Terapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci

Oprócz radości zwierzęta mogą nam dać jeszcze więcej. Terapia z udziałem zwierząt znana jest jako zooterapia. Przy terapiach obecne są różne zwierzęta, np. przy pomocy psa to kynoterapia, przy pomocy konia - hipoterapia. W tym artykule opowiem, jak wiele korzyści daje nam kontakt ze zwierzętami i jak bardzo terapeutyczne może być samo przebywanie z nimi.
AUTOR: Jacek Irzyk

Czas czytania: 6 min

FIZYCZNE KORZYŚCI ZOOTERAPII

Kontakt ze zwierzętami może poprawić nasze zdrowie. Badania dowodzą, że zabawa z psami, kotami i innymi zwierzętami może prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi, co pozytywnie pływa na serce. Oprócz tego pomaga obniżyć poziom stresu i poprawia ogólny stan zdrowia. Chyba każdy posiadacz zwierzaka może się z tym zgodzić.

Zwierzęta rozumieją o wiele więcej, niż nam się wydaje. Jak widzą, że mamy zły humor, to próbują nas pocieszyć. Dzieci, które regularnie przebywają w towarzystwie zwierząt, często maja lepszą kondycję fizyczną, a także niższe ryzyko otyłości. Poza tym są różne terapie z udziałem zwierząt, które pomagają osobom z problemami fizycznymi, na przykład z niedowładem kończyn.

PSYCHOLOGICZNE KORZYŚCI ZOOTERAPII

Poza poprawą kondycji fizycznej, zwierzaki pomagają w utrzymaniu zdrowia psychicznego. Zabawa lub spacer z pieskiem poprawiają humor. Dzięki badaniom wiemy, że interakcje ze zwierzętami pomagają w depresji, z poczuciem lęku, a także ze stresem. Dzięki nim czujemy wsparcie, akceptację i bezwarunkową miłość. Zwierzaki z natury są dobre i empatyczne, pomagają bezinteresownie. Przebywanie z nimi uczy nas tych szlachetnych cech i uspokaja. 

KLOCKI, KTÓRE POMAGAJĄ W KOMUNIKACJI POMIĘDZY LUDŹMI I PSAMI

Psy niestety nie mówią. Komunikują się z nami w inny sposób. Dają nam różne sygnały, a my uczymy się je odczytywać. Jeżeli psiak jest głodny, będzie za nami chodził i próbował doprowadzić nas do miski. Jeżeli będzie chciał iść na spacer, będzie czekał przy drzwiach lub przyniesie nam smycz. Żeby zrozumieć, o co chodzi zwierzętom, trzeba je obserwować i uczyć się odczytywać sygnały, które nam dają.

Jednak ostatnio coraz częściej psy mają specjalne klocki, po których naciśnięciu wymawiane jest słowo. Zazwyczaj wygląda to w ten sposób, że w pokoju jest rozłożone kilkanaście klocków i kiedy piesek chce nam coś przekazać, podchodzi do nich i naciska dany przycisk. Po naciśnięciu, z głośnika wypowiadane jest słowo, np. spacer. Oczywiście nie jest to takie proste. Najpierw trzeba bardzo dużo czasu spędzić z pieskiem, żeby ten zrozumiał, co dane słowa oznaczają. Jest to ciekawy sposób w jaki można spędzić czas ze swoim pupilem.

ZOOTERAPIA PRZY SPEKTRUM AUTYZMU

Niektóre dzieci nie rozwijają się prawidłowo. Stają się zamknięte w sobie, nie chcą mówić, bawić się, nawiązywać kontaktu wzrokowego a także fizycznego. W takiej sytuacji pomocna może okazać się terapia z udziałem zwierząt. Mogą one pomóc osobie w spektrum, np. zacząć pokazywać swoje emocje, nauczyć jak je okazywać innym. Mogą też nauczyć je zrozumienia potrzeb innych istot. Pokazać im, że zabawa z innymi jest czymś miłym i interesującym. Ogólnie mogą poprawić relacje takiej osoby z innymi.

Dzieciom czasami jest trudno znaleźć przyjaciół. Czworonożny pupil czy gryzoń może stać się prawdziwym przyjacielem. Często też osoby takie mogą mieć niską samoocenę i pewność siebie, a i tutaj pomóc może terapia ze zwierzakiem. Badania wykazują, że długotrwała terapia dzieci ze spektrum autyzmu ze zwierzętami, może bardzo poprawić ich stan i jest skuteczna.

Kynoterapia

TERAPIA Z UDZIAŁEM ZWIERZĄT W SZKOŁACH

Wprowadzenie terapii z udziałem zwierząt do szkół może mieć pozytywny wpływ na rozwijanie umiejętności społecznych u dzieci. Uczyły by się one odpowiedzialności za zwierzęta, współpracy w grupie, a także rozwijania umiejętności komunikacji. Terapia z udziałem zwierząt może być użyteczna, zwłaszcza w przypadku dzieci z trudnościami w nawiązywaniu relacji z innymi.

ZDROWOTNY WPŁYW ZWIERZĄT NA DZIECI

Hipoterapia, czyli terapia z udziałem koni, jest szczególnie skuteczna w przypadku dzieci z różnymi schorzeniami, takimi jak autyzm czy paraplegia. Jazda konno stymuluje mięśnie, poprawia koordynację ruchową oraz rozwija zaufanie do zwierząt i ludzi. Kontakt z końmi może także pomóc w budowaniu więzi społecznych. W przypadku pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym, stwardnieniem rozsianym i innymi zaburzeniami neurologicznymi hipoterapia może pomóc w poprawie kontroli ruchowej.

Kanarki czy papugi, przynoszą do domu dźwięki natury i mogą pomóc dzieciom w rozwoju słuchu i zmysłu rytmu. Opieka nad ptakiem uczy odpowiedzialności i cierpliwości, a także pomaga dzieciom rozwijać zrozumienie potrzeb innych istot.

Akwarium z rybkami może być źródłem nieustannej fascynacji dla dzieci. Obserwowanie kolorowych rybek w spokojnym środowisku akwarium działa uspokajająco i pomaga w radzeniu sobie z nadmiernym stresem. Opieka nad rybkami to także lekcja odpowiedzialności i dbałości o środowisko.

Hipoterapia

PODSUMOWANIE

Zwierzęta mogą mieć terapeutyczny wpływ na dzieci, wspomagając ich rozwój emocjonalny i fizyczny. Każdy gatunek ma swoje unikalne cechy, które mogą korzystnie wpływać na zdrowie i dobrostan dzieci. Kontakt ze zwierzętami może być cenną formą terapii, która przynosi radość i wsparcie w procesie rozwoju dziecka.

Jacek Irzyk – uczeń technikum weterynaryjnego. Zwierzętami i wszystkim co z nimi związane interesuję się od najmłodszych lat. Najbardziej fascynują go psy i węże. Od dziecka ma kontakt z psami. Jego pierwszy dalmatyńczyk nosił imię Pershing, aktualnie właściciel shih-tzu o imieniu Buffy. „Czuję sympatię do wszystkich zwierząt, dlatego chcę zostać weterynarzem”.

Powyższy artykuł pochodzi z 12. wydania papierowego kwartalnika „Pets World”. Cały magazyn możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Czym jest fitoterapia?

Tlenoterapia dla psów

Jak wygląda hipoterapia?

Szamponoterapia u psów

Laseroterapia w weterynarii

Na czym polega kynoterapia?

Zmęczony pies, to szczęśliwy pies

Zastosowanie fizjoterapii w leczeniu psów

Dogoterapia. Czy każdy pies może zostać terapeutą?

Wybrane dla Ciebie

Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?

Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?

czytaj

Dogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)

Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.

czytaj

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat

Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz