Przegląd najbardziej popularnych dyscyplin kynologicznych w Polsce

W Polsce sporty kynologiczne rozwijają się coraz prężniej. Stają się coraz bardziej dostępne dla przeciętnego opiekuna psa. Powstaje wiele ośrodków, gdzie profesjonaliści pomagają w treningach. W tym artykule przedstawię najpopularniejsze dyscypliny psich sportów.
AUTOR: Natalia Młodnicka

Czas czytania: 5 min

AGILITY

Jest to najpopularniejszy sport kynologiczny. Agility to dynamiczna i ekscytująca dyscyplina, która polega na pokonywaniu przez psa toru przeszkód podczas wyścigu na czas. Zadania obejmują skoki przez przeszkody, przejście przez tunele, balansowanie na rampach i wiele innych. Zarówno dla psa, jak i dla właściciela, agility to doskonała forma aktywności fizycznej i umysłowej, która buduje zaufanie i współpracę. Sport polecany głównie dla zwinnych oraz szybkich ras psów takich jak border collie. Dyscyplina ta nie nada się dla każdego psa, ponieważ mocno obciąża układ kostno-stawowy.  Uprawianie tego sportu wymaga poprowadzenia przez doświadczonego instruktora agility.

OBEDIENCE

Obedience to dyscyplina, która skupia się na posłuszeństwie psa wobec komend właściciela. Zadania obejmują m.in. chodzenie na luzie, przywoływanie na zawołanie, siedzenie i pozostawanie w miejscu na polecenie. Ta forma treningu jest doskonałą metodą budowania więzi między psem a właścicielem oraz promuje posłuszeństwo i dyscyplinę u psa. Obedience jest dyscypliną dla każdego psa. Nie wymaga od psa utrzymywania wybitnie dobrej formy fizycznej. Liczy się tutaj głównie precyzja wykonywania poleceń, nie szybkość.

dyscypliny kynologiczne

CANICROSS

Canicross to sport, w którym biegacz biegnie wraz z psem, który jest przywiązany do niego za pomocą specjalnego pasa z amortyzatorem. Ta aktywność nie tylko zapewnia psu potrzebną aktywność fizyczną, ale także umożliwia właścicielowi cieszenie się bieganiem w towarzystwie swojego czworonożnego przyjaciela. Canicross to sport, który z powodzeniem można uprawiać bez większego przygotowania. Najbardziej istotne jest tutaj dostosowanie tempa oraz dystansu do możliwości psa.

DOG DANCING

Dogdancing, zwany także freestyle dog dancingiem, to forma tanecznej współpracy między psem a jego właścicielem. Podczas występu zespół wykonuje różnorodne układy taneczne synchronizowane z muzyką. Jest to nie tylko doskonała forma aktywności fizycznej, ale także kreatywna i zabawna rozrywka dla psa i właściciela. Dog dancing czerpie w dużej mierze z treningów obedience. Nie nada się więc dla początkujących.

NOSEWORK

Nosework, zwany także poszukiwaniem zapachów, to dyscyplina, w której pies wykorzystuje swój węch do znalezienia ukrytych zapachów. Zadaniem psa jest namierzenie zapachu i wskazanie jego źródła, co może być wykorzystane w różnych scenariuszach, od rekreacyjnych zawodów po prace ratownicze. Jest to dyscyplina sportowa dla każdego psa. Nie są wymagane tutaj jakieś szczególne umiejętności. Treningi z powodzeniem można rozpocząć w zaciszu domowym, bez żadnego szczególnego przygotowania.

Wystarczy zaopatrzyć się w plastikowe pojemniczki oraz naturalne olejki zapachowe. Najczęściej ćwiczy się na zapachach goździka, pomarańczy oraz cynamonu. Pies ma za zadanie odnaleźć próbkę zapachową, która na początku znajduje się w łatwo dostępnych miejscach. W kolejnych etapach próbka ląduje w miejscach ukrytych lub na wysokościach. Nosework może być więc świetną alternatywą dla psów w wieku senioralnym oraz o ograniczonej sprawności ruchowej. Wystarczy tutaj jedynie sprawny nos.  

dyscypliny kynologiczne

PODSUMOWANIE

W Polsce istnieje wiele innych kynologicznych dyscyplin, które cieszą się popularnością wśród miłośników psów. Niezależnie od wybranej dyscypliny, uczestnictwo w kynologicznych zajęciach nie tylko promuje zdrowie i aktywność fizyczną zarówno dla psa, jak i dla właściciela, ale także umożliwia budowanie silnej więzi i współpracy między nimi. Szeroki wachlarz dyscyplin pozwala na dostosowanie sportu do potrzeb swoich oraz psa. Każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejsza jest tutaj świetna zabawa oraz utrzymywanie zdrowej kondycji fizycznej.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Czym jest canicross?

Na czym polega flyball?

Bezpieczna jazda na rowerze z psem – przewodnik

Smycz automatyczna. Czy słusznie jest krytykowana?

Czy każdy pies może trenować agility? (podcast, zdjęcia)

Zawody dog dancing, czyli jak profesjonalnie tańczyć z psem

Kleszcze, wysokie temperatury i inne, letnie zagrożenia dla psa (podcast, zdjęcia)

Rozmowa z Agnieszką Giemzą i Jagodą Matejczuk z WOOF Flyball Team Wrocław

Psi sportowcy, czyli rasy psów, które sprawdzają się w kynologicznych dyscyplinach

Hobby horsing, czyli jeździectwo na kiju. Dziecięca zabawa czy dyscyplina sportowa?

Wybrane dla Ciebie

Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?

Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?

czytaj

Dogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)

Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.

czytaj

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat

Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz