ABC myszy
Czas czytania: 4 min
DUŻA KLATKA DLA MYSZY TO PODSTAWA
Myszy to zwierzęta bardzo ruchliwe, uwielbiające eksplorować zakamarki. Z tego powodu lokum dla dwóch osobników powinno mieć wymiary podstawy wynoszące przynajmniej 60 na 40 centymetrów. Mieszkaniem myszy może stać się zarówno tradycyjna metalowa klatka, jak i akwarium z siatkową pokrywą lub duży plastikowy pojemnik do przechowywania, zależnie od naszych preferencji.
Zaletą akwarium jest zachowanie czystości poza nim, a wadami ograniczona wentylacja i utrudnione mocowanie wiszących zabawek. Piętra w klatce zwiększają myszce przestrzeń do eksplorowania, ale nie są konieczne.
WYPOSAŻENIE LOKUM MYSZY
Myszy świetnie się wspinają i nie znoszą otwartych przestrzeni. Idealnie urządzone lokum będzie więc zaopatrzone w liczne tunele, podwieszane place zabaw i hamaczki. Kołowrotek dla myszy musi mieć średnicę nie mniejszą niż 20 centymetrów, by mogły one zachować naturalną postawę ciała podczas biegania.
Nie możemy zapomnieć też o wstawieniu do klatki domku, w którym pomieści się całe stado. Te gryzonie lubią kopać, więc powinniśmy zapewnić im grubą warstwę podłoża. Najlepszym wyborem będą odpylone trociny, ściółka lniana lub konopna. Pellet z kolei jest zbyt twardy dla delikatnych łapek i może powodować bolesne odciski. Myszy będą też wdzięczne za materiał do budowy wygodnego gniazdka- posłużą im do tego nieperfumowane białe chusteczki lub siano.
ŻYWIENIE MYSZY
Myszy są ziarnojadami, zboża stanowią podstawę ich diety. Wybierając karmę, należy szukać mieszanek zróżnicowanych, ze szczegółowo rozpisanym składem, które nie zawierają przetworzonych i sztucznie barwionych elementów. Dodatkiem do mysiej diety będą świeże owoce lub warzywa podawane 2-3 razy w tygodniu oraz zioła. Przed poczęstowaniem myszy nowym pokarmem należy zawsze sprawdzić, czy jest on dla nich bezpieczny. Ciekawym urozmaiceniem mogą być kłosy zbóż powtykane w ściółkę, z których myszki muszą samodzielnie wyciągać ziarna. Ludzkie jedzenie, takie jak bułki czy ciastka, jest zazwyczaj bogate w cukier, sól, przetworzone tłuszcze i dodatki konserwujące, które szkodzą naszym pupilom.
ZDROWIE MYSZY
Do najczęstszych zmartwień właścicieli myszy należą schorzenia układu oddechowego i guzy. Te małe zwierzaki bardzo często zmagają się też z chorobami skóry i powodującymi je pasożytami. W celu sprawdzenia, czy zwierzak nie ma ze sobą pasażerów na gapę, zawsze po przygarnięciu go powinniśmy udać się z nim do lekarza weterynarii doświadczonego w leczeniu gryzoni. W gabinecie lekarz oceni ogólny stan zdrowia myszy i zbada kał pod kątem pasożytów wewnętrznych. Powinno zaniepokoić nas tłuste lub przerzedzone futro, zmrużone oczy, przygarbienie, wypływ z nosa czy trudności z oddychaniem.
JEDNA MYSZ CZY WIĘCEJ?
Myszy żyją w koloniach i do szczęścia potrzebują towarzystwa innych osobników swojego gatunku. Najczęstsze w domach są stada składające się wyłącznie z samic, które na ogół mieszkają razem bez większych sprzeczek. Samce z kolei są terytorialne i połączenie dwóch to ryzyko walk mogących zakończyć się nawet śmiercią. Nie odbiera to im jednak potrzeby kontaktu z innymi myszami, dlatego w ostatnich latach kastracje samców stały się rutynowymi zabiegami. Po miesiącu od zabiegu myszce obniży się poziom hormonów odpowiedzialnych za wcześniejsze agresywne zachowania i stanie się ona ostatecznie bezpłodna. Wykastrowany samiec będzie mógł zamieszkać z żeńskim stadem lub kolegami, którzy również przeszli tę operację. Do kastracji samców może przekonać też nieprzyjemny, intensywny zapach moczu niewykastrowanych osobników, który znika po zabiegu.
SKĄD WZIĄĆ MYSZ?
Genetyka ma duży wpływ na zdrowie myszy, szczególnie na pojawianie się guzów i wad wrodzonych. Z tego powodu powinniśmy unikać zakupu zwierząt w sklepach zoologicznych, które zamawiają gryzonie z masowych ferm. Najlepszym źródłem pozyskania nowego domownika będą fundacje, które wydają do adopcji zwierzęta przebadane, lub profesjonalni hodowcy.
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Zabawki dla szczura. Co wybrać?
Kot i szczur to najlepsi przyjaciele?
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj