Wybieg dla świnki morskiej – jak go zorganizować?
Czas czytania: 3 min
JAK CZĘSTO ORGANIZOWAĆ WYBIEG DLA ŚWINKI MORSKIEJ?
Mimo że świnki morskie nie sprawiają wrażenia bardzo aktywnych, potrzebują one codziennej sporej dawki ruchu. Dlatego najlepiej wypuszczać je z klatki minimum na 2 godziny każdego dnia. Powinny mieć w tym czasie możliwość swobodnego zwiedzania pomieszczenia, które wcześniej trzeba odpowiednio zabezpieczyć.
Świnki morskie powinny spędzać dużo czasu na wybiegu, zwłaszcza jeśli mają do dyspozycji niewielką klatkę. Niestety, wielu opiekunów wybiera najmniejsze możliwe rozmiary lokum (dla dwóch świnek morskich jest to co najmniej 1,2 x 0,6 m). W takim przypadku trzeba pamiętać, że kawie domowe będą potrzebowały jeszcze więcej ruchu niż zalecane minimum.
BEZPIECZNY WYBIEG DLA ŚWINKI MORSKIEJ
Organizując wybieg dla świnki morskiej, warto wziąć pod uwagę odpowiednie zabezpieczenie przestrzeni oraz jej urozmaicenie. Usuń z niej przede wszystkim wszelkie kable (lub umieść je w miejscu niedostępnym dla świnek). Zwierzątka mogą bowiem je przegryźć, co grozi porażeniem prądem. Warto też zabezpieczyć różne zakamarki, z których trudno byłoby wydostać świnkę morską (np. przestrzenie pod szafą czy między meblami). Gryzonie te nie lubią poruszać się po gołej podłodze – na wybiegu powinien więc być rozłożony dywanik lub kocyk.
Podczas organizowania wybiegu dla świnek morskich trzeba pamiętać, że preferują one przemieszczanie się po płaskich powierzchniach. Nie będą więc się wspinać na drabinki czy skakać na różnego rodzaju podwyższenia. Ułatwia to poniekąd zorganizowanie dla nich przestrzeni, nie trzeba się martwić bowiem, że dostaną się na regał czy wskoczą na łóżko.
JAK URZĄDZIĆ WYBIEG DLA ŚWINKI MORSKIEJ?
Niezwykle istotne jest też zapewnienie zwierzakom wielu atrakcyjnych akcesoriów. Dla świnki morskiej interesujący będzie wybieg, w którym rozłożone są liczne kryjówki, np. tunele, mostki, kartony czy drewniane domki. Warto na wybiegu pochować smakowite kąski, np. kawałki warzyw. Można też skorzystać z maty węchowej lub kuli-smakuli, w której ukryte będą przysmaki. Dzięki temu zwierzęta będą miały dodatkowe zajęcie intelektualne.
Nie wszystkie świnki morskie lubią jednak eksplorować przestrzeń podczas wybiegu. Niektóre są nieco bardziej leniwe i niechętnie będą biegać. Nie zmuszaj ich więc do aktywności. Wybieg jest też dobrą okazją do oswajania świnek morskich. Możesz zachęcać je smaczkami np. do przyjścia do Ciebie na kolana lub uczyć prostych sztuczek.
WYBIEG DLA ŚWINKI MORSKIEJ NA DWORZE – CZY TO DOBRY POMYSŁ?
Niektórzy opiekunowie organizują wybiegi dla świnek morskich na dworze. Jest to możliwe, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim, na zewnątrz powinna panować odpowiednia temperatura (ok. 20-25 stopni). Zwierzątka te bardzo łatwo przeziębić, dlatego przed urządzeniem wybiegu na dworze upewnij się, czy trawa jest wystarczająco ciepła i sucha. Trzeba też uważać, żeby nie przegrzać świnek morskich – muszą one mieć stale dostęp do cienia. Lepiej też nie wypuszczać ich na dwór w trakcie upałów.
Wybieg zewnętrzny dla świnek morskich powinien być urządzony z dużą ostrożnością. Upewnij się przede wszystkim, że przestrzeń jest bezpieczna. Możesz wypuszczać gryzonie tylko we własnym ogródku (nie zabieraj ich nigdy w miejsce publiczne!). Wybieg trzeba zabezpieczyć, np. ustawiając kojec.
Dobrym wyborem będzie zagroda wykonana z metalowych prętów i posiadająca osłonę od góry. Jest to konieczne, aby ochronić zwierzęta przed ewentualnymi atakami ptaków. Na wybiegu nie zostawiaj świnek samych – miej je stale na oku.
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Zabawki dla szczura. Co wybrać?
Kot i szczur to najlepsi przyjaciele?
5 rzeczy, których nie wiedziałeś o chomikach
Centrum Adopcyjne Gryzoni w Szczecinie – rozmowa z Karoliną Zabielską (podcast, zdjęcia)
Wybrane dla Ciebie
5 najczęstszych chorób u psów rasy golden retriever
Golden retriever to jedna z najpopularniejszych ras psów na świecie. Są kojarzone jako psy bardzo rodzinne i znane ze swojej przyjaznej natury, inteligencji, zdolności do pracy jako psy terapeutyczne, a nawet jako psy przewodnicy dla osób niewidomych.
czytajCzym różni się królik od gryzonia?
Zwyczajowo mówiąc o gryzoniach mamy na myśli gatunki takie jak myszy, szczury, chomiki, świnki morskie i króliki. Nawet sklepy zoologiczne, oferując produkty dla tych gatunków, często posługują się wspólną kategorią „gryzonie”. Mało kto zdaje sobie sprawę, że podział ten jest błędny z zoologicznego punktu widzenia, a przeświadczenie to jest tak rozpowszechnione, że trudno znaleźć osoby, które zdawałyby sobie z niego sprawę.
czytajGdzie kupić papugę?
Zakup papugi to ważna decyzja, która wymaga starannego rozważenia różnych opcji. Papugi żyją średnio kilkadziesiąt lat, dlatego decydując się na papugę musimy wiedzieć, że nie każda opcja będzie odpowiednia. Istnieje kilka miejsc, gdzie można kupić papugę, a każde z nich ma swoje zalety i wady.
czytajJak pomóc kotu w walce z lękiem i stresem?
Stereotypowo koty to odważne, aktywne drapieżniki. Jednakże nawet najodważniejsi łowcy, czasem zmagają się ze stresem i lękiem. Odbija się to niekorzystnie na zdrowiu i samopoczuciu naszego zwierzęcia, a czasem skutki odczuwają także opiekunowie. Jak więc pomóc naszym czworonożnym przyjaciołom w takich chwilach?
czytaj