10 najgroźniejszych zwierząt świata

Chyba każdy z nas odczuł kiedyś strach. Każdy miał też do czynienia z czymś co wywołało u niego poczucie zagrożenia. Ale czy zdarzyło wam się stanąć oko w oko ze zwierzęciem tak groźnym, że martwiliście się o własne życie i zdrowie?
AUTOR: Jacek Irzyk

Czas czytania: 8 min

Czas poznać najważniejsze z nich. W tym artykule przedstawię 10 najgroźniejszych zwierząt na świecie. Tworząc ranking, sugerowałem się takimi kryteriami, jak roczna liczba ofiar, siła jadu, spryt oraz umiejętność współpracy w grupie.

KROKODYL

Nasze zestawienie otwierają krokodyle, które rocznie zabijają około tysiąca osób. Są bardzo terytorialne. Spacerując, można przypadkiem wejść na ich teren i tym samym narazić się na ich atak. Często polują przy brzegach rzek, gdzie ludzie wypoczywają, czy zaopatrują się w wodę. Bardzo dobrze się maskują, ciężko je zauważyć. Pomimo swoich rozmiarów, w wodzie są niesamowicie szybkie. Najbardziej zabójcze są ich szczęki. Krokodyl potrafi ugryźć z siłą równą 1,1 tony/cm2. Dla porównania siła nacisku ludzkiej szczęki wynosi 60 kg.

REKIN

Pomimo tego, że rekiny rocznie zabijają „tylko” około 10 osób, to są wyjątkowo groźne. Są lepiej przystosowane do ataku. W wodzie mają też ogromną przewagę nad ludźmi. Jeżeli rekin zdecydowałby się zapolować na człowieka, to ten byłby praktycznie bez szans. Rekiny są niesamowicie szybkie, mają mocne szczęki, uzbrojone w bardzo liczne i ostre zęby. Napotykając w wodzie rekina, nie należy od niego uciekać, żeby ten nie uznał nas za potencjalne pożywienie. Na szczęście ataki rekinów na ludzi są bardzo rzadkie.

żarłacz ludojad

NIEDŹWIEDŹ

Miejsce ósme należy do niedźwiedzi, które są bardzo niebezpieczne ze względu na swoje wielkie rozmiary, potężne łapy, ostre pazury. Nie traktują one jednak ludzi jako potencjalnych ofiar. Osobniki przyzwyczajone do obecności człowieka mogą zbliżać się celowo, żeby zdobyć pożywienie. Tak jak w przypadku rekinów, w takich sytuacjach nie należy uciekać. Zdecydowana większość ataków jest reakcją defensywną.

Za najbardziej groźne niedźwiedzie uznaje się grizzly i niedźwiedzie polarne. Dlaczego?Ze względu na bardzo trudny klimat, w którym żyją oraz trudność w zdobywaniu pożywienia. Niedźwiedź polarny jako jedyny, widząc człowieka, może na niego zapolować, nie chcąc stracić okazji na potencjalne pożywienie.  

skorpion

SKORPION

Skorpiony pomimo swoich małych rozmiarów mogą być bardzo groźne. Nie wszystkie mają jad mogący zagrozić życiu człowieka, ale są gatunki, których ukąszenie nie zostawia dużych szans na przeżycie. Przykładem takiego skropiona może być Leiurus quinquestriatus występujący w Afryce.

Większość skorpionów dysponuje jadem neurotoksycznym, czyli takim, który atakuje układ nerwowy, niszcząc neuroprzekaźniki. Jad rozprzestrzenia się bardzo szybko. Często konieczne jest podanie surowicy. Zdarza się, że nawet po paru miesiącach od ugryzienia, miejsce w które został wstrzyknięty jad, bardzo boli. Warto zapamiętać, że im większe szczypce ma skorpion a cieńszy ogon, tym mniej jest jadowity, i w drugą stronę. Im mniejsze szczypce, a większy ogon tym skorpion jest groźniejszy. Około 2-3 tysięcy ludzi rocznie ginie przez te małe pajęczaki.

SŁOŃ AFRYKAŃSKI

Miejsce szóste zajmuje słoń afrykański. Rocznie zabijają nawet kilkaset osób, zadeptując je, taranując, rzucając… Choć wiele osób postrzega te olbrzymie ssaki jako spokojne i pokojowo nastawione, warto zrozumieć, dlaczego słoń może stanowić potencjalne zagrożenie. Słoń afrykański jest największym lądowym ssakiem na Ziemi. Dorosły samiec może ważyć nawet do 6 ton, a samica do 4 ton. Ich ogromne ciała są zbudowane z solidnych kości i mięśni, co czyni je zdolnymi do zadawania ogromnych obrażeń, nawet przypadkowo. Do najczęstszych ataków dochodzi na tle obrony terytorium lub troski o małe słoniątka.

słoń afrykański

HIPOPOTAM

Jego potężna budowa ciała, agresywne zachowanie i niezwykła siła sprawiają, że może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Hipopotam posiada olbrzymie szczęki wyposażone w ostre kły i zęby. Mogą one bez trudu rozciąć ciało człowieka. Ataki hipopotamów, podobnie jak słoni, często są wywoływane przez poczucie zagrożenia lub chęć ochrony terytorium. Nawet niewinne zakłócenie spokoju hipopotama może go sprowokować do agresywnego zachowania.

Mimo że hipopotamy wydają się być niezgrabne na lądzie, są szybkimi i zwinnymi pływakami. W wodzie potrafią poruszać się zaskakująco, co sprawia, że ​​nie można ich lekceważyć. Atakują, gryzą i depczą oraz utrzymują przeciwnika pod wodą, dopóki nie utonie. Podobnie jak słonie, hipopotamy są odpowiedzialne za kilkaset, do 500 zgonów rocznie.

MUCHA TSE-TSE

Na czwartym miejscu podium plasują się muchy tse-tse. Są one nosicielami choroby zakaźnej, zwanej śpiączką afrykańską, która nieleczona prowadzi do śmierci. Każdego roku umiera na nią około 10 tysięcy osób. Powodują większe zniszczenie niż niedźwiedzie, pomimo tego, że jesteśmy w stanie zabić je jednym ruchem. Muchy są jednak szybkie – zarówno w przemieszczaniu, jak i w rozmnażaniu. Ponadto są bardzo liczne i trudno jest nad nimi zapanować, zwłaszcza w krajach słabo rozwiniętych.

TAJPAN

Tajpan jest przykładem węża, który ma bardzo silny jad, jeśli nie najbardziej zabójczy spośród wszystkich węży. Jest to kwestia sporna. Niektóre źródła podają tajpana za najbardziej jadowitego węża, a inne czarną mambę. W każdym razie tajpan jest bardzo wysoko na tej liście. Jady węży różnią się od siebie, mogą być neurotoksyczne jak u zdradnicowatych lub składać się z wielu wielocząsteczkowych białek, jak u żmii. Bardzo jadowite są też węże morskie. Ogólnie węże, jak wiele innych zwierząt, nie atakują same z siebie i nie są agresywne. Przypadki pogryzień są odnotowywane w sytuacjach, kiedy wąż był prowokowany, łapany, deptany.

Według WHO rocznie notuje się od 4.5 do 5.7 milionów ukąszeń ludzi przez węże. Przy tym 1.8 – 2.7 milionów zostaje zatrute jadem i wymaga leczenia, a 81 do 138 tysięcy ludzi umiera w wyniku powikłań.

kostkomeduza śmiercionośna

MEDUZA

Kolejnym bardzo groźnym zwierzęciem jest meduza. Bardzo dobrym przykładem jednej z groźniejszych, jeżeli nie najgroźniejszej meduzy, jest osa morska, kostkomeduza śmiercionośna (Chironex fleckeri). Występuje ona u północnych wybrzeży Australii. Poparzenie jest niezwykle bolesne i niebezpieczne dla życia. Toksyna zawiera substancje, atakujące jednocześnie skórę, system nerwowy oraz serce. Śmierć może nastąpić po kilku minutach. Każdy osobnik zawiera toksynę wystarczającą do uśmiercenia 60 dorosłych osób. Na samych tylko Filipinach rocznie ginie około 40 osób wskutek poparzenia przez meduzy.

CZŁOWIEK

Najgroźniejsze zwierzę, jakie chodzi po tej planecie, spotykasz codziennie. Zwierzę to należy do gromady ssaków. Rząd – naczelne, rodzaj – człowiek. Jednak mając codziennie kontakt z tyloma ludźmi, nie czujemy wobec nich strachu.

Dlaczego pierwsze miejsce przyznałem człowiekowi? Jako ludzie rozumni nie zabijamy, dlatego że musimy, lecz dlatego, że chcemy. Jesteśmy na tyle rozwinięci, że nie umrzemy z głodu, nie jedząc mięsa. Po prostu lubimy jego smak. Zabijamy zwierzęta, żeby zjeść coś, na co mamy ochotę. I nie jest to kwestia naszego przetrwania. Niektórzy dla hobby polują na zwierzęta. Żadne inne zwierzę nie doprowadziło do tylu zniszczeń na ziemi, ani do śmierci tylu istot, co my.

Regularnie rozpętujemy też wojny. Ludzie zabijają rocznie setki tysięcy innych ludzi. Dlaczego? Bardzo często kierujemy się chciwością, żądzą władzy, chęcią posiadania i zdobycia pieniędzy. Nierzadko wykorzystujemy nasz intelekt do niecnych uczynków i z bardzo egoistycznych pobudek.

PODSUMOWANIE

Tak przedstawia się moja subiektywna lista najgroźniejszych zwierząt świata. Starałem się w niej ująć różnorodne gatunki zwierząt. Trudno porównać muchę do niedźwiedzia grizzly, hipopotama czy nawet tajpana. Wspomniane przykłady różnią się od siebie wielkością, sprawnością, jadowitością czy sprytem. Na czołowych miejscach list najbardziej jadowitych węży świata niewiele się zmienia. Zazwyczaj oceniamy je na podstawie jednego kryterium, jakim jest siła jadu.

Dlatego miejsca od dziesiątego do drugiego są ruchome. Niełatwo jest wybrać zaledwie 10 „drapieżników” spośród wszystkich niebezpiecznych zwierząt na ziemi. Niemniej w każdym z podobnych rankingów – niezależne od zastosowanych kryteriów – pierwsze miejsce, niestety zajmuje człowiek.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Węże w Polsce

Kamuflaż wśród zwierząt

Kynofobia, czyli lęk przed psem

Mój pies kogoś pogryzł. Co teraz?

Kot wychodzący. Czy to bezpieczne?

Humanizacja zwierząt. Tak, ale w granicach rozsądku

Psie bójki. Jak zachować się podczas ataku jednego psa na drugiego?

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz