Samookaleczanie papug

Skubanie piór oraz samookaleczanie się papug to problem, który może być spowodowany różnymi przyczynami, takimi jak stres, nuda, czy problemy zdrowotne.
AUTOR: Ada Włoch

Czas czytania: 5 min

SMUTNY PROBLEM WIELU PAPUG

Choć relacja z opiekunem może mieć wpływ na zachowanie papugi, nie zawsze jest to wina właściciela. Jednak odpowiedzialność opiekuna polega na zidentyfikowaniu potencjalnych przyczyn problemu i podjęciu odpowiednich kroków w celu pomocy papudze.

Właściciel może zadbać o stymulujące środowisko, zróżnicowaną dietę, regularne wizyty u weterynarza oraz zapewnienie odpowiednich zabawek i zajęć, które pomogą zmniejszyć stres oraz nudę u papugi i zapobiec samookaleczaniu się. W przypadku zaobserwowania skubania piór, warto skonsultować się z weterynarzem, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne i uzyskać fachową pomoc.

Zdjęcie 1. Skubanie swoich piór można zaobserwować jedynie w niewoli. W naturze papugi nie przejawiają takich zachowań.

DLACZEGO PTAKI SIĘ SKUBIĄ?

Wyrywanie piór jest częstym problemem występującym u ptaków trzymanych w niewoli. Przyczyn skubania może być naprawdę dużo. Dlatego w pierwszej kolejności, kiedy zobaczymy, że nasza papuga się skubie, musimy ustalić przyczynę. W trakcie diagnozy skubiącej się papugi łatwiej jest po kolei wykluczać niepasujące przyczyny, by dotrzeć do sedna problemu.

Stres: Zmiany w środowisku, takie jak nowa osoba w domu, przeprowadzka, hałas lub konflikty z innymi zwierzętami domowymi, mogą powodować stres u papugi, prowadząc do skubania lub okaleczania się. Niektóre papugi żyją w permanentnym stresie, popadając w nałóg okaleczania się.

Nuda i brak pobudzenia: Papugi są inteligentnymi ptakami, które potrzebują odpowiedniej stymulacji umysłowej i fizycznej. Brak odpowiedniego zajęcia i zabawy może prowadzić do skubania się w celu zapewnienia sobie rozrywki i doznań.

Problemy zdrowotne: Niektóre problemy zdrowotne, takie jak infekcje skórne, alergie, pasożyty skórne, niedobory witamin, wirusy, urazy lub choroby, mogą prowadzić do skubania i okaleczania się papugi.

W pierwszej kolejności, gdy zaobserwujemy skubiącą się papugę, udajemy się do lekarza weterynarii na wszystkie badania kontrolne. Dopiero po wykluczeniu przyczyn chorobowych, podejmujemy terapię z behawiorystą papug.

Samookaleczanie u papug

Zdjęcie 2. W niewoli każdy gatunek może popaść w samookaleczanie. Niestety najczęściej możemy zaobserwować takie zachowania u żako i kakadu. Jednych z najinteligentniejszych papug.

OKALECZANIE CIAŁA I WYRYWANIE PIÓR

Problem zaczyna się od niezauważalnego, nadmiernego czyszczenia piór. Papuga czyści swoje pióra codziennie, więc ten etap często jest dla opiekuna praktycznie niezauważalny. W pierwszej kolejności pojawiają się zniszczone pióra. Papuga obsesyjnie czyści je, doprowadzając do uszkodzeń. W następnym etapie dochodzi do wyrwania mniejszych piór puchowych. Na tym etapie właściciel powinien już zauważyć zmianę w upierzeniu swojej papugi.

W dalszym etapie może dojść do wyrwania większych piór pokrywowych, a także do uszkodzenia ciała. Papuga może próbować okaleczyć swoje ciało, np. gryząc lub drapiąc się, co może prowadzić do powstawania ran, owrzodzeń i infekcji. Często pojawiają się też różnego rodzaju stereotypia, takie jak bujanie się, machanie głową czy uderzanie głową o klatkę. Te obsesyjne, stereotypowe zachowania świadczą już o bardzo poważnym i głębokim problemie, który będzie wymagać interwencji lekarza oraz behawiorysty.

Samookaleczanie u papug

Zdjęcie 3. Niektóre papugi potrafią się poważnie okaleczyć. Uszkodzenie tkanek ciała powoduje uzależniający wyrzut endorfin z mózgu.

CO MOŻEMY ZROBIĆ?

Skubanie i okaleczanie się papug to poważne problemy behawioralne, które wymagają uwagi i natychmiastowej pomocy. W przypadku obserwacji takich zachowań u swojej papugi, należy podjąć działania w celu zidentyfikowania przyczyn i zapewnienia odpowiedniej opieki i wsparcia. Nie zaniedbuj tych problemów, gdyż mogą one prowadzić do poważnych schorzeń i pogorszenia jakości życia Twojej papugi. Problem skubania nie zniknie sam! W pierwszej kolejności skonsultuj się z doświadczonym weterynarzem, który może pomóc zidentyfikować przyczyny skubania.

Zapewnij swojej papudze zróżnicowaną dietę, bogatą w świeże owoce, warzywa, ziarna, zieleninę i odpowiednią ilość białka. Upewnij się, że papuga ma wystarczającą ilość witamin i minerałów, a także dostęp do słońca.

Zidentyfikuj i eliminuj źródła stresu dla papugi. Zapewnij spokojne i bezpieczne środowisko, unikaj nagłych zmian w harmonogramie, stymuluj papugę odpowiednimi zabawkami i zajęciami. Czasem będzie to wymagać kilkumiesięcznej pracy z ptakiem pod okiem behawiorysty.

Samookaleczanie u papug

Zdjęcie 4. Aby wyprowadzić papugę z nałogu skubania, potrzebna jest kilkumiesięczna praca behawioralna, zmiana środowiska, urozmaicenie diety, treningi oraz wsparcie i suplementacja. Im dłużej trwa nałóg skubania, tym mniejsze są szanse na wyjście z niego.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Żerdzie dla papug

Papuzia inteligencja

Gdzie kupić papugę?

Poznaj papuzie zachowania

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Władza papug nad własnym życiem

Jak urozmaicić papuzie środowisko?

Żywienie papug, czyli nie tylko ziarno

Jak rozpoznać dobrą hodowlę papug?

Czy papuga to dobre zwierzę na prezent?

10 sposobów jak zapewnić papugom szczęśliwe życie

Dlaczego papugi dziobią? Analiza przyczyn dziobania i agresji u papug

Jak zadbać o dobrostan papugi? Rozmowa z zoopsycholożką i biolożką Adą Włoch (podcast, zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego koty uwielbiają kartonowe pudełka?

Chyba każdy koci opiekun doświadczył frustrującego momentu, kiedy rozpakowując nową zabawkę dla swojego pupila, zauważył, że cieszy się ona mniejszym zainteresowaniem niż… pudełko, w którym przyszła owa kosztowna zabawka.

czytaj

Królik czy kawia? Poradnik zakupowy

Gryzonie i zajęczaki stają się coraz popularniejszymi domowymi pupilami. Królik czy świnka morska – które zwierzę wybrać? I na jakie zakupy trzeba być gotowym?

czytaj

Jak urządzić idealne miejsce do życia dla królika?

O lokum królika powinniśmy pomyśleć jeszcze przed przygarnięciem nowego domownika. Ważne jest wszystko, od jego umiejscowienia, po wielkość i wyposażenie. W tym artykule dowiesz się, jak zapewnić królikowi komfortowe warunki.

czytaj

Obrona zasobów u psów: Zrozumienie i zarządzanie problemem behawioralnym

Obrona zasobów to coraz częściej spotykany problem behawioralny, który dotyka wielu psów. Występuje, kiedy zwierzę wykazuje agresywne zachowania, aby bronić przedmiotów lub osób, które uważa za swoje. Jak pracować z tym problemem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz