5 rzeczy, których nie wiedziałeś o chomikach

Chomiki syryjskie, Roborowskiego czy hybrydy potocznie nazywane chomikami dżungarskimi, są jednymi z najpopularniejszych gryzoni w polskich domach. Mogłoby się wydawać, że zwierzęta towarzyszące nam od dziesiątek lat nie skrywają żadnych tajemnic. Okazuje się jednak, że wielu opiekunów nie wie wszystkiego o swoich chomikach.
AUTOR: Rita Andruszkiewicz

Czas czytania: 4 min

CHOMIKI MAJĄ SŁABY WZROK

W naturze chomiki prowadzą nocny tryb życia i istotną część dnia spędzają w podziemnych tunelach. W tych warunkach dobre widzenie nie było tak przydatne, jak silnie rozwinięte zmysły zapachu, słuchu i dotyku. Doskonały słuch umożliwia chomikom rozpoznanie zagrożenia nawet z dużych odległości, a wibrysy na głowie pomagają w zbadaniu najbliższego otoczenia. Dzięki tym supermocom, niewidome chomiki nie odstają znacznie od swoich zdrowych kolegów.

Niestety słaby wzrok chomików ma też swoje wady, szczególnie odczuwalne w warunkach stworzonych przez człowieka. Popularne piętrowe klatki i wiszące akcesoria mogą być przyczyną urazów u tych zwierzaków. Chomiki nie potrafią poprawnie ocenić odległości, jaka dzieli je od podłoża i skaczą nawet z dużych wysokości, co jest dla nich bardzo niebezpieczne.

GRUCZOŁY ZAPACHOWE CHOMIKÓW SĄ WYRAŹNIE WIDOCZNE

Chomiki wyznaczają granice swojego terytorium zapachem, który zostawiają poprzez ocieranie się o przedmioty. Jest to możliwe dzięki dobrze rozwiniętym gruczołom zapachowym, których część możemy zobaczyć gołym okiem. Popularne chomiki syryjskie mają parzyste gruczoły umieszczone na biodrach, często ciemno zabarwione i delikatnie wypukłe.

U przedstawicieli karłowatych gatunków dostrzeżemy pojedynczy gruczoł na brzuchu, szczególnie odznaczający się u samców. Należy pamiętać o kontrolowaniu zdrowia tych okolic u naszych chomików. Posklejane futro, zaczerwienienie, wysięk lub obrzęk gruczołu są wskazaniem do wizyty u lekarza weterynarii.

chomik

SIEKACZE CHOMIKA ROSNĄ PRZEZ CAŁE JEGO ŻYCIE

Chomiki posiadają 4 widoczne siekacze oraz 12 trzonowców ukrytych za workami policzkowymi. Zdrowe siekacze dorosłych chomików są koloru żółto-pomarańczowego, z dolną parą znacznie dłuższą niż górna. W odróżnieniu od naszych zębów, siekacze chomików stale rosną i muszą być regularnie ścierane. Odbywa się to poprzez tarcie zębów o siebie, a nie kontakt z innymi twardymi materiałami. Oznacza to, że kostki wapienne, często polecane w sklepach zoologicznych, nie są chomikowi potrzebne.

Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn siekacze są zbyt długie. Jeśli zaobserwujemy przerastanie tych zębów, nie powinniśmy przycinać ich samodzielnie. Obcięcie zęba cążkami to ryzyko jego pęknięcia i poważnych komplikacji. Lekarz weterynarii specjalizujący się w leczeniu gryzoni, skróci zęby w bezpieczny sposób, używając przeznaczonych do tego narzędzi.

CHOMIKI MIESZKAJĄ W POLSCE NA WOLNOŚCI

Tak, to nie żart, na polskich polach możemy spotkać chomiki. Nie są to jednak chomiki syryjskie czy karłowate, powszechne w naszych domach, a chomiki europejskie. To najwięksi przedstawiciele podrodziny chomików i rozmiarem bliżej im do świnek morskich niż do ich oswojonych krewnych. W odróżnieniu od gatunków hodowanych od pokoleń w niewoli, chomiki europejskie charakteryzują się bojowym nastawieniem do człowieka. Znane z odważnego bronienia swoich terytoriów, nie nadają się na zwierzę domowe.

Niestety jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Obecnie kolonie chomików europejskich znajdują się w południowo-wschodniej części kraju oraz w okolicy Jawora na Dolnym Śląsku. Prowadzony jest program hodowli i reintrodukcji tego gatunku.

chomik europejski

CHOMIKI MOGĄ MIEĆ PŁASKIE PYSZCZKI

Ta cecha, najbardziej kojarząca się nam z psami takimi jak buldożki czy mopsy, występuje również u innych gatunków zwierząt. Brachycefalia, czyli skrócenie czaszki, jest wpisana we wzorzec niektórych ras kotów i królików miniaturowych. W przypadku chomików płaski pyszczek jest wynikiem losowej mutacji genetycznej, a nie cechą pożądaną przez hodowców. Ta wada wstępuje u niewielkiego procenta chomików syryjskich, nie obserwuje się jej w przypadku chomików karłowatych. Jeśli nasz chomik ma nietypowy kształt głowy, wystający język lub braki w uzębieniu, konieczna będzie konsultacja ze specjalistą.

Chomiki brachycefaliczne wymagają specjalnej opieki, często zmagają się z wypadającymi zębami, schorzeniami oczu, zatok i układu oddechowego. Skrócenie czaszki może występować razem z wodogłowiem, czyli gromadzeniem się płynu wewnątrz komór mózgu.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

ABC szczura

Cukrzyca u gryzoni

Jak oswoić szczura?

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

21 ciekawostek ze świata zwierząt

Kot i szczur to najlepsi przyjaciele? 

Co Twój chomik próbuje Ci przekazać

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz