Zaburzenia ruchu u świnek morskich

Kawia domowa, znana również jako świnka morska to wyjątkowo uwielbiany gatunek gryzonia. Jest wciąż bardzo popularnym zwierzątkiem domowym, przyjaznym i inteligentnym. Z pozoru wygląda na spokojne zwierzę, ale tak naprawdę drzemie w nim ogromny wulkan energii. Jest to zwierzę wyjątkowo kontaktowe, które potrzebuje interakcji ze swoim opiekunem.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 5 min

Z tego względu ograniczenie aktywności ruchowej u kawii jest powodem do zmartwienia. Jakie mogą być przyczyny zaburzeń ruchu u tych zwierząt?

Przyczyny zaburzeń ruchu

Przyczyny problemów z poruszaniem się u kawii domowej dzieli się na pierwotne oraz wtórne. Niechęć do ruchu najczęściej spowodowana jest chorobami kończyn (przyczyny pierwotne). Do przyczyn wtórnych zalicza się zaburzenia narządów takich jak wątroba, nerki i serce. Problemy lokomotoryczne mogą powodować także zaburzenia metaboliczne, błędy żywieniowe, choroby nowotworowe, choroby ośrodkowego układu nerwowego oraz zatrucia (z powodu nieprawidłowego składu świeżych zielonek).

Zaburzenia związane z chorobami kończyn

Wśród przyczyn pierwotnych wymienia się głównie stany zapalne mięśni, stawów, kości i urazy. Problematyczne mogą być urazy, w wyniku których dochodzi do przerwania ciągłości tkanek. Powstałe rany są jak otwarte drzwi dla patogenów. Częstą przyczyną zakażeń ran jest gronkowiec złocisty oraz paciorkowce.

Częstym schorzeniem u kawii domowych powodującym problemy z poruszaniem się jest pododermatitis.  Jest to zapalenie skóry i tkanki podskórnej w miejscu, w którym skóra styka się z podłożem. Zapalenia stawów objawiają się kulawizną i niechęcią do ruchu. Z kolei zapalenia kości w znacznym stopniu powodują ograniczenie ruchu ze względu na bardzo dużą bolesność. W przypadku starszych kawii należy pamiętać o zapaleniu kostno-stawowym prowadzącym do choroby zwyrodnieniowej stawów. Zmiany te dotyczą często stawu skokowego, ale zmiany w obrębie innych stawów również są możliwe. Pierwsze objawy tej choroby są mało swoiste i mogą zostać przeoczone.

kawia domowa je marchewkę

Zaburzenia niezwiązane bezpośrednio z chorobami kończyn

Są to zaburzenia wtórne, których powodem są inne procesy chorobowe, które toczą się w innych miejscach organizmu. Wśród nich znajdują się zaburzenia metaboliczne, choroby zakaźne, nowotwory, wady genetyczne.

 • Choroby wirusowe

U kawii domowych może wystąpić paraliż, który prowadzi do zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego. Jest to niestety choroba śmiertelna. Na początku choroby kawia traci apetyt i chęci do ruchu. Finalnie pojawiają się drgawki i porażenie wiotkie. Za tą chorobę odpowiedzialny jest prawdopodobnie reowirus lub poliowirus. Objawy porażenia kończyn mogą wystąpić również w przypadku zakażenia cytomegalowirusem.

  • Choroby bakteryjne

  Zakażenia paciorkowcami mogą być przyczyną różnorodnych objawów ze strony nie tylko układu ruchu, ale również układów oddechowego i pokarmowego. W przypadku zaburzeń ruchu na tle zakażenia paciorkowcami u kawii domowej można zaobserwować skręt szyi i głowy, niezborność, niedowłady lub porażenia kończyn. Z kolei gronkowce poza wspominanym już wcześniej pododermatits, mogą być przyczyną zapalenia ucha środkowego, w wyniku którego mogą występować zaburzenia poruszania się.

  • Choroby pasożytnicze

  U świnek morskich może znaleźć się pasażer „na gapę” – Encephalitozoon cuniculi. Pasożyt ten bardzo często kojarzony jest wyłącznie z królikami. U kawii domowej, tak jak i u królików, może być przyczyną zapalenia ośrodkowego układu nerwowego. U zwierzątka można wówczas zaobserwować skręt szyi, objawy przypominające padaczkę oraz niedowłady lub porażenia kończyn. Warto mieć na uwadze tego pasożyta, ponieważ stanowi on również zagrożenie dla ludzi z obniżoną odpornością.

  • Zaburzenia hormonalne

  Na aktywność kawii domowej wpływać mogą problemy z tarczycą i nadnerczami. W przypadku nadczynności tarczycy początkowo u kawii można zaobserwować zwiększenie aktywności ruchowej, które wraz z postępem choroby spada. Zdecydowanie ograniczenie aktywności ruchowej występuje również w przypadku nadczynności nadnerczy. W przypadku niedoczynności tarczycy kawia domowa również może wykazywać mniejsze chęci do poruszania się. Wynika to często przybierania masy przez zwierzątko w przebiegu tego schorzenia.

  kawia domowa

  Podsumowanie

  Przyczyn zaburzeń poruszania się u kawii domowych jest wiele. Nie wszystkie zostały jeszcze w pełni wyjaśnione. Bardzo ważna jest obserwacja zwierzątka podczas jego aktywności. Jej ograniczenie, apatia, czy osowiałość są podstawą do wizyty u lekarza weterynarii i znalezienia przyczyny.

  Literatura

  1. Kulesza J. A. (2016). Zaburzenia ruchu u kawii domowych (świnek morskich). Cz. I. Choroby kończyn. Magazyn Weterynaryjny; 2.
  2. Kulesza J. A. (2016). Zaburzenia ruchu u kawii domowych (świnek morskich). Cz. II. Zaburzenia lokomotoryczne. Magazyn Weterynaryjny; 4.

  To też cię zainteresuje

  Cukrzyca u gryzoni

  ABC świnki morskiej

  21 ciekawostek ze świata zwierząt

  Komunikacja świnek morskich. Co sygnalizują ich dźwięki?

  Świnka morska – co może jej dolegać i jak rozpoznać najczęstsze choroby

  Wybrane dla Ciebie

  Aksolotl. Płaz, który wygląda jak jaszczurka

  W świecie zwierząt istnieje wiele fascynujących stworzeń, ale niewiele z nich budzi takie zdumienie i zainteresowanie jak aksolotl, czyli ambystoma meksykańska. Ten pochodzący z Meksyku, unikalny płaz stał się obiektem intensywnych badań naukowych, a jego niezwykłe zdolności regeneracyjne
  i niepowtarzalny wygląd uczyniły go ulubieńcem w akwariach na całym świecie. Przeczytaj artykuł i sprawdź, dlaczego jeszcze aksolotl jest tak wyjątkowy.

  czytaj

  Jak zapewnić papudze rozrywkę?

  Zapewnienie atrakcji środowiska, gier, zabaw i możliwości żerowania jest niezwykle istotne dla zdrowia i dobrego samopoczucia papug w niewoli. Papugi są istotami o wyjątkowo rozwiniętych zdolnościach intelektualnych. Potrzebują stałej stymulacji psychicznej i fizycznej, aby zachować zdrowie.

  czytaj

  Centrum Adopcyjne Gryzoni w Szczecinie – rozmowa z Karoliną Zabielską (podcast, zdjęcia)

  Myślisz o adoptowaniu koszatniczki, szczura, myszoskoczka lub chomika? Od zawsze chciałaś mieć królika? A może lubisz pomagać i chciałabyś wesprzeć działania miłośników zwierząt? Posłuchaj 12. odcinka Pets World Podcast, w którym na temat działalności Centrum Adopcyjnego Gryzoni w Szczecinie porozmawialiśmy z Karoliną Zabielską.

  czytaj

  Królik hodowlany czy miniaturka – którego wybrać?

  Czytając ten tekst zapewne przygotowujesz się na przyjęcie do domu uszaka. Warto znać wszystkie za i przeciw danym typom królików, zanim podejmie się decyzję. Przedstawiamy porównanie potrzeb poszczególnych rodzajów królików, co pomoże ci wybrać uszaka odpowiedniego dla ciebie.

  czytaj

 1. ZDROWY PUPIL

 2. Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz