Żywienie królików
Czas czytania: 4 min
PO PIERWSZE: SIANO
Siano to główny składnik króliczej diety, którego nie powinniśmy zastępować jakąkolwiek inną karmą czy smakołykami. Co równie istotne, nasz podopieczny musi mieć do niego stały dostęp bez żadnych dłuższych przerw.
Dlaczego jest to tak ważne? Spożywanie siana przez króliki wspomaga motorykę jelit oraz fermentację jelitową, a także minimalizuje ryzyko pojawienia się problemów stomatologicznych. Królicze zęby rosną przez całe życie, więc wymagają ciągłego ścierania. Roztarcie bogatego we włókno siana na drobne cząstki wymaga długiego i intensywnego żucia, dzięki czemu zapobiega przerostom zębów.
Warto w tym miejscu dodać, że niechęć do spożywania siana często stanowi pierwszy objaw problemów stomatologicznych. Jeżeli uszak wybiera miękki pokarm zamiast lubianego dotychczas siana, warto jak najszybciej udać się do z nim do lekarza weterynarii.
CO POZA SIANEM?
Zioła
Suszone i świeże zioła dostarczają niezbędnych składników odżywczych i powinny stanowić stałe uzupełnienie diety. Warto jednak pamiętać, by konkretne rodzaje ziół podawać z odpowiednią częstotliwością, gdyż nie wszystkie nadają się do umieszczenia w codziennym jadłospisie. Na królika o wadze 1,5-3 kg przypadają mniej więcej 2-3 garście ziół na dobę.
Króliczy granulat to istotny element w zapewnieniu zwierzęciu zbilansowanej diety i właściwej kaloryczności posiłków. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru, by nie doprowadzić uszaka do otyłości! Dorosły podopieczny powinien dostawać maksymalnie dwie łyżki stołowe granulatu wysokiej jakości, bez dodatku zbóż.
Warzywa
Warzywa stanowią cenne urozmaicenie diety. Pamiętajmy, by wprowadzać je dopiero po piątym miesiącu życia malucha! Królik powinien dostawać warzywa surowe, umyte i osuszone z nadmiaru wody, najlepiej kilka razy w tygodniu. Obserwujmy indywidualne reakcje zwierzaka, by sprawdzić, czy dobrze reaguje na dany rodzaj warzyw. Jeśli pojawi się miękki kał, biegunka czy wzdęcia, należy zrezygnować z produktu, który spowodował objawy.
Owoce
Owoce z uwagi na dużą zawartość cukru stanowią w króliczej diecie wyłącznie przysmak. Smakowite kawałki bananów, truskawek czy malin nie powinny być podawane częściej niż raz w tygodniu, w bardzo małych ilościach.
Dodatki
Czym jeszcze możemy rozpieszczać królicze podniebienie? Zdrowe przekąski stanowią płatki kwiatów oraz gałązki lub kora drzew, takich jak grusza, jabłoń czy leszczyna. Podawanie pół łyżeczki surowych ziarenek siemienia lnianego co drugi dzień wspomaga perystaltykę przewodu pokarmowego, dlatego jest zalecane w okresie wzmożonego linienia.
PRODUKTY ZAKAZANE
Ludzkie przysmaki
Zasada jest prosta: nie dzielimy się z królikiem zawartością talerza. Podawanie uszakom produktów takich jak czekolada, ciastka, mięso, chleb i inne rodzaje pieczywa, słone przekąski czy nabiał jest surowo zakazane i grozi śmiertelnym zatruciem.
Szkodliwe łakocie
Niestety, nie wszystkie smakołyki dostępne w sklepach zoologicznych są odpowiednie dla naszych podopiecznych. Króliki nie powinny spożywać cukrowych dropsów i kolb, wapienek ani zbożowych mieszanek. Pamiętajmy, że zwierzak nie poinformuje nas o szkodliwości danego produktu, a często groźne dla jego zdrowia frykasy będą mu smakować. To do odpowiedzialnego właściciela należy decyzja o tym, jak będzie wyglądać dieta jego pupila.
PODSUMOWANIE
Niezbędny, główny element menu zdrowego królika stanowi siano. Jest sycące, ma niską kaloryczność, pozwala na prawidłowe ścieranie zębów i wspomaga pracę jelit. Wartościowe uzupełnienie diety zapewniają świeże oraz suszone zioła, a także granulat wysokiej jakości i warzywa. Jako dodatkowe przysmaki podopiecznego możemy traktować owoce i gałązki. Pilnowanie właściwego jadłospisu pomoże nam zapewnić uszakowi długie, szczęśliwe życie.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Jak prawidłowo trzymać królika?
Królik domowy nie taki bezproblemowy
7 rzeczy, których nie wiedziałeś o królikach
Poznaj 6 powodów, dla których króliki tupią
Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?
Poznaj historię Lili, czyli najstarszego królika w Polsce (podcast, zdjęcia)
Królicza mowa ciała, czyli jak interpretować zachowanie uszatego przyjaciela
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj