pupila.

BÓJKOM PSÓW MOŻESZ ZAPOBIEGAĆ

Większości sytuacji, w których doszło do agresji między psami, można było uniknąć, obserwując zarówno ich zachowanie, mowę ciała jak i otoczenie w którym się znalazły.

Przyjmijmy, że pies który pojawił się na horyzoncie, zachowuje się podejrzanie. Co to znaczy? Zauważymy napięte ciało, zjeżoną sierść, pokazane zęby, postawiony sztywno ogon oraz skradanie się w naszym kierunku. Może też się zdarzyć, że to nasz pies wykazuje oznaki zbytniego negatywnego pobudzenia innym psem. W takiej sytuacji powinniśmy zrobić wszystko, aby nie dopuścić do konfrontacji.

PODCZAS BÓJKI PSÓW ZACHOWAJ ZIMNĄ KREW

Czasami jednak, wystarczy chwila nieuwagi i pies „podbiegacz” pojawi się znikąd. Najważniejsze w tym momencie jest to, abyśmy zachowali zimną krew (wiem, wiem, łatwo powiedzieć) i odpowiednio zareagowali. To właśnie od naszej reakcji i reakcji właściciela drugiego psa, zależy powodzenie całej misji.

Jeśli już jednak dojdzie do konfrontacji w pierwszej kolejności powinniśmy umożliwić psu swobodę ruchów. Napięta smycz z jednej strony podkręca psa, z drugiej strony krępuje mu swobodę ruchu i osłabia jego możliwości obrony.

W JAKI SPOSÓB REAGOWAĆ, GDY DOJDZIE DO KONFRONTACJI?

Bardzo często psy po kilku pierwszych kłapnięciach paszczą, odpuszczają lub to my zdążymy w tym czasie odciągnąć je od siebie. Jeśli jednak nadal, zawzięcie walczą ze sobą, starajmy się rozproszyć uwagę psów i przekierować ją na coś innego.

Możemy próbować stanowczym głosem przywołać naszego psa do siebie. Zaoferować ulubioną piszczącą zabawkę. Jeśli to nie skutkuje, możemy spróbować przestraszyć psy głośnym i niespodziewanym dla nich dźwiękiem (klakson, kij, pręt uderzany o metal lub beton w ich bliskiej odległości). Jeśli i te sposoby nie przyniosą rezultatu i psy nadal się biją, powinniśmy zrobić wszystko, żeby je od siebie odseparować. Możemy to zrobić poprzez narzucenie na tego bardziej agresywnego  koca, plandeki, kurtki czy ręcznika. Możemy wykorzystać deskę, płytę lub coś podobnego.

Wyżej wymienione przedmioty umieszczamy między walczącymi psami, tak aby dać nam chwilę na zapięcie psa na smyczy (jeśli biegał luzem) i oddalenie się od drugiego agresywnego osobnika. Innym sposobem jest włożenie między psy grubego kija lub listewki.

W ten sposób być może uda się nam na chwilę przekierować agresję psa na ten przedmiot lub ograniczyć dzięki niemu możliwość gryzienia.

PSY NADAL WALCZĄ, CO MOŻESZ ZROBIĆ?

W zależności od zawziętości osobników, ich rasy jak i konkretnej sytuacji, zdarza się, że te podstawowe sposoby się nie sprawdzą. A potyczka w mgnieniu oka przerodzi się w walkę „na śmierć i życie”.

W takiej sytuacji starajmy się złapać od góry za obrożę i stanowczo podnieść psa, który jest w tej sytuacji agresorem. Ważne jest, aby psa podnieść a nie nim szarpać. Mogło by to skutkować zwiększeniem ran u psa, który jest gryziony. Jest duża szansa, że bardziej bojowy pies, w momencie utraty „gruntu” połączonej z jednoczesnym „podduszaniem” go na obroży, w końcu rozluźni szczęki i puści. To moment w których zarówno my jak i drugi właściciel psa, powinniśmy jak najszybciej odciągnąć czworonogów od siebie.

Jeśli i ta metoda się nie sprawdzi, warto podnieść psa za tylne łapy. Jednocześnie spróbujmy przy tym obracać jego ciało, rozkładając łapy na boki, aby uniemożliwić ugryzienie nas w momencie gdy szczęki puszczą. Następnie spokojnym krokiem odciągamy go od drugiego psa. Pies podniesiony w taki sposób, tracąc równowagę, powinien puścić przeciwnika. 

CZEGO NIE ROBIĆ W CZASIE BÓJKI PSÓW?

Bardzo ważne jest, abyśmy pod żadnym pozorem nie próbowali rozdzielać psów, wchodząc między nie. Jeszcze gorszym pomysłem będzie próba rozdzielenia psów gołymi rękami. Psy będące w ferworze walki, mogą przypadkowo dotkliwie pogryźć, nawet swojego właściciela.

Dodatkowo pamiętajmy, aby ich nie bić, gdyż będzie to miało odwrotny skutek i jeszcze bardziej rozjuszy walczące czworonogi. W tej sytuacji ważny jest dyskomfort ograniczający swobodę gryzienia psa a nie jego krzywda, która wzmaga agresję. Nawet jeśli nasze reakcje będą odpowiednie, pozostaje jeszcze kwestia drugiego psa i jego właściciela.

WSPÓŁPRACUJ Z WŁAŚCICIELEM DRUGIEGO PSA

Podpowiadajmy mu co robić, dzięki czemu zwiększymy szanse na szybkie zakończenie psiej potyczki. Bywają jednak sytuacje, w których żaden z opisanych wyżej sposobów nie zadziała. Dlaczego tak się dzieje? Sposób ich wykonania nie będzie prawidłowy lub zabraknie nam „zimnej krwi” do podjęcia odpowiedniego działania. W takiej sytuacji, jedynym rozwiązaniem może okazać się użycie gazu pieprzowego. Jest to wydatek rzędu 20-30 zł a może uratować życie i zdrowie, zarówno nam jak i naszemu ukochanemu pupilowi.  

WSKAZÓWKA DLA WŁAŚCICIELI CZWORONOGÓW

Nauka przywoływania psa powinna być obowiązkowa dla każdego właściciela czworonoga. Skuteczne przywoływanie psa może zapobiec wielu groźnym sytuacjom. Psy nie znające tej komendy, nie powinny być puszczane luzem. Nawet jeśli uważane są za łagodne i nieszukające zaczepki.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Jak pracować z psem lękliwym?

Kynofobia, czyli lęk przed psem

Czy psy upodabniają się do swoich właścicieli?

Sygnały stresu – co komunikuje nam nasz pies?

Humanizacja zwierząt. Tak, ale w granicach rozsądku

Agresja wewnątrzgatunkowa. Co robić, gdy koty się biją?

Wybrane dla Ciebie

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz