Przegląd najbardziej popularnych dyscyplin kynologicznych w Polsce

W Polsce sporty kynologiczne rozwijają się coraz prężniej. Stają się coraz bardziej dostępne dla przeciętnego opiekuna psa. Powstaje wiele ośrodków, gdzie profesjonaliści pomagają w treningach. W tym artykule przedstawię najpopularniejsze dyscypliny psich sportów.
AUTOR: Natalia Młodnicka

Czas czytania: 5 min

AGILITY

Jest to najpopularniejszy sport kynologiczny. Agility to dynamiczna i ekscytująca dyscyplina, która polega na pokonywaniu przez psa toru przeszkód podczas wyścigu na czas. Zadania obejmują skoki przez przeszkody, przejście przez tunele, balansowanie na rampach i wiele innych. Zarówno dla psa, jak i dla właściciela, agility to doskonała forma aktywności fizycznej i umysłowej, która buduje zaufanie i współpracę. Sport polecany głównie dla zwinnych oraz szybkich ras psów takich jak border collie. Dyscyplina ta nie nada się dla każdego psa, ponieważ mocno obciąża układ kostno-stawowy.  Uprawianie tego sportu wymaga poprowadzenia przez doświadczonego instruktora agility.

OBEDIENCE

Obedience to dyscyplina, która skupia się na posłuszeństwie psa wobec komend właściciela. Zadania obejmują m.in. chodzenie na luzie, przywoływanie na zawołanie, siedzenie i pozostawanie w miejscu na polecenie. Ta forma treningu jest doskonałą metodą budowania więzi między psem a właścicielem oraz promuje posłuszeństwo i dyscyplinę u psa. Obedience jest dyscypliną dla każdego psa. Nie wymaga od psa utrzymywania wybitnie dobrej formy fizycznej. Liczy się tutaj głównie precyzja wykonywania poleceń, nie szybkość.

dyscypliny kynologiczne

CANICROSS

Canicross to sport, w którym biegacz biegnie wraz z psem, który jest przywiązany do niego za pomocą specjalnego pasa z amortyzatorem. Ta aktywność nie tylko zapewnia psu potrzebną aktywność fizyczną, ale także umożliwia właścicielowi cieszenie się bieganiem w towarzystwie swojego czworonożnego przyjaciela. Canicross to sport, który z powodzeniem można uprawiać bez większego przygotowania. Najbardziej istotne jest tutaj dostosowanie tempa oraz dystansu do możliwości psa.

DOG DANCING

Dogdancing, zwany także freestyle dog dancingiem, to forma tanecznej współpracy między psem a jego właścicielem. Podczas występu zespół wykonuje różnorodne układy taneczne synchronizowane z muzyką. Jest to nie tylko doskonała forma aktywności fizycznej, ale także kreatywna i zabawna rozrywka dla psa i właściciela. Dog dancing czerpie w dużej mierze z treningów obedience. Nie nada się więc dla początkujących.

NOSEWORK

Nosework, zwany także poszukiwaniem zapachów, to dyscyplina, w której pies wykorzystuje swój węch do znalezienia ukrytych zapachów. Zadaniem psa jest namierzenie zapachu i wskazanie jego źródła, co może być wykorzystane w różnych scenariuszach, od rekreacyjnych zawodów po prace ratownicze. Jest to dyscyplina sportowa dla każdego psa. Nie są wymagane tutaj jakieś szczególne umiejętności. Treningi z powodzeniem można rozpocząć w zaciszu domowym, bez żadnego szczególnego przygotowania.

Wystarczy zaopatrzyć się w plastikowe pojemniczki oraz naturalne olejki zapachowe. Najczęściej ćwiczy się na zapachach goździka, pomarańczy oraz cynamonu. Pies ma za zadanie odnaleźć próbkę zapachową, która na początku znajduje się w łatwo dostępnych miejscach. W kolejnych etapach próbka ląduje w miejscach ukrytych lub na wysokościach. Nosework może być więc świetną alternatywą dla psów w wieku senioralnym oraz o ograniczonej sprawności ruchowej. Wystarczy tutaj jedynie sprawny nos.  

dyscypliny kynologiczne

PODSUMOWANIE

W Polsce istnieje wiele innych kynologicznych dyscyplin, które cieszą się popularnością wśród miłośników psów. Niezależnie od wybranej dyscypliny, uczestnictwo w kynologicznych zajęciach nie tylko promuje zdrowie i aktywność fizyczną zarówno dla psa, jak i dla właściciela, ale także umożliwia budowanie silnej więzi i współpracy między nimi. Szeroki wachlarz dyscyplin pozwala na dostosowanie sportu do potrzeb swoich oraz psa. Każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejsza jest tutaj świetna zabawa oraz utrzymywanie zdrowej kondycji fizycznej.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Czym jest canicross?

Na czym polega flyball?

Bezpieczna jazda na rowerze z psem – przewodnik

Smycz automatyczna. Czy słusznie jest krytykowana?

Czy każdy pies może trenować agility? (podcast, zdjęcia)

Zawody dog dancing, czyli jak profesjonalnie tańczyć z psem

Kleszcze, wysokie temperatury i inne, letnie zagrożenia dla psa (podcast, zdjęcia)

Rozmowa z Agnieszką Giemzą i Jagodą Matejczuk z WOOF Flyball Team Wrocław

Psi sportowcy, czyli rasy psów, które sprawdzają się w kynologicznych dyscyplinach

Hobby horsing, czyli jeździectwo na kiju. Dziecięca zabawa czy dyscyplina sportowa?

Wybrane dla Ciebie

Czy istnieje kot dla alergika?

Prawie każdy z nas zna osobę, która narzeka na alergię na koty. Jest to szczególnie dotkliwa i problematyczna przypadłość, biorąc pod uwagę rosnącą liczbę kotów żyjącą w naszym społeczeństwie.

czytaj

Przyjedź do Minikowa k. Bydgoszczy i zobacz najlepsze drużyny flyballowe w Polsce!

W dniach 28-29 września 2024 roku w Minikowie k. Bydgoszczy odbędą się Mistrzostwa Polski we Flyballu, które zgromadzą miłośników psów i kibiców z całej Polski!

czytaj

Znaleźć dom dla weterana, czyli adopcja psów po służbie

Według danych z 2022 roku w polskiej policji służy prawie 900 psów, których działania różnią się w zależności od oddziału, w jakim pracują. Straż pożarna ma w swoich szeregach około 30 psów poszukujących ludzi w gruzach. Inne służby, takie jak ochrona na lotniskach czy straż graniczna zatrudniają kolejne niezliczone liczby odważnych psów.

czytaj

Poznaj tajniki zoofizjoterapii – rozmowa z Patrycją Kondarewicz (podcast, zdjęcia)

Na czym polega praca zoofizjoterapeuty? Jakich metod, narzędzi i technik używa zwierzęcy fizjoterapeuta? Czym jest hirudoterapia? Na jakie urazy
i dolegliwości najczęściej cierpią zwierzęta? Na powyższe pytania odpowiedziała zoofizjoterapeutka i hirudoterapeutka Patrycja Kondarewicz, która była gościem 16. odcinka Pets World Podcast.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz