Żywienie królików

Odpowiednia dieta jest jednym z najważniejszych warunków utrzymania królików w pełni zdrowia. Jak powinniśmy układać zajęczy jadłospis?
AUTOR: Katarzyna Żeżuła

Czas czytania: 4 min

PO PIERWSZE: SIANO

Siano to główny składnik króliczej diety, którego nie powinniśmy zastępować jakąkolwiek inną karmą czy smakołykami. Co równie istotne, nasz podopieczny musi mieć do niego stały dostęp bez żadnych dłuższych przerw.

Dlaczego jest to tak ważne? Spożywanie siana przez króliki wspomaga motorykę jelit oraz fermentację jelitową, a także minimalizuje ryzyko pojawienia się problemów stomatologicznych. Królicze zęby rosną przez całe życie, więc wymagają ciągłego ścierania. Roztarcie bogatego we włókno siana na drobne cząstki wymaga długiego i intensywnego żucia, dzięki czemu zapobiega przerostom zębów.

Warto w tym miejscu dodać, że niechęć do spożywania siana często stanowi pierwszy objaw problemów stomatologicznych. Jeżeli uszak wybiera miękki pokarm zamiast lubianego dotychczas siana, warto jak najszybciej udać się do z nim do lekarza weterynarii.

żywienie królika

CO POZA SIANEM?

Zioła

Suszone i świeże zioła dostarczają niezbędnych składników odżywczych i powinny stanowić stałe uzupełnienie diety. Warto jednak pamiętać, by konkretne rodzaje ziół podawać z odpowiednią częstotliwością, gdyż nie wszystkie nadają się do umieszczenia w codziennym jadłospisie. Na królika o wadze 1,5-3 kg przypadają mniej więcej 2-3 garście ziół na dobę.

Komercyjna karma

Króliczy granulat to istotny element w zapewnieniu zwierzęciu zbilansowanej diety i właściwej kaloryczności posiłków. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru, by nie doprowadzić uszaka do otyłości! Dorosły podopieczny powinien dostawać maksymalnie dwie łyżki stołowe granulatu wysokiej jakości, bez dodatku zbóż.

Warzywa

Warzywa stanowią cenne urozmaicenie diety. Pamiętajmy, by wprowadzać je dopiero po piątym miesiącu życia malucha! Królik powinien dostawać warzywa surowe, umyte i osuszone z nadmiaru wody, najlepiej kilka razy w tygodniu. Obserwujmy indywidualne reakcje zwierzaka, by sprawdzić, czy dobrze reaguje na dany rodzaj warzyw. Jeśli pojawi się miękki kał, biegunka czy wzdęcia, należy zrezygnować z produktu, który spowodował objawy.

żywienie królika

Owoce

Owoce z uwagi na dużą zawartość cukru stanowią w króliczej diecie wyłącznie przysmak. Smakowite kawałki bananów, truskawek czy malin nie powinny być podawane częściej niż raz w tygodniu, w bardzo małych ilościach.

Dodatki

Czym jeszcze możemy rozpieszczać królicze podniebienie? Zdrowe przekąski stanowią płatki kwiatów oraz gałązki lub kora drzew, takich jak grusza, jabłoń czy leszczyna. Podawanie pół łyżeczki surowych ziarenek siemienia lnianego co drugi dzień wspomaga perystaltykę przewodu pokarmowego, dlatego jest zalecane w okresie wzmożonego linienia.

PRODUKTY ZAKAZANE

Ludzkie przysmaki

Zasada jest prosta: nie dzielimy się z królikiem zawartością talerza. Podawanie uszakom produktów takich jak czekolada, ciastka, mięso, chleb i inne rodzaje pieczywa, słone przekąski czy nabiał jest surowo zakazane i grozi śmiertelnym zatruciem.

Szkodliwe łakocie

Niestety, nie wszystkie smakołyki dostępne w sklepach zoologicznych są odpowiednie dla naszych podopiecznych. Króliki nie powinny spożywać cukrowych dropsów i kolb, wapienek ani zbożowych mieszanek. Pamiętajmy, że zwierzak nie poinformuje nas o szkodliwości danego produktu, a często groźne dla jego zdrowia frykasy będą mu smakować. To do odpowiedzialnego właściciela należy decyzja o tym, jak będzie wyglądać dieta jego pupila.

PODSUMOWANIE

Niezbędny, główny element menu zdrowego królika stanowi siano. Jest sycące, ma niską kaloryczność, pozwala na prawidłowe ścieranie zębów i wspomaga pracę jelit. Wartościowe uzupełnienie diety zapewniają świeże oraz suszone zioła, a także granulat wysokiej jakości i warzywa. Jako dodatkowe przysmaki podopiecznego możemy traktować owoce i gałązki. Pilnowanie właściwego jadłospisu pomoże nam zapewnić uszakowi długie, szczęśliwe życie.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak króliki okazują miłość?

Pomocy! Królik mnie gryzie

Czy królik odczuwa smutek?

Dlaczego mój królik ma katar?

Jak prawidłowo trzymać królika?

Królik domowy nie taki bezproblemowy

7 rzeczy, których nie wiedziałeś o królikach

Poznaj 6 powodów, dla których króliki tupią

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Poznaj historię Lili, czyli najstarszego królika w Polsce (podcast, zdjęcia)

Królicza mowa ciała, czyli jak interpretować zachowanie uszatego przyjaciela

Wybrane dla Ciebie

Guz przysadki u szczurów

Guz przysadki spędza sen z powiek wielu opiekunom szczurów. Jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń tych zwierząt, charakteryzujące się gwałtownym przebiegiem od wystąpienia pierwszych objawów. Wiedza na temat tej choroby jest niezbędna, jeśli mamy w swoim otoczeniu szczurki.

czytaj

Agresja u psów – fakty i mity. Rozmowa z zoopsycholożką i trenerką psów Dominiką Iwanek (podcast, zdjęcia)

W najnowszym odcinku Pets World Podcast porozmawialiśmy na temat zachowań agresywnych u psów. Z materiału dowiesz się między innymi, czym jest psia agresja, jakie są jej przyczyny i jak na nią reagować oraz jak zachować się podczas bójki psów. Na nasze pytania odpowiedziała Dominika Iwanek – certyfikowana zoopsycholożka i trenerka psów, założycielka marki Talks About Dogs. Przyjemnego słuchania!

czytaj

Jak wybrać dobrą hodowlę psów? Poradnik

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na posiadanie psiego domownika. Decyzja o zakupie psa konkretnej rasy to jednak dopiero połowa sukcesu. Równie ważny jest wybór odpowiedniej hodowli.

czytaj

Poznaj papuzie zachowania

Zastanawiasz się jak powinna wyglądać papuzia codzienność? Martwisz się, że Twoja papuga spędza dużo czasu na ramieniu? Czy Twoja papuga potrafi korzystać z zabawek? Tak naprawdę zachowania papug trzymanych w domach nie różnią się od tych zachowań, jakie przejawiają ich dzicy kuzyni na wolności.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz